Foto: Fotolia

Kāršrozēm savas īpatnības: kā šīs puķes audzēt, lai krāšņi ziedētu? 0

Kaut gan kāršrozes (Alcea rosea) uzskata par ziemcietīgām puķēm, pirms ziemas dēstus tomēr vajag piesegt ar skuju koku zariem, jo augs uzzied tikai otrajā dzīves gadā. Puķēm nepatīk, ja ziemā atkušņi bieži mijas ar kailsalu, tāpēc nepiesegtos stādījumos augiem apsalst saknes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Kāršrozes ir divgadīgas puķes, un vairākumā gadījumu augi pēc ziedēšanas aiziet bojā, tomēr reizēm kāršrozes turpina augt un ziedēt pat vairākus gadus pēc kārtas kā īstas ziemcietes. Biežāk gan tās pašas veiksmīgi izsējušās, tāpēc turpina ziedēt vienā un tajā pašā vietā.

Jāņem vērā, ka sēklas var ievākt un tās pašas izsējas tikai vienkāršajām kāršrozēm. Hibrīdi ar pildītiem ziediem ziemo labi, otrajā gadā skaisti zied, bet neveido sēklas. Tās iegūst speciālās audzētavās īpašas apputes ceļā, tāpēc sēklas vai jau gatavi dēsti jāmeklē veikalos un stād­audzētavās katru gadu no jauna.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Vienmēr esmu uzskatījusi, ka parastā kāršroze Latvijas klimata apstākļos ir divgadīga puķe. Audzējot to divgadīgā kultūrā, sēklas sēj jūnijā–jūlijā, dēstus audzē uz lauka vai segtajās platībās un augustā, septembrī izstāda dobēs paliekošā vietā. Arī mūsu seno kāršrožu šķirņu dēstus piesedz ar skuju koku zariem, it īpaši kailsala rudeņos. Ja augi labi pārziemojuši, tie uzzied jau nākamās vasaras sākumā, jūnijā, jūlijā, – skaidro puķkope Anita Onkele.

Pēc noziedēšanas 100–150 cm garos ziedkātus nogriež. Līdz rudenim var izveidoties jauna lapu rozete, kas, iespējams, pārziemos (īpaši senajām kāršrožu šķirnēm), tomēr ne vienmēr tā notiek. Nereti rudenī izsējas arī pirmo ziedu nogatavinātās sēklas un izaug jaunas rozetes, bet ne visām šķirnēm. Tāpēc kāršrozi pēc tās bioloģiskajām īpašībām mūsu klimatā nevar saukt par ziemcieti. Citādi ir, piemēram, Vācijā, kur ir siltāks klimats.

,Kāršrozes audzējot viengadīgā kultūrā, sadārdzinās dēstu audzēšanas izmaksas, jo nepieciešamas segtās platības. Taču, lai pašiem nebūtu jāaudzē no sēklas, puķkopji februārī, martā var iegādāties jaunstādus. Kāršrožu ziedēšanas laiku tas būtiski neietekmē, lielāka nozīme ir laika apstākļiem pavasarī, ko nevaram prognozēt.

Kāršrozēm ir izveidotas vairākas šķirņu grupas, kas atšķiras ar ziedu pildījumu un augu augstumu.

Ar puspildītiem ziediem: ‘Ariella Mix’ (daļēji ziemcietīga, ar 100 cm gariem kātiem).

Ar pildītiem ziediem: ‘Chaters Apricot’ (ar lieliem, oranžiem ziediem, 150 cm augsta), ‘Chaters Violet’ (ar lieliem, violetiem ziediem), ‘Chaters Scarlet’ (ar sarkaniem ziediem).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.