Valsts prezidents Raimonds Vējonis (otrais no labās) vakar Rīgas pilī vispirms tikās ar “Jaunās Vienotības” pārstāvjiem – Edgaru Rinkēviču (no kreisās), Inesi Lībiņu-Egneri un Arvilu Ašeradenu.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis (otrais no labās) vakar Rīgas pilī vispirms tikās ar “Jaunās Vienotības” pārstāvjiem – Edgaru Rinkēviču (no kreisās), Inesi Lībiņu-Egneri un Arvilu Ašeradenu.
Foto: Karīna Miezāja

Katram sava deklarācija 0

Saeimā ievēlētās politiskās partijas šodien turpina sarunas, tiekoties ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ Rīgas pilī ar prezidentu tikās “Jaunās Vienotības”, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), Nacionālās apvienības (NA) un “Attīstībai/Par!” pārstāvji. Vējonis turpinās uzklausīt Jaunās konservatīvās partijas (JKP), “KPV LV” un “Saskaņas” politiķus. Tomēr maz ticams, ka prezidents jau pēc šīm sarunām varēs nosaukt kādu premjera kandidātu, jo partijas nav spējušas vienoties par kopīgu piedāvājumu.

Šobrīd iniciatīvu valdības veidošanā uzņēmušās Saeimas jaunpienācējas – JKP, “KPV LV” un “Attīstībai/Par!”. Katra no tām paralēli ved savas sarunas, un katra izvēlējusies nedaudz atšķirīgu taktiku. JKP cenšas dominēt, jau uzreiz izmetot no potenciālo partneru loka ZZS un pirmā nākot klajā ar amatu sadalījumu. Tagad gan no šiem pārsteidzīgajiem soļiem nākas meklēt atkāpšanās ceļu. Turpretim pirms vēlēšanām tik agresīvā partija “KPV LV” pārsteidzošā kārtā kļuvusi par piesardzīgiem diplomātiem un ved pārrunas ar visām Saeimā ievēlētajām partijām – pat ZZS, ko pirms vēlēšanām lamāja par komunistiem un čekistiem. Arī liberālā “Attīstībai/Par!”, kuras pārstāvji pirms vēlēšanām solīja piedāvāt alternatīvu “padomiskajai kolhoznieku politikai”, tagad stingri aizstāv vecās koalīcijas pārstāvju ņemšanu valdībā, jo tikai visu sešu latvisko partiju koalīcija būšot pietiekami stabila un rīcībspējīga. “Šobrīd valsts interešu vārdā mums vajadzētu domāt par kopīgām lietām, nevis ierauties katram savā čaulā,” vakar pēc tikšanās ar ZZS teica “Attīstībai/Par!” premjera kandidāts Artis Pabriks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gatavību veidot valdību pauduši arī “Saskaņas” līderi, bet pēc šī formālā paziņojuma nekāda rīcība nav sekojusi. Saskaņieši acīmredzot pie valdības sastādīšanas vēlas ķerties tikai tad, kad prezidents viņiem to būs lūdzis. Bet kādēļ gan Vējonim uzticēt šo darbu kandidātam, kurš divu nedēļu laikā nav neko darījis, lai apliecinātu savu spēju izveidot koalīciju? (“Saskaņa” tikusies tikai ar “KPV LV”, un arī šī tikšanās notika pēc Gobzema, nevis Dombrovska iniciatīvas.)

Partijām par vienotu topošās valdības deklarāciju nav izdevies vienoties. Tā vietā vairāki valdības veidotāji šobrīd raksta savas deklarācijas. “Attīstībai/Par!” deklarācijas projektu jau piedāvājusi partneriem, bet JKP līderis Bordāns to vērtē kā “vāju kompilāciju no partiju programmām”. “Manuprāt, “Attīstībai/Par!” nodarbojas ar destruktīvu rīcību. Vispirms jau viņi sāka paralēli vest savas sarunas. Tagad viņi piedāvā vāji sagatavotu deklarāciju. Ja viss notiktu pēc mana plāna, mēs ceturtdien būtu kopīgi piesēdušies, vairākās darba grupās sagatavojuši kvalitatīvu dokumentu un piektdien jau varētu ar to doties pie prezidenta. Nevis rakstītu katra savu dokumentu. Man rodas iespaids, ka “Attīstībai/Par!” apzināti šādi rīkojas, lai kavētu valdības izveidošanas procesu,” sprieda Bordāns. Sekojot “Attīstībai/Par!” piemēram, arī “KPV LV” sākusi gatavot savu valdības deklarāciju, ar kuru sola nākamās nedēļas sākumā iepazīstināt partnerus. JKP šādu individuālu deklarāciju pagaidām neplāno rakstīt, bet joprojām cer, ka kolēģi piekritīs tikties darba grupās kopīga dokumenta sagatavošanai.