Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ivars Soikāns/LETA

Valodas inspektori pārtop “labajos policistos” un lūko tikai pēc uzņēmumiem, kas tur godā latviešu valodu 21

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
Lasīt citas ziņas

Par Valsts valodas centra vizītēm uzņēmēji parasti nepriecājas – skaidrs, ka kaut kas nogājis greizi. Tomēr reizi gadā, kad centrs rīko akciju “Latviešu valodai draudzīga vide”, viņiem nav ko bīties.

Valodas inspektori gluži kā pasakā pārtop “labajos policistos” un lūko tikai pēc uzņēmumiem, kas tur godā latviešu valodu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar simtos vai tūkstošos mērāmu dalībnieku skaitu Valsts valodas centra akcija pagaidām nevar lepoties, tāpēc pērn izvirzītie 56 uzņēmumi un pašnodarbinātās personas uzskatāms par panākumu.

Daudziem traucējot bailes, vai pieteikums nepavērsīsies pret pašu komersantu, jo kuram gan negadās kāds valodas misēklis.

“Lūdzam arī pašvaldības, lai izvirza savus uzņēmējus, bet nereti dzirdam bažas, ka tikai inspektori neuzliek sodu. Skaidrojam, ka mūsu nolūks ir labs – vēlamies popularizēt valsts valodai draudzīgus uzņēmumus,” stāsta viens no akcijas aktīviem rīkotājiem Administratīvā departamenta vecākais referents Rihards Veršiņins.

Tāpat kā citās reizēs, arī šogad visus pieteikumus izvērtēja centra ekspertu komisija, balstoties uz vecāko inspektoru sagatavotajiem pārbaudes aktiem un pretendentu darbības vērtēšanas anketā ietvertajiem kritērijiem, kas skar gan uzņēmēju darbinieku valsts valodas lietojumu, gan publiski sniegto informāciju.

Šogad kovida dēļ izpalikusi laureātu sveikšana klātienē, tāpēc visas 16 balvas – atzinības raksti, dzejas krājumi, uzlīmes ar akcijas logo – pie uzņēmējiem aizceļoja pa pastu.

Spītējot globalizācijai

2020. gada akcijas laureāta uzņēmuma “Smalkais muslis” īpašnieces Ieva Biķe un Ilze Kalāce-Bērziņa savā ideju darbnīcā.
Uzņēmuma “Smalkais muslis” publicitātes foto

Cik kursos un semināros neesot mudināts investoru pievilināšanai saziņā vairāk izmantot angļu valodu, taču abas uzņēmuma “Smalkais muslis” īpašnieces Ieva Biķe un Ilze Kalāce-Bērziņa spītīgi turas tikai pie valsts valodas.

Viņām pagaidām pietiek ar vietējo tirgu, par ārvalstīm sākšot domāt, kad zīmols kļūs pazīstams visā valstī.

Uzņēmums dibināts pirms pāris gadiem, bet jau ievērots ne tikai savā mājvietā Olainē, bet arī plašāk Latvijā, tāpēc ka viņu ražotais smalkais muslis mūsu tirgū ir unikāls produkts.

Īpašnieces lepojas, ka “Smalkais muslis” gan “Rimi” plauktos, gan mazajos veikaliņos izceļas ar atturīgo dizainu un informāciju tikai latviski.

Par veiksmīgo dalību Valsts valodas centra akcijā esot gan prieks, gan pārsteigums, jo pareizas latviešu valodas lietošana gan ikdienas sarunās, gan uzņēmumā šķiet tik pašsaprotama.

Komunikācijas stūri savās rokās turot Ieva, jo varot izmantot savulaik Rīgas Stradiņa universitātē žurnālistikas studijās gūtās zināšanas. Sapņojusi par karjeru televīzijā, taču, nonākot kameras priekšā, sapratusi, ka šis darbs nav domāts viņai.

Pēc tam augstskolas “RISEBA” audiovizuālo mediju mākslas kursā apguvusi operatora prasmes, kas arī noderot “Smalkā mušļa” publiskā tēla veidošanai. Ievas ikdiena ir tekstu rakstīšana un rediģēšana feisbukā un instagrama profilā.

“Gandrīz katru dienu jāievieto jauns ievadteksts receptei, kuras mums sūta sekotāji, jāatbild uz jautājumiem sarakstē,” viņa skaidro. Vienīgā atkāpe no latviešu valodas ir sarakste ar cilvēkiem, kuri to neprot. Par valsts valodas lietojumu uzņēmējdarbības vidē Ieva izsakās arī kritiski.

“Kad mājaslapās, sociālajos tīklos redzu valodas kļūdas informācijā vai reklāmās, saprotu, ka uzņēmējs pažēlojis naudu korektora pakalpojumiem.”

 

Par latviešu valodai draudzīgu vidi atzīts arī Aglonas maizes muzejs, kuru vada Vija Kudiņa.
Aglonas maizes muzeja publicitātes foto

Ar latviešu valodai draudzīgu vidi izceļas arī Aglonas maizes muzejs, kuru vada Vija Kudiņa.

“Pie mums okei un čau jūs nedzirdēsiet. Kad vēl muzejs bija vaļā, viesi jutās patīkami pārsteigti, kad sagaidīju viņus latgaliešu mēlē – esot vai pusi Latgales izbraukuši un beidzot dzird runājam latgaliski! Viens otrs čiuļeits* pēkšņi it kā pamostas, jo atcerējies savas saknes. Tikai tā varam būt interesanti, jo apkārtskrējēju, kam visur pa priekšu skan okei, ir pilna pasaule!”

No laureāta par pārkāpēju

Arī akcijas rīkotājiem jāatzīst, ka komercdarbības vidē arvien biežāk sastopama angļu valodas ietekme.

“No uzņēmējiem, kas ražo preces Latvijā, esmu dzirdējusi, ka angļu valoda tiek saukta par “premium” valodu,” stāsta VVC vecākā inspektore Mairita Vītola un piebilst, ka kļūstot skumji, ka valsts valodai tiek ierādīta otršķirīga vieta.

Uzņēmējdarbības vidē joprojām jūtamas arī padomju okupācijas gadu rusifikācijas politikas sekas.

“Satiekot cilvēku, kam latviešu valoda nav dzimtā un kas skolu pabeidzis 80. gados, kad latviešu valodas mācīšana notika pavirši, varu kaut vai saderēt, ka būs problēmas ar valsts valodas lietojumu,” savā 13 gadu pieredzē novērojusi vecākā inspektore Ināra Kriškijāne.

Tomēr pesimismam neesot pamata, jo viņas pārraugāmajos novados Ilūkstes, Aglonas, Krās­lavas un Daugavpils pusē valsts valodas pozīcijas kopumā kļūstot labākas.

Viens no uzņēmēju klupšanas akmeņiem ir valodas lietojums sociālajos tīklos, kādēļ nācies atsijāt arī lielu daļu no akcijā pieteiktajiem pretendentiem. “Vērtējot uzņēmumus, vispirms apskatāmies viņu mājaslapas un sociālās platformas. Ir gadījies, ka valodas inspektori atzinīgi izsakās par uzņēmēja darbību un tradīcijām, bet komunikācija feisbukā un instagramā notiek tikai angļu vai krievu valodā. Daudzi uzskata, ka uz informāciju, kas ievietota sociālajos tīklos, Valsts valodas likums neattiecas, bet tiesu praksē esam pierādījuši, ka tā tas nav,” skaidro Valodas kontroles departamenta vadītāja Inese Bursevica.

Bēdīgāk, ja šādas kļūdas pieļauj bijušie akcijas laureāti. “Aizeju uz veikalu, kuru iepriekš esam apbalvojuši, bet redzu, ka viņu vidē ienākusi angļu valoda – uz durvīm jau uzraksti “open” vai “closed” un tamlīdzīgas pārmaiņas,” par saviem novērojumiem pastāsta M. Vītola.

Tomēr VVC ir nelokāms savā pārliecībā, ka akcijai valsts valodas stiprināšanā ir būtiska nozīme, kā arī tā nepieciešama paša centra tēla spodrināšanai, tāpēc pasākums tikpat sparīgi notikšot arī šogad.

 

Uzziņa Akcija “Valsts valodai draudzīga vide”

Valsts valodas centra publicitātes foto

• Akcija sākta 2003. gadā pēc tieslietu ministra Aivara Aksenoka ierosmes ar nosaukumu “Noķeriet gimalajiešu lāci!”. Tā notiek 15 gadus ar pārtraukumu no 2009. līdz 2011. gadam.

SAISTĪTIE RAKSTI

• 2020. gada laureāti: Valmiermuižas alus darītava, “Kūriņš”, Pāces vilnas fabrika, “Madonas karameles”, “Stirna un avokado”, “Smalkais muslis”, “Užavas alus”, bioloģiskā zemnieku saimniecība “Mazie Gavari”, vīngliemežu audzētava “Ošu mājas”, “Saldus gotiņa”, “Latgolys šmakovka”, Aglonas maizes muzejs, “Cukrasāta”, “Pelnrušķītes sapnis”, Lielbornes muiža, “Makšķernieku namiņš”.

Avots: Valsts valodas centrs

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā 9
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
TV24 #SIF_MAF2022. “Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts norāda uz haosu medicīnas sistēmā
Jūtami augusi summa, kas mūsu sabiedrībā esot nepieciešama “visu sapņu piepildīšanai”: no 1164 eiro 2000. gadā līdz 3759 eiro – tagad 11
“Ukraiņi iegājuši rutīnā pēc pusgada karadarbības – domā, ja fronte turas, tad kā brīvprātīgajiem nav jāpiesakās,” – secina J. Slaidiņš
22:12
Brāļi Reišuļi kāpuši uz goda pjedestāla motokrosā
22:05
Vienoti pret spāņu negantniekiem – kailgliemežiem mūsu dārzos
22:00
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
TV24 #SIF_MAF2022. “Metam visus tos cilvēkus laukā, tad jau arī Irānu var nodēvēt par terorisma valsti!” Tiešajā ēterā spraiga diskusija par Krieviju
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
Tropiskā naktī nebūs viegli izgulēties
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
Basketbols, mūzika, street food — šajā nedēļas nogalē būs XIII Krastu mačs pie Kongresu nama
Hermanis ar dubultotu aktieru sastāvu rēķinoties, ka JRT rekonstruēto ēku varēs sākt ekspluatēt no 2023. gada aprīļa 1
Kauguru svētkus šogad kuplinās Busulis, Vaikule un “Musiqq”
Porziņģis beidzot atklājis savu pozīciju, ka ir pret Krievijas agresiju Ukrainā 12
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs