Lai atgrieztos normālā normālībā

Šoruden daudzās ģimenēs cilvēki grimst sērās un smeldzīgās pārdomās kovida atstāto ļauno pēdu dēļ. Reportāža no Latgales 101

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Novembris ir ne tikai Latvijas valsts svētku, bet arī veļu laiks, kad pieminam aizgājējus. Taču šoruden daudzās ģimenēs un mājās cilvēki arī iegrimst sērās un smeldzīgās pārdomās kovida atstāto ļauno pēdu dēļ. Kad devos uz Rēzeknes pusi, lai tiktos ar ļaudīm un runātu par pandēmijas laika dzīvi Latgalē, divi manis uzrunātie sarunas biedri bija aizņemti radu bērēs, divi noķēruši kovidu. Taču kā visur Latvijā, tā arī daudzi latgalieši apzinās – jācenšas sevi pasargāt. Un jāvakcinējas.

RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 67
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
6 stundas
Lasīt citas ziņas
“Babīt, tev potēties vajadzētu!” tā 88 gadus vecajai Antoņinai Jurgelānei teicis mazdēls, piezvanot no Rīgas.

Pirms nedēļas Antoņina paglabājusi dēlu, kurš nav bijis potējies. Pagājšnedēļ pie viņas uz mājām devās vakcinēšanas mobilā brigāde. Tai līdzi uz kādu brīdi devās arī “Latvijas Avīzes” žurnālists.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Mobilajai potēšanas brigādei pievienojos, kad no 25 klientiem atlikuši pieci. Medmāsu Tatjanu Opolā un ārsta palīdzi Vitu Batari ar “Nissan” džipu ved Latvijas armijas dižkareivis Andis Oliņš. Mediķes pie iedzīvotājiem uz mājām brauc jau trešo nedēļu. Ir optimistiskas. Ritms nav viegls. Brauciens parasti ilgst no astoņiem rītā līdz četriem pēcpusdienā. Šoferītis saplāno navigācijā maršrutu un uz priekšu.

Ir bijušas dienas, kad jāapmeklē pat vairāk nekā nekā 30 cilvēku. Tie visi ir iepriekš sazvanīti.

Pat pusdienām un kafijas pauzei neesot laika, lai laiks neietu zudumā un nebūtu jābrauc pa tumsu.

Vienam cilvēkam tiek veltītas aptuveni 10–15 minūtes.

Viena mediķe aizpilda dokumentus, otra aptaujā par veselību, slimībām, lietojamiem medikamentiem un izmēra asinsspiedienu, ja nepieciešams. Ja viss kārtībā, pajautā, kādu poti vēlas: “Modernu” vai “Janssen”. Dūriens plecā un īsa instrukcija, kam jāpievērš uzmanība pēc potes un kas jādara, ja rodas blaknes. Atbildes uz jautājumiem. Un pa durvīm ārā.

Mediķes ar agresivitāti nav saskārušās. Suņi nav koduši. Cilvēki esot labsirdīgi, piedāvā kafiju, kādu cepumu. Reiz pat nauda dota. Neņēmušas. Krievvalodīgie Krievijas “Sputņik” vakcīnu neprasot – tā gan retumis tiekot norādīta, kad cilvēki piesakās potēšanai, bet tad tiek skaidrots, ka tā nebūs pieejama.

Bet ļaudis taču varēja sapotēties agrāk, kāpēc tikai tagad?

V. Batare: “Neticēja, ka nevakcinētajiem būs ierobežojumi. Tagad jau ne tikai veikalā, bet arī slimnīcā pie ārsta bez potēšanās netiek.”

T. Opolā: “Redzu arī bailes, jo visapkārt no kovida mirst cilvēki.”

85 gadus vecā Eleonora Sermais no Aleksandropoles pie labas veselības, no potes nebaidās. Viņa man stāsta, ka meita gan nogaidīšot, jo veikalā tiekot. Znots pieteicies potei, jo darbā prasa.

Tālāk mūsu ceļš ved uz Viļāniem. 79 gadus vecā Biruta Strūberga jau gadu kā guļoša. Ģimenē visi potējušies, bet par māti bijis bail, man saka viņas dēls. Medmāsa pārliecinājusi.

Fjokla Kozlova (84) baidījusies pati, jo ir gan cukurslimība, gan augsts asinsspiediens. Potēties pārliecinājušas ģimenes ārste un meita.

Nākamais stāsts dramatisks. Sergejam Vorobjovam (57) ir vēzis. Ārsts pārliecinājis, ka jāpotējas – tā gan cīnīties ar ļauno slimību būšot vieglāk, gan pati ārstēšanās ar kovidsertifikātu ritēs raitāk. Sapotēta tiek arī Sergeja māte Irina (81), kura par veselību īpaši nežēlojas.

Pie Antoņinas Jurgelānes (88) mobilā brigāde uzkavējas nedaudz ilgāk. Kundzei sirds pilna. Pirms nedēļas paglabājusi dēlu, kurš nebijis potējies. Bijušas slimas plaušas, dzēris zāles, negājis pie ārstiem, bet kļuvis slikti.

Slimnīcā atklājies kovids – tur nodzīvojis divas nedēļas…

 

Mirst kā nekad

Apbedīšanas nozares pārstāvis Arkādijs Reinieks teic, ka 14 gadu laikā, kopš darbojas šajā jomā, tik liela mirstība nav bijusi nekad.

Parasti Rēzeknes pilsētā un novadā bijis 45–70 aizgājēju mēnesī, tagad 2–2,5 reizes vairāk. Turklāt jāņem vērā, ka iedzīvotāju skaits taču Latvijā tāpat samazinās. Ap 85% mirušo esot ļaudis virs 65 gadu vecuma.

“Kā es saku: cilvēki mirst gan no kovida, gan no citām kaitēm, kurām kovids piepalīdz. Pēdējos ārsti varbūt izglābtu, ja nebūtu tā kovida. Ļaudis satraukti neziņā par nākotni. Mans telpu nomas bizness apstājies: vingrotāji, frizieri, manikīri nestrādā. Viesu nams ciet – iepriekšējā lokdaunā tur dzīvoja tēvs ar dēlu, tagad nevienam nevajag,” stāsta A. Reinieks.

Ģimenes ārste Ināra Oļševska, kurai Nautrēnu un Ilzeskalna pagastos ir 1500 klientu, sarunā ar mani saka: “Nedomāju, ka Latgalē ar nepotēšanos un saslimstību ir tik traki, kā zīmē Rīgā, vismaz pagastos. Piemēram, Nautrēnos, kas ir mana pamata darba vieta, nepotētie ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi.

Man šķiet, ka nepotēto statistiku arī velk uz augšu uz ārzemēm izbraukušie, kurus pieskaita pie nepotētiem.

Manā praksē mirušo nav, vienam četrdesmitgadīgam vīrietim bija pasmaga slimības gaita, bet viņam bija arī citas slimības. Pārējie no kādiem aptuveni simts ar kovidu saslimušie tika sveikā cauri vieglāk.” Ināru Oļševsku pašvaldībā slavē kā ļoti rūpīgu un aktīvu ārsti, kas mudina cilvēkus potēties.

Līdz 22. novembrim Latvijā vakcinācijas kursu pabeiguši 1 141 093 cilvēki, kas ir 60% no visiem iedzīvotājiem, tostarp Rēzeknē – 13 362 (50%), Rēzeknes novadā – 12 787 (43%). Bet gados īpaši veco ļaužu vakcinācijas aptvere ir zema, piemēram, 80–89 gadu vecuma grupā Latvijā kopā sapotējušies 56%, bet Rēzeknes novadā tikai nedaudz vairāk par trešdaļu – 36%.

Ar deviņdesmitgadniekiem aina vēl sliktāka – Latvijā kopā vecuma grupā pēc 90 gadiem sapotēti 37%, bet Rēzeknes novadā gandrīz tikai katrs piektais – 22% (skat. uzziņu).

 

Pakalpojumi jāsniedz

Vietējā vara – Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs – norāda, ka Latgalei ir sava specifika, salīdzinot ar pārējo Latviju. Vairāk vientuļu cilvēku cienījamos gados vietās ar grūtāku piekļūšanu, un tas, ka mazāk strādā potēšanās reklāmas un kampaņas, vairāk – līdzcilvēku uzrunāšana.

Potēšanas punkti esot labi, bet ir ļaudis, kas uz tiem vienkārši netiek, pat ja ir pagastu centros, tāpēc lieliska atdeve ir mobilai brigādei, kas sākusi strādāt nesen un kura piebrauc klāt un dodas iekšā mājokļos.

Antivakceru novada pašvaldības darbinieku vidū esot maz. No darba bija spiesta aiziet kāda pirmsskolas iestādes vadītāja, kas bijusi principiāli pret potēšanos, kā arī kāda ģimenes ārste, kura potēšanās vietā aģitējusi par došanos uz baznīcu…

Cepuri lepni pacēlis arī kāds pagasta pārvaldes darbinieks, bet pēc dienas bijis atpakaļ, jo privātais darba devējs teicis: sapotējies un tad nāc.

Deputāta mandāts apturēts arī diviem deputātiem, bet viņi atgriezīsies: ir sapotējušies, bet jāgaida, līdz sāk darboties kovidsertifikāts.

“Saviem darbiniekiem saku: kovids ir kovids, bet pakalpojums iedzīvotājiem jāsniedz. Domājam kopā un domājiet paši, kā nepārkāpt likumu un neapdraudēt sevi. Piemēram, kad jāizsniedz miršanas apliecība cilvēkam, kurš nav potējies,” saka M. Švarcs.

 

Bēdīgs laiks ar neskaidru nākotni

“Bēdīgs laiks, kuros noteikumi nav skaidri. Reizēm ne valdība, ne sabiedrība zina, kā rīkoties. Bet kas zina? Jācenšas sevi pasargāt. Satraukums par bērniem līdz 12 gadu vecumam. Kas no viņiem izaugs bez aktīvas izglītības, kultūras iegūšanas, sporta nodarbībām? Man arī viens tāds bērns mājās un es labi redzu to ainu… Tas nav tā vienkārši: ielikties ierakumos un nogaidīt. Sekas būs,” domā Latgales dzejniece Anna Rancāne.

 

Grūti laiki jau māksliniekiem tie ražīgākie?!

“Tas ir mīts. Nenoteiktība un apdraudētība nav nekas labs. Man gan top viens dramaturģijas darbs par kovidu. Ironisks, bēdīgs. Kā mēs saglabāsim Dziesmu un deju svētkus šajā “jaunajā normālībā”? Protams, ir daudzas labas lietas, ko šajā laikā esam iemācījušies, bet jādara viss, lai atgrieztos “normālā normālībā”. Tāpat: kā mēs tiksim galā ar šo jauno, pagānisko sektu – antivakceriem?” jautā A. Rancāne.

Latgales vēstniecības “Gors” vadītāja Diāna Zirniņa uzskata, ka pirmslokdauna laiks kultūras jomā labi pavadīts, notikuši vairāki pasākumi, nu cer, ka nekas nepatraucēs rīkot tos arī turpmāk.

“Nesenā stingrā mājsēde nebija gara. Ja tā turpinātos, tad gan domātu, ko darīt. Pirms gada, kad viss bija slikti, sajūtas bija tādas: lai vai kas, jāiet ārā. Ap “Goru” spīdēja gaisma un skanēja mūzika. Cilvēki nāca un baudīja to. Tagad tas neietu cauri, to vairs īsti nenovērtētu.

Diemžēl cilvēki pamazām atraduši no kultūras. Iestājas tāda dīvāna rutīna ar sviestmaizi rokās.

Manuprāt, kultūru un sportu, šos labsajūtas pasākumus, nevajadzēja tik drastiski ierobežot. Saprotams, ka stāvkoncerti, kur cilvēki burzās viens gar otru, ir kovidbīstami, bet ne, piemēram, simfoniskās mūzikas koncerti, kur ļaudis mierīgi sēž atstatus viens no otra. Bet tā ir pagātne. Neraudāsim un skatīsimies uz priekšu,” optimistiska ir D. Zirniņa.

 

Arī “narkobarone” sapotējusies

Pa šo laiku pret kovidu potējusies arī Dzidra Bruzgule (75) no Dekšāres pagasta, kas Latvijā kļuva slavena ar skandālu un tiesas darbiem par viņai nepamatoti atņemto kaņepju ražu, par ko policijai bija aizdomas, ka no tām var iegūt marihuānu. Kopš tiem laikiem viņa pati sevi ironiski sauca par narkobaroni.

“Esmu likumpaklausīga un potējusies jau, tiklīdz, varēja.

Zinātnei un medicīnai pretim runāt nav prāta darbs.

Mēģinu te strīdos dažu labu pārliecināt, kuri apgalvo, ka kovids esot Dieva ziņā. Tiem saku: kad tev sirds problēmas, vēzītis vai kāja lauzta, arī Dieva ziņā atstāj? Uzreiz meklē dakteri, vai ne? Ir jādzīvo laikam līdzi, citādi nevar,” saka sirmā kundze.

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 67
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 177
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 31
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Patēriņa cenas Latvijā gada laikā pieaugušas par 7,5%. Kuras preces kļuvušas dārgākas?
11 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 71
3 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 32
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 50
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Patēriņa cenas Latvijā gada laikā pieaugušas par 7,5%. Kuras preces kļuvušas dārgākas?
13:13
SR
Sandra Ruska
Praktiski
Ziemassvētku eglīte dārzā: kādu izvēlēties un vai kociņu podā pēc svētkiem var pārstādīt?
13:08
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
VIDEO: Intars Rešetins dodas izbraucienā ar pilnībā elektrisko “Mini Cooper SE”
13:06
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Eirovīzijas” konkursa atlasei Latvijā pieteikts rekordliels skaits dziesmu 3
1 stunda
LA
LA
Ziņas
Jenzis: Ja mājās var pulcēties 10 pieaugušie, kāpēc tikpat nedrīkst sēdēt pie viena galdiņa kafejnīcā? 14
2 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
VIDEO: Intars Rešetins dodas izbraucienā ar pilnībā elektrisko “Mini Cooper SE”
19 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur ir deficīts, tur cenas aug.” “Sadales tīkla” priekšsēdētājs atzīst, ka ar bažām skatās uz elektrības cenu kāpumu 52
7 stundas
SR
Sandra Ruska
Praktiski
Ziemassvētku eglīte dārzā: kādu izvēlēties un vai kociņu podā pēc svētkiem var pārstādīt?
17 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, cik daudz pedagogu pametuši darbu Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 50
4 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 25
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Latviešu gods sakauts Zēdelgemā – atzinums ir patiešām nožēlojams un aizvainojošs 15
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 1
40 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 71
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tā pašlaik ir mana vienīgā nodarbošanās”: dziedātājas Linitas Mediņas ienākumu avots nav mūzika 4
3 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 67
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 177
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā šogad uz Ziemassvētkiem izrotāta “lampiņu karaliene” Ogre 6
14 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 15
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 31
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Stāsti
Iepazīstamies ar trīs jauktu tautību ģimenēm. Kā viņi jūtas Latvijā? 19
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 64
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Darba devēji saka: mēs neko tādu neesam piedāvājuši.” Dombrovskis izklāsta piemēru par valsts naudas izšķērdēšanu 21
22 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju 1
1 diena