
Krieviju negaidīti skārusi jauna pārtikas krīze: populāra dārzeņa deficīts piespiedis spert bezprecedenta soli 0
Krievija saskārusies ar jaunu pārtikas krīzi pirms sabiedrība paspējusi aizmirst pagājušajā gadā piedzīvoto ažiotāžu ap sviestu.Krievija 25 reizes palielinājusi kartupeļu iepirkumu apjomus no Ķīnas pēc tam, kad šī produkta cena sliktā ražas gada dēļ pieaugusi līdz pārmērīgi augstam līmenim, raksta izdevums “The Moscow Times”.
Pērn pēc sviesta ražošanas krituma Krievijā ievērojami samazinājās arī saulespuķu eļļas un ar to saistīto produktu ražošana — 2024. gada janvārī un februārī apjoms saruka līdz 1,2 miljoniem tonnu (samazinājums par 12,9 %).
Taču papildus problēmām ar eļļu agresorvalstī negaidīti uzliesmojusi arī kartupeļu krīze.
Strauji samazinoties ražai, šī populārā dārzeņa cenas pagājušajā gadā pieauga par 90 %, bet kopš šā gada sākuma – par 45 %.
Šī deficīta dēļ Krievija bija spiesta spert bezprecedenta soli un ievērojami palielināt kartupeļu iepirkumus no Ķīnas.
Līdz šim kartupeļu piegādes no Ķīnas uz Krieviju bija niecīgas — piemēram, pērn no janvāra līdz martam to apjoms nepārsniedza 432,9 tūkstošus ASV dolāru.
Taču šā gada pirmajā ceturksnī Ķīna jau eksportējusi kartupeļus uz Krieviju par 10,955 miljoniem dolāru. Tādējādi piegāžu apjoms palielinājies 25 reizes.
Īpaši straujš pieaugums vērojams janvārī un februārī — 160 reizes salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn.
Iemesls šādai atkarībai no importa ir nelabvēlīgie laikapstākļi aizvadītajā gadā. Sausuma un salnu dēļ kartupeļu raža Krievijā samazinājās par 15 % – līdz 7,3 miljoniem tonnu. Ar to nepietiek, lai segtu iekšzemes pieprasījumu, ko eksperti lēš 7,5 līdz 8 miljonu tonnu apmērā gadā.
Līdz ar to kartupeļu vairumtirdzniecības cena mazumtirgotājiem līdz aprīļa sākumam, salīdzinot ar pagājušo gadu, pieauga par 285,5 %.
Lai stabilizētu tirgu, Krievijas valdība atļāvusi importēt kartupeļus bez muitas nodokļa.
Sākotnēji līdz jūlija beigām noteiktā kvota bija 150 tūkstoši tonnu, taču 24. aprīlī Krievijas Lauksaimniecības ministrija paziņoja par nodomu to dubultot — līdz 300 tūkstošiem tonnu.
Krievijas valdība cer, ka šis pasākums palīdzēs apmierināt iekšzemes pieprasījumu līdz jaunās ražas sezonas sākumam un ierobežos turpmāku cenu kāpumu.