Foto – Shutterstock

Katram piektajam aknu aptaukošanās. Kādēļ to laikus neatklājam? 0

Aknu aptaukošanās jeb taukainajā hepatoze kļūst par arvien izplatītāku problēmu visā pasaulē. Latvijā šī problēma skar vidēji katru piekto iedzīvotāju, informē BENU Aptieka. Kādēļ šāda statistika, kādi ir sabiedrībā pastāvošie mīti par aknu veselību, kā arī kādi ikdienas ieradumi atstāj ietekmi uz aknu aptaukošanos?

Rietumu valstīs no aknu hepatozes jeb aptaukošanās cieš vidēji 20-30% cilvēku, savukārt Latvijā šī saslimšana ir vidēji katram piektajam iedzīvotājam.

“Pēdējos gados Latvijā ir novērojams aknu slimnieku īpatsvara pieaugums, kas skaidrojams ar mazkustīgu dzīvesveidu, nepietiekamām fiziskām aktivitātēm un cilvēku vēlmi bez konsultēšanās ar ārstu iegādāties dažādus uztura bagātinātājus un piedevas,kas atstāj negatīvu iespaidu uz aknu veselību,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs, gastroenterologs prof. Aleksejs Derovs.

Saslimšanas cēlonis – dzīvesveida galējības

Veselības Centra 4 ģimenes ārste Karīna Vernere izceļ aknu nozīmīgo lomu cilvēka organismā, norādot, ka tās veic detoksikācijas funkciju jeb rūpējas par toksisko vielu izvadīšanu no organisma. Ģimenes ārste norāda, ka aknu slimības lielākoties attīstās pārmērīga alkohola, nesabalansēta uztura un nevajadzīgu medikamentu lietošanas rezultātā.

Gastroenterologs Derovs atklāj tendenci, ka cilvēki aknu attīrīšanas nolūkos aizvien biežāk patstāvīgi iegādājas dažādus uztura bagātinātājus, kuriem no ārstnieciskā viedokļa ir apšaubāma iedarbība. Abi eksperti ir vienisprātis, ka informāciju par aknu saslimšanu un medikamentiem nevajadzētu meklēt internetā, bet gan doties pie ārsta,jo pretējā gadījumā nezināmas izcelsmes uztura bagātinātāji var pasliktināt aknu veselību.

Derovs piebilst, ka aknu slimību centrālais cēlonis ir cilvēka nosliece uz galējībām, piemēram, pārmērīgu ēšanu vai kardinālām ēdienkartes izmaiņām, kuras mērķis ir strauja ķermeņa svara nomešana.Gastroenterologs Derovs skaidro, ka aknu aptaukošanās iedalāma divās lielās kategorijās – alkohola un nealkohola aknu aptaukošanās, no kā izriet arī attiecīgās saslimšanas cēlonis. Speciālists starp citām izplatītākajām aknu slimībām norāda arī B un C hepatītu, kas ir infekcijas slimības un negatīvi ietekmē aknu darbību.

Saistībā ar aknu slimību ārstēšanu ģimenes ārste Vernere norāda, ka A un B hepatītam ir pieejamas vakcīnas, savukārt C hepatīta veiksmīgai ārstēšanai ir pieejami efektīvi medikamenti. Abi eksperti ir vienisprātis, ka regulāras rūpes par aknu veselību ļauj novērst saslimšanas riskus – gan ar aknu aptaukošanos, gan ar tādām neatgriezeniskām slimībām kā aknu ciroze vai fibroze.

Foto: Shutterstock

Savukārt farmaceite Baiba Prindule norāda, ka aptiekās ar jautājumiem par aknu veselību visbiežāk vēršas cilvēki, kuri ikdienā regulāri lieto medikamentus un interesējas par to, kā tas ietekmē aknu darbību. Kā otru grupu farmaceite min cilvēkus, kuri dažādu svinību, piemēram, Līgo svētku, laikā lieto alkoholu un tādēļ aptiekā vēlas noskaidrot, kā atjaunot pilnvērtīgu aknu darbību.

Vēl farmaceite izceļ piemērus, kad cilvēki ierodas aptiekā, sūdzoties par sāpēm ķermeņa labajā pusē, domājot, ka tās ir aknu problēmas. Tomēr ģimenes ārste Vernere norāda, ka sāpes labajā pusē var liecināt arī par žultsakmeņiem vai neiroloģiskas dabas saslimšanām, tāpēc uz šo pazīmi nevajadzētu pilnībā paļauties un labāk būtu apmeklēt ārstu, lai veiktu padziļinātus izmeklējumus un precīzi diagnosticētu slimību.

Kā izvairīties no aknu saslimšanām?

Eksperti uzsver – veselu aknu pamatā ir aktīvs dzīvesveids un sabalansēts uzturs, kurā nedominē ar kalorijām piesātināti ēdieni un alkoholiskie dzērieni. Ģimenes ārste Vernere norāda, ka cilvēkam var būt vājība uz saldiem ēdieniem, tomēr šādos gadījumos ir nepieciešams proporcionāli vairāk laika pavadīt, aktīvi kustoties, un dzert ūdeni, lai pārstrādātu liekās kalorijas un palīdzētu aknām izvadīt ķermenim nevajadzīgās vielas. Tāpat ģimenes ārste norāda uz regulāru izmeklējumu nozīmi – vismaz reizi gadā būtu nepieciešams veikt asins analīzes, kā arī reizi pāris gados aknām ir ieteicams veikt ultrasonogrāfiju, lai iegūtu daudz precīzāku priekšstatu par aknu veselības stāvokli.

Gastroenterologs Derovs atgādina par nepieciešamību vakcinēties pret A un B hepatītu, kas ilgtermiņā ir ļoti svarīgi pasākumi aknu veselības saglabāšanā. Gastroenteroloģijas speciālists par veselu aknu priekšnosacījumu uzskata aktīvu pacienta līdzdalību ārstēšanās procesā, norādot, ka pacientam vēlams ne vien regulāri apmeklēt ārstu, bet arī sekot ārstēšanās un medikamentu lietošanas norādījumiem.

Runājot ar pacientiem, gan gastroenterologs Derovs, gan farmaceite Prindule ir atklājuši gadījumus, kad pacienti patstāvīgi pielāgo medikamentu dienas devas vai arī nolemj pārtraukt medikamentu lietošanu, kas var apgrūtināt aknu ārstēšanas procesu.

Mīti: labākās diētas meklējumi un alkohols

Derovs norāda, ka savā praksē visbiežāk sastopas ar mītiem, kas saistīti ar alkohola lietošanu. Eksperts izceļ atsevišķus gadījumus, kad cilvēki ir pārliecināti, ka alkohols aknām nekaitē, ja tas tiek lietots kopā ar kalorijām bagātiem ēdieniem, vai arī, ja tiek lietoti kvalitatīvi alkoholiskie dzērieni. Speciālists norāda – cilvēka aknas pēc būtības nav paredzētas alkohola pārstrādāšanai, un būtu ieteicams alkohola lietošanu samazināt līdz minimumam vai izslēgt.

Ģimenes ārste Vernere atklāj vēl vienu populāru mītu, proti, ka medikamenti ir universāls risinājums visām slimībām. Speciāliste uzsver, ka aknu slimību gadījumā vairāk būtu jāmeklē veidi, kā samazināt esošo medikamentu patēriņu, nevis vēl vairāk papildināt lietojamo medikamentu klāstu.

Saistītie raksti

Derovs piebilst, ka vēl viens sabiedrībā populārs mīts ir saistīts ar liekā svara strauju nomešanu. Daudzi meklē universālas diētas, kas mēneša laikā piedāvā nomest pat 10 kilogramus, tomēr strauja svara zaudējuma gadījumos ķermenis ir īpaši pakļauts dažādiem riskiem, t.sk. iekaisumiem, kā arī palielinās aknu saslimšanas riski.

Gastroenterologs uzsver, ka liekā svara nomešanai jābūt pakāpeniskai – līdz 4 kilogramiem mēnesī, un tā obligāti ir jāsaskaņo ar ārstu. Visi eksperti ir vienisprātis, ka brīnumzāļu aknu veselības veicināšanai nav un tās nemaz nav nepieciešamas, jo aknu veselības atslēga slēpjas ēšanas un dzīvesveida mērenībā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur atklāti jaunie Covid-19 gadījumi un kuros novados slimība atgriezusies
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Latvijā reģistrēts līdz šim lielākais ar Covid-19 mirušo un arī inficēto skaits 15
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daudzi saslimuši un pauž izbrīnu – “kā tad tā”. Jēkabpilī paziņo par jauniem ierobežojumiem 10
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Viņķele: “Nekāda daudzināšana, ka Covid-19 nav īsts, nepalīdz!” 22
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Itālijā sasniegts jauns diennakts inficēto rekords – 19 000 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Tas ir slikts signāls!” Perevoščikovs par straujo Covid-19 izplatīšanos sabiedrībā 3
1 diena
LE
LETA
Veselam
Covid-19 ierobežojumi nav devuši gaidīto efektu un Covid-19 izplatība turpina strauji pieaugt 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Mani sāk uztraukt, ka plāns Covid-19 ierobežošanai nav saprotams,” Kariņš pauž bažas 3
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatīšanās dēļ augstskolu darbu plāno noteikt daļēji attālinātu
1 diena
LE
LETA
Veselam
Par kādu maksu nopērkami respiratori, higiēnas un vairākkārt lietojamās maskas
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Cilvēki, kuri vakcinējušies pret gripu, vieglāk pārslimo Covid-19? Šics ievieš skaidrību 43
1 diena
LE
LETA
Veselam
Valsts apmaksātus Covid-19 testus varēs veikt tikai ar ārsta norīkojumu 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur atklāti jaunie Covid-19 gadījumi un kuros novados slimība atgriezusies
1 stunda
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Patiesībā sievietei nav ne spēka, ne jaudas, viņa vienkārši dara, velk.” Saruna ar aktrisi Janu Čivželi 2
Intervija 5 stundas
DE
Dace Ezera
Stāsti
Nakšņot mošejā un dzīvot atkritumos? Zinātkārais liepājnieks Roberts par redzēto Marokā, Indijā un ASV
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šonakt notiks pāreja uz ziemas laiku 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Londonā tūkstoši protestē pret Covid-19 krīzes ierobežojumiem. Aiztureti vairāki protestētaji
32 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā reģistrēts līdz šim lielākais ar Covid-19 mirušo un arī inficēto skaits 15
8 stundas
GP
Gunta Paavola
Ziņas
Slēps vecumu un dzimumu: personas kodu reforma Somijā
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Siltumam neredz galu! Vai atkal būs neziema? Toms Bricis par laiku oktobra beigās 2
7 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 92
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Laikā, kad strauji izplatās Covid-19, darbu pamet epidemiologi 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Renāte, Modrīte un Mudrīte
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Itālijā piedzimis kucēns zaļā krāsā
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Raganu slotu ballē” izgaismo retumus
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja Agnese Rakovska atzīst: uz precēšanos vīru pamudinājusi viņa 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
2 dienas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 3
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Pacietība, paškontrole un ticība saviem spēkiem – šīs nedēļas padoms! Horoskopi no 23. oktobra līdz 4. novembrim
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
izklausās veiksme! Atver acis, klausies uzmanīgi – nepalaid to garām! Horoskopi 25.oktobrim
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Londonā tūkstoši protestē pret Covid-19 krīzes ierobežojumiem. Aiztureti vairāki protestētaji
20:58
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur atklāti jaunie Covid-19 gadījumi un kuros novados slimība atgriezusies
20:09
LE
LETA-INTERFAX
Ziņas
Baltkrievijā protesti nav vēl rimuši: Minskā aizturētas sieviešu gājiena dalībnieces
19:32