Uz bišu sedziņas ir slānis aromātiska propolisa. Bitēm uz ziemu der uzklāt jaunu, gaisu caurlaidīgāku. Šo var ielikt saldētavā, un propoliss pēc tam labi atdalīsies.
Uz bišu sedziņas ir slānis aromātiska propolisa. Bitēm uz ziemu der uzklāt jaunu, gaisu caurlaidīgāku. Šo var ielikt saldētavā, un propoliss pēc tam labi atdalīsies.
Foto: Inita Šteinberga

Padoms biškopim. Gatavojam propolisu spirtā 0

Tīrot tukšos rāmīšus un apkāres, iegūtais propoliss ir īsts brīnumlīdzeklis imunitātes stiprināšanai un dažādu vainu ārstēšanai.

Reklāma
Reklāma
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Norvēģijā ir pilsēta, kuras iedzīvotājiem jau vairāk nekā 70 gadus ir aizliegts nomirt. Nežēlīgs liktenis sagaida tos, kuri saslimuši 30
VIDEO. “Divas mašīnas pašvaldības policijas atbrauca” – Ogrē slēgts bērnu izveidotais dzērienu veikals
Lasīt citas ziņas

Propoliss ir daudz pētīta un atzīta bišu vākta viela, ko izmanto gan dažādos ārstnieciskajos preparātos, gan kosmētikā. Taču bišu saimniekam šī manta ir par brīvu, turklāt rudeņos diezgan daudz savācama. To ar kaltiņu vienkārši nokasa no stropā lietotajām koka detaļām, ko bites ar to noklājušas. Vieglāk propolisu iegūt, lietojot speciālas tīklveida sedziņas.

Arī ar propolisu klātā stropa sedziņa ir labs līdzeklis veselības stiprināšanai. To pasildot, izdalās vērtīgas vielas inhalācijām, ieteicams izmantot arī pirtī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvienkāršākais veids, kā lietot propolisu, – pakošļāt gabaliņu tāpat. Pirmajās reizēs sveķainā garša var šķist dīvaina, taču ar laiku pie tās pierod. Šādas propolisa konfektes labi noder saaukstēšanās un vīrusu slimību profilaksei, arī tad, ja ap­sāpējies kakls.

Propolisu mēdz dēvēt par dabas penicilīnu – tam ir antibiotiska iedarbība.

Vienkārši ir pagatavot propolisa šķīdumu spirtā. Šim nolūkam savākto propolisu ieliek saldētavā, lai sasalst. Tad samaļ kafijas dzirnaviņās (labi der vecās labās Straumes dzirnaviņas). Apmēram divu dzirnaviņu malumu ieber puslitra burciņā, virsū lej vismaz 70% spirtu, taču vislabākais šim preparātam ir 96% spirts.

Siltā vietā (pie apkures radiatora u.c.) notur nedēļu vai divas. Ik pa laikam apmaisa. Gatavais šķidrums ir brūngans ar nosēdumiem burciņas dibenā.

Šķidrumu izfiltrē caur kafijas filtru. Dzidrais šķidrums ir gatavs lietošanai.

Visbagātīgākās propolisa atradnes ir uz apkaru malām un stropu sānos.
Foto: Inita Šteinberga

Biškopja Armanda Gumbra pārbaudīta metode iesnu profilaksei – tiklīdz jūt, ka tuvojas iesnas (gadījies apsaldēties, salīt), bagātīgi ieostīt propolisa šķīduma spēcīgo smaržu. Ļauj, lai tas iekož nāsīs. Ja deguns vēl nav samocīts, var pat mazliet pasmērēt zem tā.

Veselības stiprināšanai, dažādu saaukstēšanās un vīrusu slimību profilaksei un ārstēšanai der lietot kursu veidā pa 15–20 pilieniem dienā, piemēram, uzpilinot uz cukurgrauda vai iemaisot ūdenī (paliks kā pienains šķidrums).

To, kas palicis pāri filtrā, var sajaukt ar kādu nerafinētu eļļu un izmantot kā iedarbīgu līdzekli ādas problēmu gadījumā piemēram, apsmērējot apdegumus, nedzīstošas brūces, nobrāzumus.

Reklāma
Reklāma

Vecie bitenieki novērojuši –jo pamatīgāk bites stropu izlīmējušas ar propolisu, jo bargāka ziema gaidāma. Šoruden vēl īpašu līmēšanas trauksmi stropos nemana.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.