Iepirkuma cena krīt, brīdina par krīzi 0

Kopš marta beigām un aprīļa sākuma piena iepirkuma cenas samazinājušās vidēji par 10%, liecina zemnieku teiktais “Latvijas Avīzei”. Lauksaimnieki ir neizpratnē, kāpēc cenu kritums vērojams vienlaikus daudzos uzņēmumos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Tikmēr pasaulē piena nozares analītiķi jau spriež, ka cenu kritums var būt ievērojams – par 20% – un pietuvoties pat 2008. gada recesijas laika cenām. Martā vidējā piena iepirkuma cena Latvijā vēl nav publiskota, bet februārī tā bija 306,5 eiro par tonnu, kas ir par 1,5% vairāk nekā mēnesi iepriekš, liecina Lauksaimniecības datu centra informācija. Latvijā februārī piena iepirkuma cena bija par 12,8% zemāka nekā vidējā piena iepirkuma cena Eiropas Savienībā.

“Velk uz krīzi”

Viens no lielākajiem Kurzemes lauksaimniekiem, SIA “Pampāļi” valdes priekšsēdētājs Jānis Vaļko, apstiprina, ka piena iepirkuma cena samazinājusies.

CITI ŠOBRĪD LASA

“No 1. aprīļa piena cena ir par 11% jeb par 4 centiem kilogramā mazāk nekā iepriekš,” stāsta Vaļko. Viņa saimniecībā tas nozīmē par 1000 eiro dienā mazākus ieņēmumus. Tajā pašā laikā rapša cena augusi, arī citas izmaksas kāpušas. “Tas velk uz krīzi!” neslēpj Vaļko.

Viņam pievienojas Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijas izpilddirektors Kaspars Melnis. “Lielākajai daļai zemnieku piena cenas samazinājums no aprīļa sākuma ir par 10%. Dažiem jau marta vidū sākās cenas kritums.

Šie cipari attiecas uz lielajām saimniecībām, bet mazajām cenas kritums ir vēl lielāks.

Arī Lietuvas uzņēmumi lielajiem zemniekiem samazinājuši cenas par 10%. Kad uz robežas tika aizturētas piena mašīnas, tām nācās mērot garāku ceļu uz rūpnīcām, bet izdevumi tika atskaitīti no piena naudas. Visi gatavojas uz to, ka maijā piena cena vēl kritīsies par 5–7%, un tad jau būs jārunā par krīzi nozarē,” sacīja Melnis.

Piena cenas kritums esot skaidrojams ar eksporta apstāšanos uz Itāliju, Spāniju un tā sauktajām trešajām valstīm, piemēram, uz Baltkrieviju, jo valūtas kursa samazinājuma dēļ šīs valstis nav spējīgas iepirkt salīdzinoši dārgāku produkciju.

Jāatgādina, ka pērn Latvijas pārstrādes uzņēmumi eksportēja rekordlielu piena produkcijas daudzumu – par 159 miljoniem eiro, kas ir par 12% vairāk nekā gadu iepriekš. Lielākās eksporta valstis bija Vācija, Lietuva un Igaunija, bet vērā ņemams eksports bija arī uz Itāliju, kur realizēts dažādas pakāpes nogatavināts siers un sausais vājpiens par septiņiem miljoniem eiro.

Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks apstiprina – piena cena samazinās par 1,5–3,5 centiem par kilogramu piena.

Reklāma
Reklāma

Tam ir vairāki iemesli – būtiski samazinājies industriālo piena produktu eksports, kaimiņvalstī Lietuvā ir daudz lieka piena, Polija izejvielu pārdod par ļoti zemām cenām. Ja tā turpināsies, netiek izslēgts, ka piena cena arī nākammēnes turpinās lejupslīdi.

Iesaka samazināt PVN

Kāds būtu risinājums? K. Melnis uzskata, ka viens no soļiem ir samazināt PVN pirmās nepieciešamības pārtikas produktiem, tostarp pienam.

Otrs risinājums – ātrāk izmaksāt ciltsdarba maksājumus nozarei. Parasti tas notiek maijā, bet šobrīd notiek sarunas ar Zemkopības ministriju, lai šos maksājumus varētu izmaksāt jau aprīļa beigās, zina teikt K. Melnis.

Jāatgādina, ka lauksaimnieki nosūtījuši vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, aicinot grozījumos likumā “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli” iekļaut arī tādu normu kā pienākumu pārtikas preču tirgotājiem slēgt līgumus ar vietējiem lauksaimniecības preču ražotājiem par iepirkumiem vismaz uz vienu gadu. Vai un kā tirgotāji reaģēs, tas ir laika jautājums.

Arī zemkopības ministrs Kaspars Gerhards pirms Lieldienām aicina iedzīvotājus pirkt vietējo preci, nevis importa, uzsverot, ka izvēlēties vietējo ražotāju produkciju šobrīd ir tik svarīgi kā vēl nekad.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.