Foto: Nar Studio/SHUTTERSTOCK

Ar likumu regulēs krīzes pārvarēšanu 0

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
Lasīt citas ziņas

Lai nodrošinātu ekonomiskās situācijas uzlabošanos un veicinātu valsts tautsaimniecības stabilitāti, jaunais Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likums paredz vairākus pasākumus pandēmijas izraisīto seku pārvarēšanai, īpašus atbalsta mehānismus un izdevumus, kas tieši saistīti ar Covid-19 ierobežošanu.

Varēs noteikt kritērijus

CITI ŠOBRĪD LASA

Likuma darbības laikā valdība būs tiesīga noteikt kritērijus un kārtību atbalsta piemērošanai tiem nodokļu maksātājiem, kurus skārusi pandēmijas izraisītā krīze. Ir saglabāti vairāki atbalsta pasākumi tiem nodokļu maksātājiem, kurus skārusi krīze, to vidū nodokļu nomaksas termiņa pagarinājums un dīkstāves pabalsti to līdzšinējā apmērā.

Nodokļu nomaksas termiņu varēs pagarināt uz trim gadiem un pieteikties šim atbalstam nodokļu maksātāji varēs vēl līdz šī gada beigām. Piesakoties nodokļu samaksas termiņa pagarinājumam, nokavējuma nauda netiks aprēķināta un nodokļu maksātājus neiekļaus parādnieku sarakstā.

Lēmumu par nodokļu samaksas pagarinājumu Valsts ieņēmumu dienests (VID) gan varēs atcelt, ja maksātājs neievēro noteiktos maksāšanas nosacījumus. Valsts atbalstu nesaņems tie Latvijas uzņēmumi, kuros vairāk nekā 25% īpašnieks vai turētājs ir “ofšors”.

Pašnodarbinātie būs atbrīvoti no iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumiem no saimnieciskās darbības, sākot ar nākamā gada 1. janvāri, un varēs avansus maksāt brīvprātīgi.

Paredzēts, ka valsts un pašvaldību iestādes, kā arī atvasinātas publiskas personas un publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības, brīvostas un speciālās ekonomiskās zonas līdz 2020. gada 31. decembrim atbrīvo komersantus un citus saimnieciskās darbības veicējus, biedrības un nodibinājumus, kurus ietekmējusi ārkārtējā situācija, no nomas maksas vai lemj par tās samazināšanu.

Tāpat saimnieciskā darba veicējiem tiks saglabāta iespēja par 2020. taksācijas gadu neveikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumus.

Uzņēmējiem tiks nodrošināta paātrinātā atmaksa par pārmaksāto pievienotās vērtības nodokli un to veiks 30 dienu laikā pēc nodokļa deklarācijas iesniegšanas.

Vēl turpinās maksāt pabalstus

Saeima vienojusies ieviest jauno speciālistu pabalstu, uz kuru varēs pretendēt personas, kas gada laikā pirms ārkārtējās situācijas beigušas mācības augstskolā vai koledžā, iegūstot augstāko izglītību, un ieguvušas bezdarbnieka statusu ārkārtas situācijas laikā vai trīs mēnešu laikā pēc tās beigām.

Tiesības uz jaunā speciālista pabalstu būs arī gadījumos, ja kopējais apdrošināšanas vai darba stāžs ir mazāks par vienu gadu. Jaunā speciālista pabalstu paredzēts izmaksāt pirmos divus mēnešus 500 eiro, bet trešajā un ceturtajā mēnesī – 375 eiro. Pabalstu paredzēts izmaksāt ne ilgāk kā līdz šī gada 31. decembrim.

Krīzes skarto uzņēmumu darbiniekiem līdz 30. jūnijam turpinās maksāt dīkstāves pabalstus 75% apmērā no algas, bet ne vairāk kā 700 eiro mēnesī.

Likumā saglabāta arī līdz šim pastāvošā kārtība, kas ļauj Covid-19 krīzes skartajiem darba devējiem samazināt darbinieku atalgojumu dīkstāves laikā.

Uzņēmumi, kuri ir padziļinātās  sadarbības programmas dalībnieki un kurus skārusi krīze, līdz gada beigām varēs nenodarbinātajiem darbiniekiem maksāt dīkstāves pabalstu 70% no algas.  Darba koplīgumos varēs paredzēt, ka ražošanas apjomu krituma gadījumā līdz gada beigām darbiniekiem varēs noteikt nepilnu darba laiku.

Alkohols internetā, azartspēles klātienē

Saeimas deputātu vairākums piekrita saglabāt kārtību, ar kuru atļauta alkoholisko dzērienu tirdzniecība internetā, tomēr līdz ar šī likuma stāšanos spēkā vairs nedarbosies iepriekšējā likumā pieņemtā norma par spēļu zāļu aizliegumu.

Tieši par šo jautājumu izvērsās plašas deputātu diskusijas, tādējādi tika noraidīts Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputātu priekšlikums jaunajā likumā paredzēt aizliegumu rīkot azartspēles un izlozes.

Azartspēļu biznesa asociācijas prezidents Arnis Vērzemnieks jau iepriekš uzsvēra, ka jau pastāv virkne ierobežojumu, kas ietekmē spēļu zāļu darbību. Viņš uzsvēra, ka var izveidoties nevienlīdzīga situācija, jo netiek rosināts aizliegt interaktīvās azartspēles, skaitļu izlozes un momentloterijas.

Pārskati vēlāk, aizdevumi lētāki

Uzņēmumi varēs par trīs mēnešiem vēlāk iesniegt gada pārskatus par 2019. gadu, biedrības, nodibinājumi, reliģiskās organizācijas, sabiedriskā labuma organizācijas varēs sniegt gada pārskatu līdz 31. jūlijam. Tāpat līdz šī gada 1. septembrim kreditoriem noteiktos gadījumos aizliegts iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu.

Ja Covid-19 krīzes dēļ pašvaldības kontrolētās kapitālsabiedrības apgrozījums ir samazinājies vairāk nekā par 50% salīdzinājumā ar 2019. gada attiecīgo periodu, pašvaldība ir tiesīga saņemt valsts budžeta aizdevumu kapitālsabiedrības pamatkapitāla palielināšanai, lai nodrošinātu finanšu resursus kapitālsabiedrības uzturēšanas izdevumiem.

Aizdevuma atmaksas termiņš ir līdz 12 mēnešiem no aizdevuma līguma noslēgšanas brīža. Aizdevumam netiks piemērota fiksētā valsts aizdevuma apkalpošanas maksa. Covid-19 likums arī paredz, ka 2020. un 2021. gadā netiek piemēroti Fiskālās disciplīnas likuma ierobežojumi attiecībā uz budžeta tēriņu palielināšanu.

Līdz 2020. gada 31. decembrim biedrības vai kooperatīvās sabiedrības biedram ir tiesības piedalīties un balsot biedru kopsapulcē attālināti.

Saeimas deputāti arī nolēma, ka finanšu ministram izmaiņas apropriācijā jeb finansējuma piešķiršanā kādam mērķim būs jāsaskaņo ar parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju, kas sākotnēji nebija paredzēts un sadusmoja opozīcijas, kā arī atsevišķus koalīcijas politiķus.

Likme – uz galveno

Aigars Rostovskis: “Galvenais šajā stratēģijā ir tas, ka, neskatoties uz šī brīža situāciju, mēs uzskatām, ka labklājība nākotnē balstīsies uz eksportu un produktivitāti.”
Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis uzskata, ka Covid-19 krīzi pārvarējušām valstīm ir labāks potenciāls sasniegt izrāvienu.

“Mēs radījām stratēģiju Latvijai Covid-19 izraisīto krīzes seku mazināšanai. Galvenais šajā  stratēģijā ir tas, ka, neskatoties uz šī brīža situāciju, mēs uzskatām, ka labklājība nākotnē balstīsies uz eksportu un produktivitāti.

Protams, mums šodien ir jādzēš ugunsgrēki, bet likme jāliek uz galvenajiem vektoriem. Covid-19 krīze ir radījusi jaunu starta līniju arī valstu starpā, un tās valstis, kas startēs labāk krīzes pārvarēšanā, var uztaisīt uzrāvienu,” piektdien notikušajā TOP līderu diskusijā norādīja LTRK prezidents Aigars Rostovskis.

Paredzēts, ka līdz šī gada beigām uzņēmumi neatkarīgi no nozares varēs pieteikties līdzšinējiem atbalsta instrumentiem, ko administrē finanšu institūcija “Altum”. Savukārt pašvaldības līdz gada beigām varēs atlikt nekustamā īpašuma nodokļa samaksu iedzīvotājiem.

“Altum” valdes loceklis Jēkabs Krieviņš norādījis, ka kopš krīzes sākuma “Altum” finanšu instrumentu kopējais efekts tautsaimniecībā sniedzas jau pāri 235 miljoniem eiro, un šie apjomi ar katru dienu pieaug.

Tas nepilnu trīs mēnešu laikā ir ļoti nozīmīgs atbalsta apjoms, kas ir ieplūdināts ekonomikā.

Aptuveni divas trešdaļas šī apjoma ir īpašie krīzes instrumenti, savukārt pārējais ir “Altum” ikdienas instrumenti – finansējums MVU, aizdevumi biznesa uzsācējiem, lauksaimniecības zemes iegādei, mazajam biznesam laukos un citi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Uzņēmumi visā Latvijā tos izmanto attīstībai un izaugsmei atbilstoši savai specifikai un vajadzībām un būtiski, ka pieprasījums pēc šiem instrumentiem nav mazinājies arī krīzes mēnešos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
Jūtami augusi summa, kas mūsu sabiedrībā esot nepieciešama “visu sapņu piepildīšanai”: no 1164 eiro 2000. gadā līdz 3759 eiro – tagad 11
TV24 #SIF_MAF2022. “Metam visus tos cilvēkus laukā, tad jau arī Irānu var nodēvēt par terorisma valsti!” Tiešajā ēterā spraiga diskusija par Krieviju
21:40
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā
21:10
Tropiskā naktī nebūs viegli izgulēties
21:04
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
Tropiskā naktī nebūs viegli izgulēties
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
Basketbols, mūzika, street food — šajā nedēļas nogalē būs XIII Krastu mačs pie Kongresu nama
Hermanis ar dubultotu aktieru sastāvu rēķinoties, ka JRT rekonstruēto ēku varēs sākt ekspluatēt no 2023. gada aprīļa 1
Porziņģis beidzot atklājis savu pozīciju, ka ir pret Krievijas agresiju Ukrainā 12
Kauguru svētkus šogad kuplinās Busulis, Vaikule un “Musiqq”
Latvijai piegādātas pirmās vakcīnas pret pērtiķu bakām. Vai būs jāpotējas visiem? 12
“Tas jāizdara pietiekami cieņpilni un bez lieka šova,” Staķis komentē baumas, ka pieminekli Pārdaugavā sāks demontēt 23. augustā 131
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs