Foto: Ieva Lūka/LETA

No Latvijas briežu cīpslām plāno ražot kolagēnu 0

Latvijā darbojas vairāk nekā 100 saimniecību, kur kopumā tiek audzēti vairāk nekā 16 000 briežu. Šo briežu dārzu galvenie darbības virzieni ir tūrisms un gaļas ražošana, savukārt viena no nozares problēmām – kā iespējami ekonomiski izmantot visu, ko sniedz izaudzētie staltbrieži un dambrieži.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Tādēļ talkā nākuši zinātnieki un Jelgavā, LLU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātē, tapis apjomīgs pētījums par nebrīvē audzēto briežu uzturēšanu.

Projektā “Mūsdienīga briežu pilna cikla bioekonomiska bezatlikumu pārstrāde” pētnieki sadarbībā ar briežu dārzu īpašniekiem kopīgi meklējuši tehnoloģijas pilna cikla produktu izmantošanai jeb procesam, kura laikā tiek izmantota ne tikai augstvērtīgā dzīvnieku gaļa, bet arī kaušanas blakusprodukti – asinis un cīpslas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projekts paredz šo produktu pārstrādi, ko farmācijas un kosmētikas industrijās varētu izmantot jaunu izejvielu – kolagēna un liofilizētu asiņu (aukstumā un vakuumā izžāvētās asinis) – iegūšanai. Projekts varētu noslēgties šogad, līdz ar to paverot vēl plašākas briežu audzēšanas biznesa iespējas.

Cita starpā projektā vēl arī atspoguļoti praksē pārbaudīti un zinātniski pamatoti labi rezultāti dzīvnieku piebarošanā ar vietējiem zirņiem, kas savukārt varētu būt ļoti interesanti Latvijas zemniekiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.