Publicitātes foto

Kafijas vēsture – kā tika atklāta kafija un kā to var pagatavot mūsdienās 0

Kafijas vēsture un tās nozīme 21. gadsimta kultūrā ir patiesi aizraujoša un sniedzas tālu pagātnē, lai gan patiesībā neviens tā precīzi nezina, kad un kā kafija tika atklāta. Leģenda vēsta, ka pirmo kafijas iedarbību pamanījis kāds Etiopijas kazu gans, kurš sapratis, ka viņa kazas ir kļuvušas ļoti enerģiskas pēc tam, kad bija ēdušas ķiršus no konkrēta koka, kas tagad pazīstams kā kafijas koks. Pēc tam tika pagatavoti pirmie kafijas dzērieni – vienkārši vārot ķiršus ūdenī; tas bija pavisam atšķirīgs kafijas veids nekā tas, ko mēs baudām šodien. Uzzinot vairāk par kafiju un vēl svarīgāk – tirgojot to ar visu pasauli, mūsdienās mums ir neskaitāmas dzērienu variācijas, ko ietekmējušas dažādas kultūras un tradīcijas.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 264
Lasīt citas ziņas

Kafijas audzēšana un tirdzniecība sākās Arābijas pussalā. 16. gadsimtā kafija tika baudīta ne tikai mājās, bet arī pirmajās kafejnīcām līdzīgās publiskās kafijas mājās, kas kafiju pārvērta par socializēšanās rituālu. Pateicoties daudziem svētceļniekiem no visas pasaules, kas apmeklēja Austrumus un pamanīja jauno saviesīgo dzērienu, kafija kļuva populāra ārzemēs un sāka izplatīties tālāk. 17. gadsimtā arī Eiropa iepazina kafiju, sākumā to apvija strīdi un neskaidrība, kafiju pat uzskatīja par “Sātana rūgto izgudrojumu”, taču drīz vien cilvēki saprata, ka gan kafijas iedarbība, gan garša, gan vēl svarīgāk – piederības sajūta un socializēšanās – padarīja šo dzērienu neatvairāmu. Parādījās arvien vairāk Eiropas kafijas namu, un drīz pēc tam dažās vietās priekšroka tika dota kafijai, nevis tolaik populārajai tējai.

Galvenie veidi, kā pagatavot kafiju mūsdienās

CITI ŠOBRĪD LASA

Izmantojot mūsdienu kafijas pagatavošanas iespējas, sākot no filtrēšanas rīkiem līdz kafijas aparātiem, no kafijas pupiņām mēs varam iegūt dažādas garšas un unikālus aromātus, izvēloties noteiktu pagatavošanas metodi. Zemāk ir apkopoti daži visbiežāk izmantotie kafijas pagatavošanas veidi:

– Pilienu vai filtru – pagatavota ar karstu ūdeni, kas lēnām tek pāri grauzdētām, maltām kafijas pupiņām filtrā. Ūdens iesūcas caur malto kafiju, absorbējot tās eļļas, garšas un esences, lēnām pilienam pēc piliena atbrīvojot kafijas gala dzērienu tasītē. Šai kafijas pagatavošanas tehnikai tiek izmantots kafijas automāts.

– Pārlej pāri – kafijas pagatavošanas veids, kurā verdošu ūdeni lēnām ar rokām lej pāri maltai kafijai. Pēc tam kafija caur papīra filtru pil tasītē, kā rezultātā rodas stipra kafija.

– Franču prese – maltā kafija tiek ievietota Franču presē, to pārlej ar karstu ūdeni, bet iekšpusē nav papīra filtra, tikai nerūsējoša tērauda smalkais siets, kas novērš kafijas biezumu nokļūšanu tasītē, taču ēteriskās eļļas no kafijas nonāk tasītē un piešķir kafijai bagātāku un pilnīgāku tekstūru.

– Aukstā pagatavošana – rupji maltu kafiju ievieto istabas temperatūras ūdenī un uz noteiktu laiku iemērc, kā rezultātā tiek pagatavota mazāk rūgta kafija, vienlaikus saglabājot augstu kofeīna līmeni. Aukstā pagatavošana var ilgt 12 līdz 24 stundas, un kafija tiek dzerta aukstā veidā.

– Espresso pagatavošana – karsts ūdens ar lielu spiedienu tiek izvadīts caur filtru, kas satur smalki maltas grauzdētas kafijas pupiņas. Šim paņēmienam ir jāizmanto automātiskais vai tradicionālais espresso aparāts. Ūdens jauda rada ļoti koncentrētu kafijas šotu. Šī ir metode, ko visbiežāk izmanto kā pamatu citu kafijas dzērienu pagatavošanai.

Reklāma
Reklāma

Visizplatītākās kafijas dzērienu sastāvdaļas un dzērieni, ko varat pagatavot

Lai pagatavotu tik vienkāršu kafijas dzērienu kā populāro kapučīno, jums vajadzēs vēl dažas sastāvdaļas, nevis tikai kafiju. Taču kafijas dzērienu pasaule ir tik plaša – miljoniem kafijas patērētāju visā pasaulē tika radītas simtiem recepšu, kā pagatavot izcilus kafijas dzērienus. Ja mēs apceļotu pasauli, lai uzzinātu par vietējiem dzērieniem, mēs drīz vien saprastu, ka atkarībā no klimata vai populārajām vietējām sastāvdaļām cilvēki ir izveidojuši unikālus dzērienus. Piemēram, Itālijā espresso bieži pasniedz ar citrona vai apelsīna miziņu sānos, jo šie augļi ir tik populāri un tiek audzēti tur uz vietas. Tikai nedaudz eksperimentējot, itāļi ir sapratuši, ka viņu iecienītākajām kafijas pupiņām lieliski piestāv augļi. Tāpēc turpinājumā iepazīsimies ar dažām visbiežāk sastopamajām sastāvdaļām, lai arī jūs varētu eksperimentēt un varbūt pat radīt savu recepti.

– Kafija. Tieši tā – neviens kafijas dzēriens nevar pastāvēt bez kafijas šota, parasti espresso. Tas ir dzēriena pamatā un var būt iegūts no Arabika vai Robusta šķirnes pupiņām vai abu šo pupiņu maisījuma. Atkarībā no tā, kā pupiņas tiek grauzdētas – gaišas, vidējas vai tumšas, dzēriena aromāts var mainīties no viegla uz intensīvāku.

– Karsts ūdens. Tā kā ūdens ir būtisks kafijas dzērienu pagatavošanā, ir vērts atzīmēt, ka ūdens satur izšķīdušus minerālus, ķīmiskas vielas un gāzes, kas ietekmē kafijas garšu. Espresso pagatavošanai un karstajam ūdenim, ko pievieno americano pagatavošanai, izvēlieties filtrētu ūdeni, kas garšo tīri un kam nav nekādu nevēlamu smaku, kā arī kam ir neitrāls pH līmenis.

– Piens. Lai radītu populārākos dzērienus uz piena bāzes, piemēram, kapučīno, Caffe Latte, Flat white utt., tiek izmantoti dažādi pieni. Mūsdienās kafijas tiek pagatavotas ar govs pienu vai augu pienu, piemēram, auzu, mandeļu un citu riekstu pienu. Pienu var izmantot vienkāršā veidā, tvaicējot vai putojot, lai iegūtu dažādas tekstūras. Dažiem kafijas dzērieniem izmanto pat iebiezinātu pienu, kas piešķir saldumu un tekstūru, piemēram, Spānijā iecienītajai Café bombón.

– Šokolāde. Tā lieliski sader kopā ar kafiju vai nu sasmalcināta pa virsu piena putām jebkuram dzērienam uz piena bāzes, vai kā sīrups, piemēram, slavenajā Mocha dzērienā vai šokolādes Frappé – auksta, salda kafijas pamata piena dzērienos.

– Tēja. Lai gan parasti tas ir patstāvīgs dzēriens, tēju dažreiz apvieno ar kafiju, lai izveidotu unikālu dzērienu. Chai tēju parasti apvieno ar espresso šotu.

– Alkohols. Kafija labi sader ar dažādiem alkoholiskiem dzērieniem. Izvēlēto liķieri parasti sajauc ar tējkaroti cukura un ūdeni/pienu/krēmu/utt. Pagatavošanai pieejamo dzērienu klāsts ir plašs – no īru kafijas, kas pagatavota ar viskiju, līdz itāļu Caffè corretto, ko gatavo ar brendija vai citu liķieru piešprici.

Kafijas baudīšana dienu no dienas pēc laika var kļūt mazliet garlaicīga. Tāpēc kafijas pasaule ir viena no vislabākajām, ja runa ir par eksperimentu iespējām – sākot no kafijas pupiņu šķirnēm, grauzdēšanas pakāpēm un dažādām pagatavošanas metodēm, beidzot ar visa, ko vien spējat iedomāties, pievienošanu savam kafijas dzērienam, lai radītu jaunas garšas. Lai arī sākumā kafija bija strīdīgs dzēriens, kafijai bija daudz eksperimentālu dzērienu iespēju, un to turpina lietot ne tikai vienu pašu, bet arī iekļaujot ēdienos. Tātad – eksperimentējiet un radiet jaunas receptes! Kas zina, varbūt tās kļūs populāras ne tikai jūsu draugu vidū, bet arī kā jūsu kultūras mantojuma sastāvdaļa.