Publicitātes foto

Ielu mākslinieka pieklājīgā izstāde 0

“Rīgas mākslas telpas” lielajā zālē līdz 11. decembrim skatāma ielu mākslinieka KIWIE personālizstāde “Mimik”. KIWIE ir viens no pirmajiem ielu māksliniekiem Latvijā, kurš balstīja savu māksliniecisko rokrakstu uz viena konkrēta tēla daudzveidīgo atkārtošanu, iegūstot plašu atpazīstamību zīmētāju vidū ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Smieklīgais, parasti smaidīgais, druknais pintiķis uz namu fasādēm, telpās un ielās pa visu pasauli ir dzīvs nu jau vairāk nekā 10 gadus. Latvijā dzimis un audzis, KIWIE, kā jau opis, nolēmis atzīmēt šo jubileju ar pieklājīgu izstādi. KIWIE savā retrospektīvajā izstādē centies sameklēt to, kas to veidojis, un tos, ko tas veidojis.

Sengrieķu zinātnieks un filozofs Aristotelis ir rakstījis: “Cilvēkā jau no pašas bērnības vērojama iedzimta tieksme atdarināt, un tieši ar to viņš atšķiras no citām dzīvām būtnēm. Tam piemīt vislielākās atdarināšanas spējas.” Šis citāts lieliski raksturo izstādes nosaukumu “Mimik”, kas ir atvasināts no mīmikrija – formas, krāsas maiņa, kura rodas līdzībā ar apkārtējo vidi, vai mimicēt – imitēt, atdarināt apkārt esošo. Viss ekspozīcijas raksturs tiek veidots, pētot cilvēces neapturamo tieksmi kopēt un atdarināt, veidojot jaunas identitātes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Neskatoties uz izstādes atklāšanu, paša mākslinieka personība kā allaž paliek noslēpumā. Runājot par atdarināšanu, izstādes veidotāji teic: “Nepilngadīgajiem veiksmīgi iekļūt naktsklubā ar viltotu vadītāja apliecību ir absolūta folklora. Sīkajiem nepieciešams izskatīties un uzvesties kā lielajiem, tā tas vienmēr bijis, ir un būs. Identificēties ar spēcīgākajiem vai vismaz spēcīgākiem ir dabisks instinkts, lai izdzīvotu. Jaudīga identitāte rodas pamazām, un tā veidojas tieši tāpat – apaugot ar citām dominējošām ietekmēm. Veidojot izstādi, mākslinieks atcerējās arī kādu īpašu jautājumu. “”Kas es esmu?” – reiz sev jautāja kādas valsts prezidents. Atbildēt vienmēr var dažādi – vienam tu būsi muļķis, citam – karalis, vēl kādam – tukša vieta. Visi šie tēli ir reāli un vienlaicīgi līdzās pastāvoši. Kurš ir īstais? Visi.”

Latviešu izcelsmes ielu mākslinieks KIWIE ir pazīstams kā viens no pirmajiem Latvijā, kurš sāka zīmēt tēlus uz sienām – character – šajā gadījumā vienu no atpazīstamākajiem ielu simboliem Rīgas pilsētā KIWIE. Mākslinieks starptautisku atpazīstamību ieguva ar deviņus metrus augstiem pirātu zīmējumiem uz Ziemeļvelsā jau 33 gadus pietauvota veca “Duke of Lancaster” lainera, kas šobrīd kļuvis par populāru apskates objektu.

Kas ir grafiti? Grafiti visus laikos ir apvijušas diskusijas, kā to klasificēt – māksla vai vandalisms. Lai cik nepieņemama dažreiz ielu māksla un tās izpausmes var kādam šķist, tomēr tā ir kļuvusi par neatņemamu urbānās kultūras parādību visā pasaulē un bieži vien komentē aktualitātes valsts ekonomiskajā, politiskajā un sociālajā dzīvē. Katrs no grafiti māksliniekiem rada savas personiskās piezīmes, un nereti tās nav tik globāla rakstura, taču KIWIE mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību grafiti kultūrai un tās attiecībām ar pilsētvidi – pievērst uzmanību legālas zīmēšanas iespēju trūkumam, kas arī mazinātu ļaunprātīgu objektu apzīmēšanu jeb tā saukto vandalisko grafiti.