Krievijas saspridzinātais Kahovkas HES un tā izraisītie plūdi

Izskalotas kapsētas, beigti lopi, pūstošu zivju kalni. Kādas slimības draud Ukrainai pēc Kahovkas HES katastrofas? 137

Pēc Kahovkas HES katastrofas vides aizsardzības speciālisti un ārsti apgalvo, ka ūdenī ir nonākušas daudzas bīstamas vielas, kas var izraisīt zarnu infekciju, hepatīta, botulisma, holēras un pat Sibīrijas mēra uzliesmojumus, vēsta BBC krievu redakcija.

Reklāma
Reklāma
Pirmās pazīmes jau ir: Bijušais NATO komandieris brīdina par Kremļa iespējamiem uzbrukuma plāniem saistībā ar NATO mācībām Baltijas jūrā 125
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 70
Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav 285
Lasīt citas ziņas

Cilvēki tiek aicināti nelietot uzturā zivis un nepirkt tās nelegālajos tirgos.

Applūdušajās teritorijās drīkst dzert tikai pudelēs iepildītu vai attīrītu ūdeni, bet pārtikas produkti rūpīgi jāmazgā un termiski jāapstrādā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katastrofas apmēri būs skaidri pēc nedēļas, saka Anatolijs Operčuks no Sabiedrības veselības centra. Viņš un citi speciālisti ir devušies uz Ukrainas dienvidiem, lai uzraudzītu situāciju.

Viņš saka, ka vispirms ir jāpalīdz ar dzeramo ūdeni, jānodrošina cilvēki ar ūdeni pudelēs un jāatjauno applūdušās ūdens ņemšanas vietas. Valdība plāno būvēt jaunas.

Infektologs Andrejs Aleksandrins saka, ka papildus dzeramajam ūdenim cilvēki pēc iespējas ātrāk jānodrošina arī ar kvalitatīvu tehnisko ūdeni.

“Ja cilvēki pērk dārzeņus un apstrādā tos nepareizi, ja mazgājas ar nekvalitatīvu ūdeni, pastāv liels risks, ka viņu organismā var iekļūt zarnu infekcijas,” viņš brīdina.

Kāds Hersonas iedzīvotājs stāsta, ka pa applūdušajām pilsētas ielām peld atkritumi, mēbeles, drēbes un beigti dzīvnieki.

“Ielas bija pārvērtušās par upēm, kurās viss peldēja. Viss, kas cilvēkiem bija pagalmos,” stāsta iedzīvotājs.

Lai gan ūdens līmenis pamazām pazeminās, Ukrainas dienvidos joprojām ir applūduši desmitiem ciematu, tūkstošiem māju – plaša teritorija simtiem kvadrātkilometru platībā.

Oleški pilsētas mērs, kas jau pusotru gadu atrodas Krievijas okupācijas zonā, Jevgeņijs Riščuks pastāsta, ka viņiem jau pirms plūdiem bijušas problēmas ar kapsētām – augstā gruntsūdeņu līmeņa dēļ mirušos nebija iespējams dziļi apglabāt.

“Tas, kas tur notiek tagad, ir īsta katastrofa. Tās ir smilšainas augsnes, kuras ir viegli izskalojamas,” saka mērs.

Turklāt gandrīz visās pilsētas privātmājās bija izsmeļamās bedres, kas arī tika appludinātas. “Fekālijas tagad ir ieplūdušas Dņeprā,” saka Riščuks.

Ļoti iespējams, ka ir noslīkuši tūkstošiem liellopu, daudzi suņi un kaķi.

Plūdi sagādā dzeramā ūdens problēmas, jo nedarbojas ūdens attīrīšanas sistēmas un notekūdeņi sajaucas ar dzeramā ūdens avotiem. Tāpēc pastāv infekciju izplatīšanās risks.

No 9. jūnija vismaz septiņās Hersonas apgabala apdzīvotās vietās pilnībā applūda kapsētas, kā arī filtrācijas lauki Oleškos, kur tika attīrīts ūdens. Tāpat applūdusi liela lauksaimniecības saimniecība ar atkritumiem un vairākām noliktavām ar mēslojumu. Zem ūdens ir arī atkritumu izgāztuve un lopu izgāztuve.

Reklāma
Reklāma

Dati joprojām tiek apkopoti.

Ukrainas Veselības ministrija brīdina, ka applūdušajās teritorijās pastāv ievērojams A hepatīta (Botkina slimības), akūtu zarnu infekciju, jo īpaši holēras un botulisma risks, ko rada bojā gājušās zivis.

Šis reģions jau pirms kara un plūdiem tika uzskatīts par potenciāli bīstamu holēras izplatības ziņā, taču tagad risks ir palielinājies.

Dienvidos applūduši lauki, kas bija apstrādāti ar minerālmēsliem. Pēc dambja pārraušanas tie nonāca zem ūdens. Ja cilvēks to patērē, var rasties nieru un aknu slimības.

“Šādos gadījumos ieteicams ūdeni vārīt vai (labāk) dzert ievestu ūdeni, lai samazinātu iespēju inficēties. Vārīšana nepalīdzēs, ja ūdens būs piesārņots ar nitrātiem,” teica bijušais Sabiedrības veselības centra vadītājs Vladimirs Kurpita.

Tāpēc cilvēkiem tiek ieteikts nedzert ūdeni no akām, kas atrodas applūdušo teritoriju tuvumā, pat ja ūdens tur nav nonācis.

Tomēr eksperti visvairāk baidās no Sibīrijas mēra uzliesmojuma, jo upes kreisajā krastā
atrodas kapsētas, kur pirms vairākiem gadu desmitiem apglabāti ar Sibīrijas mēri slimie lopi.

Tagad šī teritorija ir pilnībā zem ūdens, kas nozīmē, ka Sibīrijas mēra sporas var nokļūt Dņeprā un Melnajā jūrā.

Kā ziņots, Krievijas karaspēks 6.jūnijā uzspridzināja Kahovkas HES, appludinot daļu Hersonas un Mikolajivas apgabalu.

Kahovkas HES sprādziena nodarītais kaitējums videi jau tiek lēsts uz vairāk nekā 55 miljardiem hrivnu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.