Covid-19 ierobežojumi veikalos

Kuru profesiju pārstāvji jūnijā un maijā saslima ar Covid-19 visbiežāk? 10

Laika periodā no 1.maija līdz 6.jūnijam ar Covid-19 visbiežāk saslimuši veikalu pārdevēji un uzņēmumu vadītāji, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotais ziņojums par Covid-19 saslimstības sociālekonomisko analīzi, ko otrdien uzklausīja valdība.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu 142
Lasīt citas ziņas

Šajā laika posmā, vērtējot pēc profesijām, ar Covid-19 saslimuši 608 veikalu pārdevēji, 462 rīkotājdirektori un uzņēmumu vadītāji, 395 rūpniecības un citi strādnieki, 360 pamatizglītības un pirmsskolas pedagogu, 296 māju, viesnīcu un biroju apkopēji un to palīgi, 279 komercpakalpojumu un administratīvie vadītāji, 267 tirdzniecības un iepirkumu aģenti un starpnieki, kā arī 258 pārvaldes vecākie speciālisti.

Arī starp kopumā ar Covid-19 saslimušajiem līdz 6.jūnijam visvairāk ir rīkotājdirektoru un uzņēmumu vadītāju – 3920, seko veikalu pārdevēji – 3890, individuālās aprūpes darbinieki – 3600, pamatizglītības un pirmsskolas pedagogi – 3270 un rūpniecības un citi strādnieki – 2750.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vērtējot procentuāli no kopējā nozarē nodarbināto skaita, lielākais ar Covid-19 saslimušo skaits līdz 6.jūnijam konstatēts veselības un sociālajā aprūpē, kā arī pakalpojumu nozarē, kurās saslimuši 18% no kopējā nozarē nodarbināto skaita. Valsts pārvaldē un aizsardzībā saslimuši 12%, bet apstrādes rūpniecībā un izglītības nozarē – katrā pa 11% no nodarbināto skaita. Mākslas, izklaides un atpūtas nozarē saslimuši 10% no nodarbinātajiem, kā arī nekustamā īpašuma operāciju nozarē saslimušo īpatsvars ir 10%.

Pa 9% no nozarē nodarbināto kopējā skaita saslimuši pārējā rūpniecībā, transporta un uzglabāšanas, kā arī finanšu un apdrošināšanas nozarē. Tirdzniecībā saslimušo īpatsvars bija 8% no nozarē nodarbinātajiem.

Arī laika posmā no 1.maija līdz 6.jūnijam lielākais ar Covid-19 saslimušo īpatsvars ir pakalpojumu nozarē – 2,4% no nozarē nodarbinātajiem, seko apstrādes rūpniecība (1,4%), operācijas ar nekustamo īpašumu (1,3%), valsts pārvalde un aizsardzība (1,3%), administratīvo un apkalpojošo dienestu darbība (1,2%), transports un uzglabāšana (1,1%), izglītība (1,1%), tirdzniecība (1,1%), finanses un apdrošināšana (1,1%).

Kopumā EM apkopotā informācija liecina, ka starp “Top 40” nozarēm ar lielāko saslimušo īpatsvaru pārsvarā ir nozares, kurās dominē privātais sektors.

EM Analītikas dienesta vadītājs Jānis Salmiņš valdības sēdē sacīja, ka no šiem datiem ministrijai ir vairāki galvenie secinājumi – saslimšana noteiktās profesijās notiek neatkarīgi no ierobežojumiem un atbilst kopējām saslimšanas tendencēm valstī, savukārt vairāk vakcinētajās profesijās, piemēram, sociālās aprūpes centru darbinieki, saslimstības samazināšanās notiek daudz straujāk nekā valstī vidēji.

Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) bažas raisīja straujais saslimstības pieaugums starp veikalu darbiniekiem maijā, savukārt Salmiņš skaidroja, ka nereti inficēšanās notiek ārpus tiešās profesijas un ārpus darba. Tomēr Kariņš norādīja, ka, acīmredzot, veikali nav bijusi drošākā darba vide tiem, kas tur strādā.

Reklāma
Reklāma

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) sacīja, ka no šiem datiem ir skaidrs, ka vakcīnas darbojas un profesijās, kurās vakcinācijas aptvere ir vislielākā, saslimstība samazinās straujāk.

Tāpat Pavļuts uzsvēra, ka nav tik vienkārši pateikt, kur cilvēki saslimst visbiežāk. “Skaidrs, ka saslimstība brīvi un vienmērīgi izplatās visā sabiedrībā,” viņš teica.

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs komentēja, ka cilvēkiem riski ir vienādi visās profesijās. “Pavasarī tika atvērti veikali – saslimstība izplatījās šajos darba kolektīvos. Skaidrs, ka saslimstība vienmērīgi un nekontrolēti izplatās visā sabiedrībā – ja visi būtu vairāk vakcinēt, saslimstības kritums būtu tāds kā sociālās aprūpes darbiniekiem,” viņš sacīja.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.