Dūrītis: Jebkurš cilvēks, kurš nevēlas stāties laulībā, varēs izmantot jauno Partnerības likumu 69

Ne tikai geji vai lesbietes, bet jebkuri cilvēki, kuri kaut kādu iemeslu dēļ nav precējušies un nevēlas stāties laulībā, viņi varēs izmantot šos grozījumus Notariāta likumā un reģistrēties kā partneri. Šādas jaunā likuma priekšrocības TV24 raidījumam “Preses klubs” atklāja Ilmārs Dūrītis, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes profesors.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Viņš gan arī atzīst, ka tas ir tāds pirmais solis, un viņam liekas, ka tas ir liels solis uz priekšu tādā vispār sabiedrības iecietībā pret dažādību, dažādiem cilvēkiem. Viņu izbrīna tā ārkārtīgi histēriskā reakcija, kas bijusi parlamentā un Saeimā, jau parakstu vākšanā un iešanu pie prezidenta.

“Es domāju, ka es varu pilnīgi droši teikt, ka šis absolūti nekā neapdraud ģimenes vērtības. Manuprāt, tas ir tikai normāli, ka cilvēkiem ir iespēja izvēlēties, kā savu dzīvi dzīvot – laulāties vai ne,” tā izteicās Dūrītis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saeima nobalso par partnerības institūta ieviešanu

Saeimas vairākums galīgajā lasījumā 9.novembrī pieņēma tieslietu ministres Ineses Lībiņas-Egneres (JV) virzīto likumprojektu pakotni, ar kuru Latvijā no 2024.gada vidus paredzēts ieviest jaunu tiesību institūtu – partnerību, kas būs arī veids, kā savas attiecības legalizēt un juridiski sakārtot viena dzimuma pāriem.

Pieņemtie grozījumi Notariāta likumā paredz, ka partnerību varēs noslēgt un izbeigt pie notāra. To varēs izdarīt, ierodoties personīgi klātienē pie zvērināta notāra, divas pilngadīgas personas, kuru starpā ir tuvas, personiskas attiecības un nepastāv ierobežojumi tās noslēgšanai, piemēram, tuva radniecība.

Pieņemtie grozījumi Fizisko personu reģistra likumā nosaka, ka ziņas par partnerības nodibināšanu un izbeigšanu būs ierakstāmas Fizisko personu reģistrā.

Pēc partnerības nodibināšanas partnerim būs tiesības pieņemt lēmumus, kas saistīti ar otra partnera ārstniecību, ja viņš pats nebūs spējīgs par sevi parūpēties vai brīvi paust savu gribu, iegūt sociālās garantijas, piemēram, saņemt partnerim aprēķinātās pensijas summas, kas nav izmaksātas līdz viņa nāvei, kā arī iegūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus savstarpējiem dāvinājumiem un aizdevumiem.

Uz valsts amatpersonas partneri attieksies tie paši interešu konflikta novēršanas ierobežojumi, kas šobrīd attiecināmi uz valsts amatpersonas radiniekiem. Līdzīgi maksātnespējas administrators nevarēs pildīt amata pienākumus, ja administratora partneris tajos būs personiski vai mantiski ieinteresēts.

Reklāma
Reklāma

Likumā pēc Nacionālās apvienības (NA) deputāta Jāņa Grasberga priekšlikuma noteikts, ka “partnerība nav pielīdzināma laulībai”. Grasbergs un pārējie NA deputāti kopumā balsoja pret partnerības pakotni.

Veikti grozījumi arī Maksātnespējas likumā, likumos “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, “Par valsts pensijām”, “Par valsts sociālo apdrošināšanu” un Pacientu tiesību likumā, kas nodrošinās noteiktus ekonomiskā un sociālā atbalsta pasākumus.

Plānots, ka izsludināšanas gadījumā normatīvo aktu grozījumi par partnerības ieviešanu stāsies spēkā 2024.gada 1.jūlijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.