Foto – AFP/LETA

“Gazprom” piekāpjas Lietuvai 0

Lietuvas gāzes kompānija “Lietuvos Dujos” paziņojusi, ka tai ir izdevies vienoties ar Krievijas energogigantu “Gazprom” par ievērojamu cenas samazinājumu gāzes piegādēm. Šobrīd Lietuva maksā Krievijai 1200 litu (347,5 eiro) par 1000 kubikmetriem gāzes, kas, kā pagājušajā mēnesī paziņoja Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, ir par ceturto daļu vairāk nekā citas Eiropas valstis.

Reklāma
Reklāma

Izcīna cenu 
samazinājumu


Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Ne lietuvieši, ne krievi pagaidām neatklāj cenas samazinājuma apjomu. Tiesa, biznesa ziņu portāls “Bloomberg” informē, ka Krievija piedāvājusi Lietuvai jaunu atmaksas formulu, pēc kuras no nākamā gada Lietuvai maksa par Krievijas gāzi samazināsies par 21 – 23%. “Abu kompāniju – “Lietuvos Dujos” un “Gazprom” – pārstāvji spēja atrast abpusēji izdevīgu risinājumu, kas tuvākajā laikā mums atļaus samazināt cenu par gāzi “Lietuvos Dujos” klientiem,” teikts Lietuvas gāzes kompānijas izplatītajā paziņojumā.

Lietuva ir viena no tām četrām Eiropas Savienības valstīm, kuras ir simtprocentīgi atkarīgas no Krievijas gāzes. Tādas vēl ir arī Igaunija, Latvija un Somija. Turklāt Lietuvai cena par gāzes piegādēm ir par 25 procentiem lielāka nekā citām ES dalībvalstīm. Lietuva ilgi cīnījās, lai panāktu cenu samazinājumus. Tagad Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs paziņojis, ka līgums par cenu samazinājumu varētu tikt parak­stīts šomēnes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā sarunā ar interneta vietni “Bloomberg.com” norādīja Lietuvas enerģētikas ministrs Jaroslavs Neverovičs, būtisks arguments, lai Krievija samazinātu cenu par gāzes piegādēm, bija Lietuvas mēģinājumi dažādot enerģētisko resursu avotus. Šajā ziņā būtiska loma ir sašķidrinātās gāzes terminālim, kas darbu Klaipēdas ostā sāks nākamā gada janvārī. “Terminālis ļaus mums dažādot piegādātājus un gādās par to, lai viens vienīgs piegādātājs nebūtu spējīgs mainīt cenrāžus,” skaidroja Neverovičs.

Lietuva joprojām turpina sarunas ar vairākiem sašķidrinātās gāzes piegādātājiem. Tiesa, tās esot nonākušas “finiša taisnē”, un līdz gada beigām līgums tikšot parak­stīts. Par vienu no Lietuvas iespējamiem sadarbības partneriem tiek saukts Kataras uzņēmums “Qatar Liquefied Gas Co.”, kas Lietuvai piecu gadu laikā ik gadu varētu piegādāt 0,5 miljardus kubikmetru gāzes. Pērn “Gazprom” pārdeva Lietuvai 2,7 miljardus kubikmetrus gāzes. Kā raksta “Bloomberg”, Lietuva par gāzes atvešanu no citām valstīm, tostarp Kataras, maksās mazāk nekā par piegādēm pa cauruļvadiem no Krievijas. Lietuva sarunas par gāzes piegādēm turpina arī ar Norvēģiju.

Sūdzības gatavo arī EK


Lietuva nav vienīgā valsts, kas cīnās pret “Gazprom” cenu politiku. Arī citviet Eiropā tiek meklēti veidi dažādot enerģijas resursu avotus. Pirms diviem gadiem Eiropas Komisija sāka lietu pret “Gazprom”, apsūdzot to konkurences ierobežošanā. EK uzstāj uz to, ka “Gazprom” manipulē ar cenām par gāzes piegādēm, lai sasniegtu politiskus mērķus. Paredzams, ka šomēnes tiks publicēti šo divu gadu laikā veiktās izmeklēšanas rezultāti. Visticamākais, tie apstiprinās, ka “Gazprom” cenu politika pārkāpj Eiropas likumus, par ko Krievijas energogigantam varētu draudēt kārtējā tiesvedība. “Es domāju, ka “Gazprom” pieredzēs diezgan sliktu publicitāti, jo sagaidāms, ka ziņojumā tiks uzskaitītas visas sliktās lietas, ko “Gazprom” paveicis. Iespējams, tiks piespriestas ievērojamas soda naudas. Firmām, kuras būs pārmaksājušas par gāzi, būs iespējas “Gazprom” sūdzēt tiesā,” sarunā ar raidsabiedrību “Brīvā Eiropa” sprieda britu žurnāla “The Economist” apskatnieks Edvards Lūkass. Viņš norāda, ka Austrumeiropas valstis par gāzi Krievijai nereti spiestas maksāt līdz pat divarpus reižu vairāk nekā Rietumeiropas valstis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.