Kāpēc siena zārds vairs nav populāra guļasvieta? 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

“Siena kaudze!” pārsteigumā iesaucamies, pabraucot garām šai sendienu lieciniecei kādā pļavā, it kā mīļu, bet sen neredzētu tuvinieku ieraugot. Lai ainavas ar siena zārdiem nepaliek tikai vēsturē vai glezniņās pie sienas, ir vērts ļaut vaļu zemnieku gēnam un pagatavot to arī pašam.

Zārds (čača, gubiņa u. c.) ir izcili stabila konstrukcija, kas der ne tikai siena salikšanai. Tā ir īsti multifunkcionāla ietaise – tiem, kam siena nav, tajā var sakārt puķu podus vai salikt dekorus. Sakrautais siena zārds var kalpot arī kā vasaras kabinets, kurā netraucēti nosnausties.

Gatavo karkasu

CITI ŠOBRĪD LASA

Konstrukcijai laucinieki nozāģē rokas resnuma lazdas vai alkšņus mežmalā. Pilsētnieki var piemeklēt “godīgus” kokus veikalā, taču tad konstrukcija zaudē daļu sava šarma un bezmaksas statusu.

Klasiskās siena čačas konstrukcijas izmēri ir apmēram šādi: sānu koki un apakšējie šķērskoki ir 2,50 m gari. Vidējie sānu balsti ir 1,90 m un īsākie 1,30 m izmērā. Sānu kokus nogulda zemē apmēram 70 grādu leņķī un sanaglo. Naglota konstrukcija ir stabilāka par skrūvētu, ja naglu koka otrā pusē aizliec. Tad pienaglo šķērskokus. Kad pirmais zārds gatavs, tā kontūru iezīmē, koku krustpunktos iesitot zemē mietiņus. Tad vairs nav jāmēra attālumi nākamo trīsstūru naglošanai.

Gatavos zārdu sānus saliek apmēram 60 grādu leņķī, lai veidotos stabila konstrukcija. Čukuriņu sasien ar auklu vai etnogrāfiskākajā variantā – aptin ar siena grīsti.

Sagoda pļavu

Kad nopļautajā pļavā zāle guļ kā jūra, vismaz daļu der izglābt no skābsiena vai sarullēšanas likteņa.

Zārdam paredzēto sienu sagrābj mazās kaudzītēs un pamazām krauj, vienmērīgi audzējot no lejas uz augšu. Rēķinās, ka sienu vajadzēs diezgan daudz. Vispirms sienu bāž apakšējos sānu plauktos (starp šķērskokiem), pretējās zārda malās pa diagonāli. Jo ciešāk sabāž, jo labāk siens glabāsies un skaistāks, gludāks būs zārds. Kad siens salikts, gatavo kaudzi ar grābekli viegli apgrābsta no augšas uz leju, lai stiebri būtu vienā virzienā un lietus ūdens labāk tecētu nost.

Konstrukcijai laucinieki nozāģē rokas resnuma lazdas vai alkšņus mežmalā. Pilsētnieki var piemeklēt “godīgus” kokus veikalā, taču tad konstrukcija zaudē daļu sava šarma un bezmaksas statusu.
Foto: Inita Šteinberga

Izmanto visādi

Zārda konstrukcija der ne tikai kā siena balsts. Tā labi kalpo pirtsslotu vai tēju žāvēšanai. Ja starp zārda sānu kokiem izbāž dēļus, tad šī konstrukcija kļūst par varen stabilu un labi pārskatāmu plauktu. Kokus ir ērti izmantot arī kā balstus ķirbju, gurķu, garo pupiņu un citu vīteņaugu audzēšanai. Tie der pat vīnogu augumu stutēšanai.

Siena zārda līdzinieki labi noder amatniekiem kā stendi preču izrādīšanai gadatirgos (tad konstrukciju gatavo viegli demontējamu).

Zārds savulaik vasarās bija arī populāra guļasvieta. Ja tajā plānots gulēt, tad konstrukciju stiprina sevišķi stabili. Interesants fakts – siena kaudzē odi un knišļi nelien. Turklāt ieejas galus var aizrušināt ciet.

Savulaik gulēšanu siena zārdā piedāvāja arī kempingā “Jaunputniņi” Tukumā. Gribētāju netrūka, taču saimnieki paguruši, eksotikas tīkotājus vaktējot. Turklāt visi grib izbaudīt dabas tuvumu, bet pārējās ērtības – kā smalkā hotelī. Šogad zārdi ir bez siena un kalpo par dārza dekoriem.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.