Foto – Zanda Birze

Ar ābolu tinēju var cīnīties bez ķīmijas 0

Kā cīnīties ar ābolu tinēju, kas ieperinājies ābelēs? OLGA MADONAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Ābolu tinēja kāpuru ierobežošanā ļoti noderīgas ir ķeramās jostas. Tās izgatavo no viļņotā kartona (var izmantot iepakojuma kastes) un jau no jūlija sākuma apliek ap koka stumbru zem sazarojumiem. Ābolu tinēja kāpuri jostas labprāt izmanto ziemošanai un salien tajās. Vēlu rudenī jostas noņem un tinēja kāpurus kopā ar citiem kaitēkļiem (piemēram, ābeļziedu smecernieku) sadedzina. Arī tinēja bojātos nokritušos ābolus ieteicams salasīt un likvidēt.

Pret ābolu tinēju var izmantot tinēja olu parazītu – trihogrammas. Tās izlaiž neilgi pirms tam, kad tinēja mātītes masveidā sāk dēt olas, tas ir, maijā. Hektāru lielā dārzā izlaiž 100 tūkstošu trihogrammu. Ābolu tinēja olu dēšanas laiks ir ilgs, tāpēc trihogrammas atkārtoti izlaiž pēc 10–12 dienām. Trihogrammu efektivitāte ļoti atkarīga no laika apstākļiem – to samazina vēss, lietains un vējains laiks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tinēju bojājumus var ierobežot, mehāniski savācot un likvidējot kāpuru lig­zdas, kamēr tie ir augļukoku vainagos. Nedrīkst pieļaut tinēju masveida savairošanos, citādi kaitēkļu skaits nākamajā gadā jau var būt lielāks un nodarītie bojājumi nozīmīgāki.

Pozitīvi, ka ābolu tinējam ir daudz dabisko ienaidnieku: skudras, lapsenes, zeltactiņas, plēsīgās blaktis un putni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.