Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Shutterstock

Igaunija pieņem lēmumu par pensiju reformu 0

Igaunijas parlaments trešdien pieņēma likumu par pensiju reformu, kas paredz, ka no nākamā gada pensiju otrais līmenis būs brīvprātīgs.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Par likumu nobalsoja 56, bet pret – 45 deputāti.

Likums noteic, ka pievienošanās pensiju otrajam līmenim un izstāšanās no tā būs brīvprātīga, iesniedzot iesniegumu Pensiju centram vai bankai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja topošais pensionārs nolems pārtraukt iemaksas otrajā līmenī, viņš varēs izņemt uzkrātos līdzekļus vai arī tie varēs palikt otrajā līmenī un tikt investēti arī turpmāk.

Tiem, kas vēlēsies paši investēt savus līdzekļus, būs iespēja tos ieskaitīt investīciju kontā.

Tie, kam būs uzkrāti līdzekļi pensiju otrajā līmenī, sasniedzot pensijas vecumu, varēs izlemt, vai viņi vēlas tos saņemt kā mūža pensiju, fiksēta termiņa pensiju vai arī saņemt visu summu vairākos maksājumos, katram maksājumam nepārsniedzot 10 000 eiro.

Ja līdzekļi no otrā līmeņa tiks izņemti pēc pensijas vecuma sasniegšanas, tiks piemērota mazāka ienākuma nodokļa likme.

Nauda, kas tiks izņemta atbilstoši ilgtermiņa pensijas plānam, netiks aplikta ar nodokļiem, savukārt citos gadījumos ienākuma nodokļa likme būs 10% parasti piemērojamās 20% likmes vietā.

Tie, kas būs izstājušies no pensiju otrā līmeņa, tam atkal pievienoties varēs tikai pēc desmit gadiem, bet vēlreiz izstāties būs iespējams atkal pēc desmit gadiem.

Plānots, ka šīs izmaiņas Igaunijas pensiju otrajā līmenī stāsies spēkā 2021.gada 1.janvārī.

Kā iepriekš ir vēstījis Latvijas Radio, Latvijā un Igaunijā ir līdzīgas pensiju sistēmas, jo tajās ir trīs līmeņi, no kuriem divi ir uzkrājoši.

Ir trīs pensiju līmeņi: solidārais, ko nodrošina no speciālā sociālā budžeta, kā arī obligātais uzkrājošais un brīvprātīgais uzkrājošais.

Reklāma
Reklāma

Latvijā 20% no bruto algas tiek novirzīti pensiju fondam, Igaunijā – 16%, ja darbinieks pievienojas otrajai, un 20% – ja nepievienojas.

Igaunijā pirmais līmenis sastāv no diviem komponentiem. Pirmais ir konstants – 161 eiro. Otra daļa – piemaksas par darba stāžu.

Algu starpība Igaunijā esot liela. “Tas nozīmē, ka līdz 2060. gadam, ja mēs kaut ko nemainīsim, pensijas atšķirsies četrkārtīgi. Cilvēki, kuri saņem zemu pensiju, būs zem nabadzības sliekšņa,” radio citēja atbildīgās amatpersonas.