Grāmatas noslēgumā Mišela Marlī apraksta tās tapšanu, rakņāšanos vēstures arhīvos, centienus piekļūt pēc iespējas tuvāk patiesajai Koko biogrāfijai, un atziņu, ka uzticamas informācijas ir ļoti maz. “Mans romāns nepretendē uz vienīgo patiesību, tomēr stāsts ir pietuvojies patiesībai tik tuvu, cik vien bija iespējams. Es tomēr biju spiesta dažus notikumus atainot īsāk vai arī to norisi mazliet pārmainīt, tur vainīga ir stāsta dramaturģija. Mans stāsts par Koko un “Chanel No 5″ ir un paliek romāns. Grāmata nav ne biogrāfija, ne nozares literatūra. Tāpēc, mīļās lasītājas un mīļie lasītāji, esiet iecietīgi, ja kādā vietā tomēr atrodat kļūdu,” raksta autore.
Grāmatas noslēgumā Mišela Marlī apraksta tās tapšanu, rakņāšanos vēstures arhīvos, centienus piekļūt pēc iespējas tuvāk patiesajai Koko biogrāfijai, un atziņu, ka uzticamas informācijas ir ļoti maz. “Mans romāns nepretendē uz vienīgo patiesību, tomēr stāsts ir pietuvojies patiesībai tik tuvu, cik vien bija iespējams. Es tomēr biju spiesta dažus notikumus atainot īsāk vai arī to norisi mazliet pārmainīt, tur vainīga ir stāsta dramaturģija. Mans stāsts par Koko un “Chanel No 5″ ir un paliek romāns. Grāmata nav ne biogrāfija, ne nozares literatūra. Tāpēc, mīļās lasītājas un mīļie lasītāji, esiet iecietīgi, ja kādā vietā tomēr atrodat kļūdu,” raksta autore.
Publicitātes foto

“Jūs esat brīnišķīga, Šaneles jaunkundz!” Fragments no grāmatas, kas jāizlasa katrai dāmai 0

Zane Eniņa, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

 

Izdevniecībā “Latvijas Mediji” iznācis vācu rakstnieces Mišelas Marlī romāns “Koko. Mīlestības smarža”. Autore tajā apraksta slavenās franču modes mākslinieces Koko (Gabrielas) Šaneles dzīves posmu pēc mīļotā Boja (Artura Kepela) nāves un slavenā parfīma “Chanel No 5” tapšanu.

 

LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
Lasīt citas ziņas

Traģiskais notikums ir satriecis Koko, viņa slīgst grūtsirdībā, līdz draudzene Misja ierosina – mīļotā cilvēka piemiņai vajag radīt smaržas! Koko šī ideja aizrauj, ar sev raksturīgo azartu viņa metas iedziļināties smaržu pasaulē, un pietiek ar iesmaržināta kabatlakatiņa pavicināšanu, lai sāktos stāsts par leģendāro parfīmu “Chanel No 5”. Taču romāns ir arī citu smaržu pārpilns: uzvēdī kafija, no jūras atplūst sāļš smārds, un tad sajūtams kāds pavisam gaistošs un netverams aroms. Varbūt tā ir mīlestības smarža?

 

“Kultūrzīmju” lasītājiem piedāvājam fragmentu no romāna.

 

“Tas ir Igors Stravinskis, komponists,” Djagiļevs iepazīstināja. “Koko Šaneles jaunkundze, modiste.”

Stravinskis raidīja savu caururbjošo skatienu viņas acīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Labvakar!” Viņš noliecās pār Gabrielas roku, it kā viņi atrastos kādā ballē viņa zudušajā dzimtenē. Igoram Stravinskim piemita kaut kas biedējošs un reizē pievilcīgs. Arī kaut kas despotisks, vismaz tā šķita Gabrielai, kaut gan tas galīgi nesaderēja ar viņa vienkāršo uzvalku. Gabriela teju bija nonākusi viņa varā, visu laiku svārstīdamās starp nepatiku un ziņkārību. Pat tad, kad Gabrielu iepazīstināja ar horeogrāfu Leonīdu Mjasinu un scenogrāfu Aleksandru Benuā, viņas uzmanība vairāk bija pievērsta Stravinskim. Kā sauca dejotājus, kas bija sapulcējušies ap Misju un Olgu Pikaso, viņa aizmirsa uzreiz.

“Es vēlētos, lai jūs svinīgajās vakariņās sēdētu man blakus, Šaneles jaunkundz,” pavēstīja Stravinskis.

“Vai mums labāk sēdēšanas kārtību pie galda nevajadzētu atstāt namatēva ziņā?”

“Nē. Kāpēc gan?” kad Stravinskis pagrieza galvu, viņa briļļu stikli lampu gaismā iezibējās kā zobenu asmeņi saulē. “Viesu daļa ir baudīt īpašu vakaru. Vai arī mēs esam ielūgti, lai izdarītu pakalpojumu namatēvam?”

Gabrielai nevajadzēja atbildēt. Pikaso diskusija ar Sertu acīm redzami izvērsās strīdā, jo piepeši Pablo sakaitinātā balss izcēlās uz kluso sarunu fona: “Makss Žakobs teic, ka labs stils nozīmē pilnīgu klišeju neesamību, un tāds ir arī mans uzskats.”

Gabrielai tūlīt ienāca prātā, ka viņa domā tāpat. Hosē Serts mākslā mīlēja krāšņo, kas varēja būt arī caur caurēm klišejisks.

“Spāņu kaisle,” uzjautrināts komentēja Stravinskis. “Pilnīgs pretstats krievu grūtsirdībai. Protams, tas nenozīmē to, ka mēs nevaram būt kaislīgi.”

Gabriela klusībā pasmaidīja, tovakar pirmoreiz domādama nevis par Stravin­ski, bet par citu vīrieti. Ai jā, Dmitrijs Romanovs bija ārēji atturīgs, tomēr dziļš kā aka, un viņā slēpās liesmojošs temperaments. Stravinskim šī uguns bija redzamāka. Viņš taču bija mākslinieks. Dmitrijs līdz savai bēgšanai gandrīz neko citu nebija iepazinis kā vienīgi stingrās galma ceremonijas un armijas dzīvi. Beigu beigās Gabrielai slāvu mentalitāte tomēr bija tuvāka nekā dienvidnieku atklātība. Arī Bojs, kā jau brits, sākumā atstāja smalka un distancēta cilvēka iespaidu, taču patiesībā viņā liesmoja gaiša uguns.

Atceroties mīļoto cilvēku, Gabrielas sirds, šķiet, uz mirkli apstājās. Tomēr viņa ātri saņēmās, un sirdspuksti atgriezās vienmērīgajā ritmā.

“Tu sēdēsi blakus Stravinskim?” Misja pārsteigta jautāja, kad visi devās pie galda. Viņa vērīgi skatījās uz galda kartēm, kas, neraugoties uz brīvo atmosfēru lokālā, bija novietotas pie galda piederumiem. Viņas šaurās uzacis saslējās. Misja pieliecās pie Gabrielas un nočukstēja: “Uzmanies, ka neaplīpi. Viņa sievai esot hroniska plaušu kaite. Domāju, ka tuberkuloze. Ņemot vērā viņu nožēlojamos dzīves apstākļus, tas, protams, nav nekāds brīnums, bet bērnu gan žēl. Viņu ir četri.

Un viņi vēl ir mazi, ja nemaldos. Dilonis taču ir ļoti lipīgs.”

Gabriela veltīja draudzenei valdzinošu smaidu un klusēja. Lai jau Misja savā greizsirdībā runā, ko grib.

Misja apsēdās goda vietā blakus namatēvam. Viņai nebija iemesla sūdzēties. Droši vien viņa būtu sašutusi par jebkuru Gabrielas galda kaimiņu, pat ja viņš būtu pats nenozīmīgākais baleta trupas dejotājs. Viņa dusmojās, ka Gabriela vispār atrodas šeit, jo viņai te nav ko meklēt.

Tāda Misja bija, un Gabriela tam nepiešķīra īpaši lielu nozīmi. Tāda nu bija viņu draudzība. Visu laiku kā šūpolēs – te augšā, te lejā. Tomēr īstas nenovīdības, kas novestu pie galīgas sanīšanās, nebija. Un tā tas turpināsies. Par to Gabriela bija pārliecināta.

Kamēr viesmīļi servēja uzkodas, Gabrielu izklaidēja Igors Stravinskis. Viņš runāja pārsteidzoši daudz, un viņa sacītais par mūzikas vēsturi kopumā un īpaši par tā saukto jauno mūziku ar tās iespējām un stilu novirzieniem Gabrielai šķita interesants un izglītojošs.

Gabriela nepalaida garām nevienu Stravinska vārdu, tikpat uzmanīgi viņa bija klausījusies Bojā un vēlāk Sertā, kad viņš stāstīja par tēlotājmākslu. Stravinskis runāja skaļā, skaidrā balsī un pastāvīgi cieši skatījās viņai acīs, lai pārliecinātos, ka viņa uzmanīgi klausās.

Kad komponists bija spiests uz īsu brīdi savu izklāstu pārtraukt, jo jaunais viesmīlis tik neveikli bija pasniedzis zivju ēdienu, ka mērce gandrīz bija uzpilējusi uz slavenā viesa žaketes, Gabriela uzdrošinājās uzdot jautājumu par komponista ģimeni.

“Mana sieva Jekaterina slimo un lielākoties ir spiesta palikt gultā,” viņš nomākts atbildēja, taču uzreiz pēc tam lepna tēva neslēptā sajūsmā piebilda: “Turpretī maniem bērniem klājas lieliski. Viņi ir brīnišķīgi. Divi zēni un divas meitenes, viņi piedzima pamīšus, trīspadsmit, divpa­dsmit, desmit un seši gadi.”

“Žēl gan, ka sieva jūs nevar pavadīt uz tādiem vakariem kā šis.”

Stravinska acis pārskrēja pār vienkāršo, eleganto kleitu, kas Gabrielai bija mugurā. Krēmkrāsas zīds ar melnajām aplikācijām cieši piegūla viņas trauslajam augumam un harmonēja ar tumsnējo sejas krāsu un melnajiem matiem.

“Viņa nav pietiekami stipra, un droši vien viņai nebūtu nekā piemērota, ko uzģērbt mugurā par godu šādam gadījumam. Turklāt kādam ir jāpieskata bērni,” kļuvis domīgs, Stravinskis novērsa skatienu un koncentrējās uz ēdienu.

Gabriela nejauši pamanīja, ka Misja viņu vēro. Tā kā draudzene cēli sēdēja svinību galda otrā galā un visi viesi aktīvi sarunājās, viņa nevarēja piedalīties atsevišķajās sarunās, kur nu vēl saklausīt, ko saka Stravinskis. Taču tieši tas, kā šķita, viņu īpaši interesēja. Gabriela nemanāmi papurināja galvu un demonstratīvi pievērsās savam galda biedram, draudzīgā žestā uzlikdama plaukstu viņam uz rokas.

“Jūtu līdzi jūsu sievai, žēl, ka viņa nejūtas labi. Vai esat te, Parīzē, atradis patīkamu apmešanās vietu sev un ģimene?” Gabriela jautāja, kaut gan atbildi jau zināja.

Komponists vilcinājās – un patiesībā tā jau bija atbilde. Taču tad viņš pārsteidzoši vaļsirdīgi atbildēja: “Diemžēl es nevaru atļauties pienācīgu mājokli sievai un bērniem. Mums bija jāņem tas, ko šajos apstākļos varējām dabūt. Gistavs Lions, Pleiela klavieru fabrikas vadītājs, ir tik laipns, ka sniedz mums atbalstu. Tomēr stāvoklis nav iepriecinošs, bet tur neko nevar darīt.”

“Kā jūs tādos apstākļos varat strādāt?”

Stravinskis paraustīja plecus. “Spēju. Kaut kā. Taču neuztraucieties par mani.”

SAISTĪTIE RAKSTI

“Es apbrīnoju jūsu mūziku. Tā ir dramatiska – un tik dominējoša. Tai nepiemīt vieglums, pēc kā mēs tā ilgojamies tagad, kad briesmīgais karš ir beidzies. Taču Le Sacre du Printemps man iespiedies atmiņā, to nevar aizmirst. Tāpēc es priecājos, ka jūsu balets atkal būs repertuārā.”

Stravinskis bija pārstājis ēst, kad Gabriela uzlika plaukstu viņa rokai. Nu viņš mēģināja satvert viņas pirkstus.

“Jūs esat brīnišķīga, Šaneles jaunkundz.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 30
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 19
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 25
4 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 12
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 23
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nodzīvo šo dienu tā, it kā tā būtu pēdējā diena tavā dzīvē! Horoskopi 1.martam
21:23
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
“Tie, kas kārklus iestādīja pirms gadiem pieciem, tagad tos pļauj.” Enerģētiskās kultūras un biomasa siltumenerģijas iegūšanai 1
20:22
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 25
19:47
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Latviešu Cepurnieks! Normunds darina cepures no dārgām, reti sastopamām detaļām: rezultāts ir apbrīnojams 6
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 27
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts 5
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu! 3
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Entuziasti vāc parakstus, lai legalizētu apzinātas sānslīdes ar automašīnām 5
5 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Kāpēc daļai amatpersonu prioritāri bija jāsaņem vakcīna pret Covid-19 – vai tiešām “valsts nepārtrauktība”? 31
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 5
14 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Krievija mūsdienās no Padomju Savienības 1946. gadā īpaši neatšķiras. Joprojām tur ir autoritāri noskaņots līderis ar klēpju sunīšu parlamentu.” 77
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 97
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Divās vietās Latvijā šodien pārspēti siltuma rekordi: cik grādi fiksēti? 2
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Sezona atklāta”: Ainažos 30 kvadrātmetru platībā kāds jau paspējis izraisīt šogad pirmo kūlas ugunsgrēku 5
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs redzējām, ka visā pasaulē vasarā saslimstība ar Covid-19 samazinājās”: infektoloģe atklāj, vai siltajos mēnešos var gaidīt vīrusa atkāpšanos 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nebija ne jausmas, ka Latvijas mežos mīt tik lieli lielu staltbriežu bari!” Annai izdevies nofilmēt iespaidīgu skatu 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi 1
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 12
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Darba un pūliņu pilna nedēļa, kas, domājams, vainagosies ar panākumiem! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
10 stundas