Foto – Sandra Ruska

Krāsainam un krāšņam pavasara dārzam. Praktiski un noderīgi padomi, kā iekopt skaistu dobi 0

Eiropā, Amerikā un daudzviet citur māja nav iedomājama bez zāliena ar dekoratīviem augiem un ziedu grupām. Neiztrūkstoša sastāvdaļa dārzā ir sīpolpuķu grupas. Tās ir ļoti iecienītas agrās un krāšņās ziedēšanas dēļ, arī tāpēc, ka sīpolaugi nav jāpārstāda katru gadu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Kombinējot dažādas sīpolpuķes, var pagarināt ziedēšanas periodu līdz pat astoņiem mēnešiem, vienlaikus radot ļoti interesantu krāsu efektu. Izmantojot daudzveidīgus maisījumus, svarīgi, lai augiem būtu vienāds ziedēšanas laiks un vienāds augstums. Taču sīpolpuķes dobē var plaukt arī pakāpeniski – pirmās ap 10 cm, tad 25 cm garās un tikai pēc tam 90 cm aug­stās, tādējādi augi nepazūd, garākie nenomāc zemākos, skaidro Nīderlandes selekcijas firmā “JUB”.

Kompozīciju izveide un šķirņu izvēle apstādījumos prasa labu gaumi un nopietnu pieeju. Neievērojot ziedēšanas secību un ziedkātu garumu, stādījumi ir neizlīdzināti, pārāk raibi, atsevišķi īpatņi uzzied dažādos laikos, un kopumā dobe atstāj izrobotu, nekārtīgu iespaidu. Ieteicamo stādījumu biezību, šķirņu un krāsas izvēli labāk atstāt dārzu arhitektu ziņā. Ir arī izveidoti jau gatavi sīpolpuķu maisījumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā veidot krāsu mozaīku

Liela nozīme ir augsnes struktūrai un vietas izvēlei. Daudzu sīpolpuķu ziedēšana atkarīga tieši no apgaismojuma. Piemēram, sniegpulkstenītes labāk aug daļēji noēnotā vietā, turpretī krokusi vislabāk jūtas saulē. Jāatceras, ka sīpolaugiem neder pārlieku mitra augsne, kurā rudeņos un pavasaros uzkrājas ūdens. Gan smagu māla, gan vieglu smilts augsni var ielabot ar lielām humusa devām. Mālam noder arī smilts un smalkas grants piedevas.

Vieta sīpolpuķu stādījumiem jāsagatavo ļoti rūpīgi. Augsne jāuzrok vismaz 20–30 cm dziļi, jo zem sīpoliem vēl jābūt pietiekami daudz vietas sakņu augšanai. Dobes dibenā jāiestrādā ilgstošas iedarbības mēslojums (to var darīt arī aprīlī, maijā, lai sīpoliem pietiktu enerģijas augšanai).

Sīpolaugu izmantošanu visvairāk ietekmē dārza jeb apstādījumu lielums. Publiskajos apstādījumos sīpolpuķes stāda plašos laukumos, piemājas dārzos izvieto dažāda lieluma grupas, bet mazā priekšdārziņā grupas var būt pavisam nelielas. Daudz jūtamāku efektu un uzkrītošāku krāsu akcentu rada kompaktā grupā (10–15 gabalu kvadrātmetrā), nevis izretinātā rindā iestādīti sīpoli. Sīpolpuķes der audzēt starp ziemcietēm. Kad ziemciešu ceri izaug lieli, sīpolaugi jau ir noziedējuši un to nokaltušos lakstus aizsedz ziemciešu lapojums.

Sīpolus stāda dažādi, piemēram, izmanto dēlīti un ar lāpstu veido vadziņu šķērsām dobei, tad izvieto sīpolus un, rokot nākamo vadziņu, aizber ar augsni iepriekšējo. Plānojot apstādījumu kompozīciju, vispirms var uzzīmēt attēlu mērogā 1 : 1. Izprintēto attēlu uzliek uz augsnes un stādāmajās vietās iesprauž nelielus marķierus. Noņemot lapu, pēc kociņiem var skaidri redzēt zīmējuma līnijas. Stādot vispirms norok augsni, tad sīpolus izvieto uz dobes regulāros attālumos (starp rindām ieteicams 10 cm attālums), pēc tam dobi aizpilda ar zemi.

Reklāma
Reklāma

Nīderlandē sabiedriskajos apstādījumos visu dara mehanizēti – speciāla mašīna metru platā dobē iestāda sīpolus divās 50 cm attālās rindās, tās darba ražīgums ir 10–25 tūkstoši sīpolu stundā. Stādāmo mašīnu iespējams izīrēt arī Latvijā, un pro­gnozējamās stādīšanas izmaksas varētu būt 3–5 eiro par kvadrātmetru.

Parasti stāda trīs sīpolu dziļumā. Jāatceras vispārīga īpatnība – sekli iestādīti sīpoli labāk vairojas, bet ir sīkāki, turklāt var ciest no mitruma trūkuma, turpretī dziļi iestādīti sīpoli sliktāk vairojas, taču izaug skaisti un krietni lielāki. Šo īpatnību ņem vērā, dažādas sīpolpuķes stādot apstādījumos, it īpaši zālienos. Dziļi iestādītie sīpoli nevairojas, līdz ar to neveidojas pārblīvētas ligzdas, un, piemēram, narcises (bet ne tulpes un hiacintes – tās jāizrok katru gadu) var netraucēti augt ilgus gadus, ziedi ir spēcīgi, stingros kātos.

Lieli un krāšņi ziedi veidosies tikai tad, ja stādīs kvalitatīvus sīpolus.

Piemēram, hiacintēm vienāda izmēra sīpoli mēdz būt gan viegli, gan smagi, tāpēc stādot tie rūpīgi jāpārbauda. Jābrāķē visi mīkstie, iepuvušie, kaitēkļu bojātie un slimie eksemplāri. Visus izbrāķētos sīpolus sadedzina.

Svarīgi iestādīt laikus, lai sīpoli pagūtu iesakņoties un ziemošanas periodā būtu jau apsakņoti. Nereti Keukenhofas parkā pavasarī puķu ziedēšanas laikā tirgotāji piedāvā no Austrālijas importētus tulpju sīpolus, kas glabāti speciālās atdzesēšanas kamerās. Tos nekādā gadījumā nevajadzētu pirkt. Labākais laiks tulpju sīpolu iegādei un stādīšanai ir augusts, septembris.

Ko stādīt pēc noziedēšanas

Lieli stādījumi aizņem daudz vietas, tāpēc jādomā, kas būs sīpolpuķu vietā pēc to noziedēšanas. Ja sīpolpuķes nepārstāda, jūnija sākumā starp tām var iestādīt vasaras puķes – lobēlijas, lobulārijas (medenes), samtenes, un dobe būs krāšņa no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Vislabāk izvēlēties augus ar seklu sakņu sistēmu.

Sīpolpuķes var izvietot starp agri ziedošām zemajām ziemcietēm, piemēram, prīmulām, obrētām, aslapu flokšiem, vijolītēm, anemonēm. Var dzeltenas narcises stādīt starp vienlaikus ziedošām baltām un dzeltenām tulpēm. Muskaru ziedēšanas laiku var saskaņot ar dažādu narcišu ziedēšanu. Vēl viens variants: pamīšus stāda vienu peoniju ceru un 10–15 vienas šķirnes narcišu sīpolus.

Sīpolpuķu sortiments ir ļoti plašs, taču ne visas šķirnes vienlīdz der apstādījumiem. Piemērotas ir pret slimībām izturīgas, bagātīgi ziedošas šķirnes ar spilgtu un noturīgu ziedu krāsu. Neder sīpolpuķes, kas prasa ļoti rūpīgu kopšanu un ideālus augšanas apstākļus. Tāpēc apstādījumiem biežāk izmanto vecākas, audzelīgākas un mazprasīgākas šķirnes, retāk – jaunumus. Keukenhofas parkā jau vairākus gadus par labām ir atzītas, piemēram, narcises ‘Topolino’ (ļoti izturīga šķirne ar dzelteniem ziediem, vienuviet var augt vairākus gadus), ‘Golden Echo’ (sniegbalts apziednis, labi kontrastē ar zeltaini dzelteno trompeti; ļoti ilgi zied), Ošē muskare ‘Blue Magic’ (viena no visskaistākajām zilziedu šķirnēm, kas labi harmonē ar triumfa tulpes ‘Rosalie’ rozā ziediem).

UZZIŅA

* Sīpolpuķu maisījumus nākamajam rudenim var pasūtīt SIA “Onava”. Piemēram, Amsterdam fasējumā ir simt sīpolu 1 m2 apstādīšanai, cena – 26 eiro. Maisījuma Blue and More iepakojums maksā 24 eiro.

* Arī SIA “Agrimatco Latvia” ik rudeni iespējams iegādāties no Nīderlandes ievestus dažādu sīpolpuķu maisījumus, kas paredzēti gan amatieriem, gan profesionāliem audzētājiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.