Skābekļa maiss ar zivju mazuļiem gatavs pārvadāšanai.
Skābekļa maiss ar zivju mazuļiem gatavs pārvadāšanai.
Foto: Sanita Purviņa

Kas jāzina, pērkot foreles un stores audzēšanai dīķī 0

Kur un kādās cenās iespējams iegādāties foreļu un storu mazuļus? Kā labāk zivis transportēt?

Reklāma
Reklāma

ANDRIS JELGAVAS NOVADĀ

Kāpēc izdevīgi pirkt pavasarī

Kokteilis
Dzimšanas gada pēdējā ciparā slēpjas svarīgs vēstījums – piederība stihijai 4
TV24
Tavars: “Bailēs no militāriem draudiem pietiekoši situētas ģimenes pieņem lēmumu pārcelties tālāk no iespējamās frontes līnijas”
Veselam
Ne vienmēr uzreiz jāķeras pie medikamentiem: 10 produkti, kas palīdz atbrīvoties no sāpēm
Lasīt citas ziņas

Zivaudzētavas Tome vadītājs Ivars Putviķis stāsta, ka zivju mazuļus var laist dīķos un ezeros, līdzko izkusis ledus. Tas jāizdara, kamēr ūdens vēl vēss. Kad tas kļuvis siltāks (virs 15 °C), zivis ir grūtāk transportēt. Jāņem vērā, ka pavasarī zivaudzētavas pārdod mazuļus, kas palikuši pāri no rudens, līdz ar to nereti visiem interesentiem nepietiek. Bet no pirkšanas rudenī daudzus attur tas, ka pa ziemu dīķos zivis var nepārziemot. Turklāt ziemošanas periodā Latvijas apstākļos zivis vienmēr krītas svarā (piemēram, stores un karpas nebarojas jau no oktobra beigām).

To sapratuši liela daļa pircēju, tāpēc zivju mazuļus cenšas iepirkt pavasarī, jo par to pašu naudu var iegādāties lielāku skaitu zivju.

Lai zivis nebūtu šokā

CITI ŠOBRĪD LASA
Maisu ar zivīm liek dīķī un tur apmēram 15–30 minūtes, kamēr temperatūra izlīdzinās.
Foto: Sanita Purviņa


Zivju transportēšanai, piemēram, audzētavā Tome, izmanto ap 50 litru lielus polietilēna maisus, kuros iepilda 20 l ūdens un 30 l skābekļa. Vienā šādā iepakojumā var ievietot līdz 5 kg zivju mazuļu. Šajos maisos zivis droši var transportēt četras stundas.

Ievietojot zivis skābekļa maisā, zivaudzētavas speciālisti parasti pasaka, kāda ir ūdens temperatūra iepakojumā. Ideāli būtu, ja pircējs zinātu, kāda ūdens temperatūra ir ūdenstilpē, kur paredzēts mazuļus izlaist. Tad būtu iespējams jau brauciena laikā automašīnā uzturēt vēsāku vai siltāku klimatu – vismaz daļēji maisos esošā ūdens temperatūru pielāgot tai, kāda ir mazuļu jaunajā mājvietā (ja, piemēram, skābekļa maisā ir 4 °C, bet dīķī 8 °C, tā ir liela starpība, tāpēc tā pamazām jāsamazina). Jāatceras, ka temperatūru nedrīkst mainīt strauji (ne vairāk par trim grādiem stundas laikā) – krasas temperatūras svārstības var novest pie mazuļu bojāejas.

Kad zivis atvestas, maisu nedrīkst atvērt vai pārdurt – tad no tā izplūdīs skābeklis un zivis aizies bojā. Nedrīkst arī zivis uzreiz ielaist vēsā dīķī – tām būs šoka stāvoklis, un ūdens iemītnieces aizies bojā. Maiss ar zivīm vispirms jāieliek dīķa ūdenī un jātur, kamēr temperatūra izlīdzinās. Vēlams arī maisu ik pa brīdim strauji pakratīt, lai ūdenī labāk izšķīst skābeklis. Par to jāatceras, arī vedot zivis, – nav labi, ja maisu ilgāku laiku neizkustina.

Reklāma
Reklāma

Barība forelēm

Foreles labāk barot ar kombinēto granulēto barību, kas speciāli ražota foreļu audzēšanai. Populārākās zivju barības forelēm ir Rehuraisio, Biomar, Aller Aqua, Alltech Coppens. Piemēram, 50 g smagām zivīm var dot 2–3 mm lielu granulēto barību (grimstošo vai lēni grimstošo). Ja dīķī ir daudz dzīvās barības, iespējams, ar to pietiek, un foreles nav jāpiebaro. Jāņem vērā, ka foreles nedrīkst ielaist dīķī, kurā mīt līdakas, pretējā gadījumā būs tā, ka dīķa saimnieks samaksās naudu par zivju mazuļiem, bet ar tiem pabaros līdakas.

Stores ar forelēm nesadzīvo

Storēm var izmantot to pašu barību ko forelēm vai nedaudz liesāku. Tās pārtiek arī no dzīvajiem organismiem – bentosa, kas dzīvo uz grunts. Stores nevajadzētu laist kopā ar forelēm dīķos, kuros ir vēss ūdens. Tas tāpēc, ka storēm normālai augšanai vasarā nepieciešami vismaz 20 grādi. Audzējot stores dīķī, kur vasarā ūdens temperatūra ir 14–16 °C (ideāla forelēm), 2–3 gados tām pieaugums būs ļoti niecīgs.

Karpām – atsevišķu dīķi

Karpas var barot ar vietējo ražotāju, piemēram, Dobeles dzirnavnieka vai Rīgas kombinētās lopbarības rūpnīcas ražoto granulēto karpu barību, kas pārsvarā satur maltus graudus.

Arī karpu mazuļus nevajadzētu laist dīķī, kurā ir plēsēji, jo tiks apēstas. Un vēl – pieaugušas karpas, meklējot barību, duļķo ūdeni, tāpēc tās nav vēlams laist dekoratīvajos dīķos, kā arī ūdenstilpēs, ko izmanto peldēm.

Kur iegādāties

• Zivaudzētava Tome (Ķeguma novada Tomes pagastā) līdz aprīļa beigām tirgo 50–100 g smagas varavīksnes foreles par 6,66 eiro, besterus (belugas un sterletes krustojums) 70–150 g svarā par 14,52 eiro, kā arī 5–10 g smagas karpiņas par 6,05 eiro kilogramā.

• Zivaudzētavā Kārļi (Amatas novada Drabešu pagastā) piedāvā ap 200 g smagas foreles par 6,05 eiro kilogramā.

• Zivaudzētavā Dole (Salaspils novadā) var iegādāties 70–150 g stores par 14,52 eiro un 100–120 g smagas varavīksnes foreles par 6,66 eiro kilogramā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.