Klājeniskais kadiķis
Klājeniskais kadiķis
Foto – Uldis Muzikants

Kopiņas sedzējaugi kapu kopiņai 0

“Ar ko apstādīt kapa kopiņu? Pērn auga ledenītes, tomēr vajag kaut ko daudzgadīgu. Ko stādīt rāzītes stūros?” LILIJA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Divas mašīnas pašvaldības policijas atbrauca” – Ogrē slēgts bērnu izveidotais dzērienu veikals
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
Farmācijas gigants “AstraZeneca” atzīst, ka viens no tās Covid-19 vakcīnas blakusefektiem var būt pat nāvējošs 7
Lasīt citas ziņas

Uz kopiņas tradicionāli stāda zemes sedzējus, kas veido blīvu, samērā zemu, zaļu vai citas krāsas paklāju un saglabā dekoratīvo izskatu neatkarīgi no tā, vai augi zied vai nezied. Kopiņa ir galvenā augu rotas dominante kapavietā.

Daiļdārznieks Aivars Irbe domā, ka piemērotākie augi kapu kopiņas apstādīšanai ir klājeniskie kadiķi un Fortīna segliņi. Kadiķi ir mazprasīgi, izturīgi, tomēr tie regulāri jāierobežo, apgriežot ar šķērēm. Uz kopiņas stāda vienu vai divus krūmus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Klājeniskais kadiķis (Juniperus horizontalis) ir zems, augsnei pieguļošs krūms ar gariem, ložņājošiem zariem, adatveida vai zvīņveida skujām. Tiek piedāvātas šķirnes ‘Blue Chip’, ‘Blue Moon’, ‘Wiltonii’ un citas.

Parastā kadiķa (Juniperus communis) šķirne ‘Repanda’ – stipri zarota, ar tumši zaļām skujām. Kā sedzējs veido līdzenu virsmu.

Fortīna segliņš (Euonymus fortunei) ‘Emerald’n Gold’ ir pārbaudīta vērtība mūžzaļo zemes sedzēju augu grupā. Tas ir ložņājošs krūms ar dzeltenraibām lapām. Stāda četrus augus, lai dzinumi nosegtu visu kopiņu.

Ja kapavieta saulaina, var izmantot dažādas ziemcietes – aslapu flokšus, ložņu cekuliņus, ložņu arābes, mārsilus. Ēnainā vietā noder parastā kumeļpēda un paēnas akmeņlauzīte. Ziemcietes stāda pavasarī vai agrā rudenī. Audzēšanas ilgums bez pārstādīšanas ir atkarīgs no augšanas intensitātes: bagātīgā augsnē augi pāraug ātrāk, pieticīgākā augsnē tas notiek lēnāk. Parasti pārstāda ik pēc 4–6 gadiem, bet, ja augi ir saauguši kopā un sāk parādīties brūni laukumi, nevajag kavēties. Augus izceļ no zemes, sadala, augsni ielabo vai nomaina un augus iestāda atpakaļ.

Krāšņo ziedu dēļ kapa kopiņas stūros labi iederas atraitnītes vai prīmulas. Lielziedu atraitnītēm ir daudz šķirņu, kam atšķiras gan ziedu krāsa, gan lielums. Atraitnītes aizpilda tukšo laiku no agra pavasara līdz vasaras otrajai pusei. Puķes var stādīt ļoti agri, tām nav nepieciešams siltums, pavasaros itin labi pārcieš pat īslaicīgu temperatūras pazemināšanos zem nulles, tāpēc droši var stādīt pat marta beigās, aprīļa sākumā.

Reklāma
Reklāma

Kapu apstādījumos audzē dažādu sugu prīmulas, biežāk – parasto, zobaino, dižo prīmulu. Tie ir 10–20 cm augsti augi ar baltiem, dzelteniem, sarkaniem, violetiem ziediem, kas priecē maijā, jūnijā. Augi jāpārstāda ik pēc 1–2 gadiem, sadalot ceru.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.