Pāvests Francisks.
Pāvests Francisks.
Foto: Yara Nardi/REUTERS/SCANPIX/LETA

Juris Lorencs: Pāvests Francisks pārstās lavierēt? 5

Juris Lorencs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā jau pagājis vairāk nekā pusgads. Diemžēl šajā laikā atklājies vairāku starptautisko struktūru vājums un bezspēcība. Apvienoto Nāciju Organizācija tā arī nespēja novērst un apturēt karu. Atklāti sakot, tas gan nebija nekāds lielais pārsteigums.

Tad jau daudz lielāku vilšanos izraisīja cilvēktiesību organizācijas “Amnesty International” liekulība.
CITI ŠOBRĪD LASA

Nesen tā izpelnījās ievērību, publicējot tendenciozu ziņojumu par karadarbību Ukrainā un kritizējot Latviju par nevēlēšanos ielaist valstī nelegālos migrantus no Baltkrievijas.

Tiesībsargs Juris Jansons pat bija spiests rakstīt vēstuli “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam, kurā aicināja turpmāk izvairīties no “tendenciozu, nekorektu un pat apmelojošu paziņojumu publicēšanas”.

Tāpat daudziem cilvēkiem visā pasaulē un jo īpaši Ukrainā vilšanos izraisījusi Romas katoļu baznīcas pāvesta Franciska dīvainā neitralitāte Krievijas–Ukrainas karā.

Intervijās viņš aicina apzināties “drāmas kopējo ainu”, “ieraudzīt globālās sakarības” un atstāsta Kremļa propagandistu naratīvus par “NATO, kas rej pie Krievijas vārtiem”.

Sešos kara mēnešos pāvests tā arī nav atradis laiku, lai apmeklētu Ukrainu.

24. augustā pieņemšanas laikā Vatikānā Francisks pieminēja Maskavā sprādzienā nogalināto Darju Duginu, nodēvējot viņu par “nabaga meiteni” un “nevainīgu kara upuri”.

Reaģējot uz šiem vārdiem, Pasaules ukraiņu kongress izplatīja paziņojumu, kurā cita starpā teikts: “Šajā ukraiņu tautai grūtajā pārbaudījumu laikā mēs vēlreiz lūdzam Viņa Svētību skaidri un nepārprotami atbalstīt Ukrainu tās cīņā par brīvību un neatkarību.”

Darjas Duginas slepkavības lietā joprojām ir daudz jautājumu gan par šī terora akta motīviem, gan par pasūtītājiem un izpildītājiem.

Tomēr Dugina nav “nevainīgs kara upuris” tā vienkāršā iemesla dēļ, ka savos rakstos un publiskajās runās viņa uzstājās kā kara iedvesmotāja un kurinātāja. Tā nu iznāk, ka Dugina netieši vainīga pati savā nāvē. Vienīgi žēl, ka kopā ar citiem Kremļa propagandistiem viņa nenonāks uz apsūdzēto sola starptautiskā tribunālā, kas tiesās kara noziedzniekus.

Savukārt pāvesta attieksmi varētu raksturot kā nesmalkjūtību un iejūtības trūkumu. Arī kā nepateicību. Jo 20. gadsimtā tieši Ukrainas katoļi kā neviens cits cietuši tāpēc, ka palikuši uzticīgi Romai.

Pēc tam kad 1939. gada septembrī saskaņā ar Molotova–Ribentropa paktu Polijai piederošo tagadējās Rietumukrainas teritoriju okupēja Padomju Savienība, pret katoļu baznīcu sākās nežēlīgas represijas.

Īpaši smagi tās skāra grieķu-katoļu jeb uniātu baznīcu. Kara pirmajās dienās, sarkanajai armijai atkāpjoties, Rietumukrainā čekisti noslepkavoja, pēc pašiem pieticīgākajiem aprēķiniem, ap 30 000 cilvēku. Upuru vidū bija daudzi priesteri un baznīcas darbinieki.

Priesteri Jakimu Seņkivski čekas bendes dzīvu izvārīja milzīgā ūdens katlā Dragobičas cietumā 1941. gada 29. jūnijā, bet priesteri Zinoviju Kovaļčiku piesita krustā pie kameras sienas. Līdz pat 1989. gadam grieķu-katoļu baznīca bija spiesta darboties pagrīdē.

2001. gada jūnijā pāvests Jānis Pāvils II vizītes laikā Ukrainā pasludināja par svētajiem divdesmit piecus grieķu-katoļu baznīcas mocekļus. Šajās dienās daudzi mēģina iztēloties, kā uz notiekošo Ukrainā būtu reaģējis Jānis Pāvils II. Esmu pārliecināts, ka viņš būtu ieradies Ļvivā, Kijivā, Bučā un Irpiņā.

Teicis vārdus, kurus tik bieži mēdza atkārtot savas kalpošanas laikā: “Nebaidieties!” un “Esiet stipri!”.

1979. gada 10. jūnijā Krakovā divu miljonu liela cilvēku pūļa priekšā pāvests sacīja: “Esiet stipri, mani brāļi un māsas! Esiet stipri ar spēku, ko dod ticība!”

Nākamajā gadā Gdaņskā tika dibināta neatkarīgā arodbiedrība “Solidaritāte”. Kā vēlāk izrādījās, tas bija komunisma sistēmas bēru zvans, vismaz Eiropā noteikti. Ne velti Jānim Pāvilam II šodien ceļ pieminekļus.

Romas katoļu baznīca pretendē uz globālas, universālas un visaptverošas baznīcas statusu. Tieši to nozīmē latīņu valodas vārds “catholicus”.

Tomēr divus gadu tūkstošus, līdz pat 20. gadsimta beigām, tā pirmām kārtām bija tieši Eiropas baznīca. Pāvesti nāca no “vecā kontinenta”, viņiem bija personīga Eiropas vēstures pieredze. Jānis Pāvils II vācu okupācijas laikā iesaistījās poļu pagrīdes kustībā, viņa sekotājs Benedikts neilgu laiku paspēja dienēt Vācijas bruņotajos spēkos.

Iespējams, eiropieši šodien pārāk daudz gaida no Argentīnā dzimuša un auguša pāvesta, kurš uz pasauli cenšas raudzīties globāli un uztraucas par bada cietējiem musulmaņu valstī Somālijā. Varētu teikt, ka Francisks, pašam to neapzinoties, ir izkritis no Eiropas vēstures konteksta.

Tomēr labā ziņa ir tā, ka pāvests ir gatavs ieklausīties un mainīt savus uzskatus. 30. augustā Vatikāns izplatīja oficiālu paziņojumu, kurā lietas beidzot tiek nosauktas īstajos vārdos: “Attiecībā uz vērienīgo karu Ukrainā, ko ierosinājusi Krievijas Federācija, Svētā tēva pāvesta Franciska nostāja ir skaidra un nepārprotama, nosodot to kā morāli netaisnīgu, nepieņemamu, barbarisku, bezjēdzīgu, pretīgu un zaimojošu.”

Patiesi spēcīgi vārdi! Pāvests Francisks ir pārstājis lavierēt. Labāk vēlu nekā nekad.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Lasīt citas ziņas
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
22:23
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
21:59
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
21:28
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākijas izlasi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Astronomi atklājuši jaunus mazus pavadoņus ap Neptūnu un Urānu
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas