Māris Zanders: Lai izdarītu muļķības, nav obligāti būt “Kremļa aģentam” 48

Māris Zanders, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 95
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Lasīt citas ziņas

 

“Amnesty International” – organizācija ar pamatīgu vēsturi un vērā ņemamiem nopelniem – pamanījusies dažu nedēļu laikā sarakstīt blēņas un nokaitināt cilvēkus Ukrainā un Latvijā. Nepārstāstīšu – ikviens var izlasīt pats.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aizkaitinājums pamatots, rezultātā arī skarbi secinājumi. Piemēram, kolēģis Egils Līcītis (gan citējot citu mediju) “Latvijas Avīzē” 9. augustā raksta, ka “Amnesty International” esot “pārvērties par Putina režīma propagandas ruporu”.

Ja viss būtu tik vienkārši… Formulēšu citādi: konkrētās cilvēktiesību aizsardzības organizācijas kļūdas ir simptomātiskas, tādas bija, ir un būs, tādēļ lietderīgāk, manuprāt, ir saprast to iemeslus.

Pirmais. Ja nevalstiskā organizācija vēlas puslīdz vērienīgi un efektīvi strādāt, tai ir nepieciešami finanšu resursi. Lai piesaistītu finanšu resursus, izšķiroši svarīgi ir pierādīt savas organizācijas nozīmīgumu.

Lai uzsvērtu savu vērtību atbalstītāju acīs, vēlams maksimāli spil­gti runāt par tēmām, ar kurām konkrētā organizācija nodarbojas. Pat ja tas prasa krāsu sabiezināšanu un pārspīlēšanu. Šāda situācija ir ar ļoti daudzām nevalstiskā sektora organizācijām.

Ja jūs nodarbojaties ar klimata pārmaiņu novēršanu, noderēs, ja jūs ainu iezīmēsiet tā, it kā civilizācijas sabrukums ir gaidāms jau pēc gada. Ja jums, tieši otrādi, riebjas zaļie, jūs sponsoriem norādīsiet, ka zaļo dēļ valsts ekonomika jau faktiski ir uz sabrukuma robežas.

Īsi sakot, bēdīgā patiesība ir tā, ka, pieklājīgi formulējot, selektīva attieksme pret faktiem ir daļas nevalstisko organizāciju darbības neatņemama sastāvdaļa.

No tā, starp citu, atzarojas arī citas problēmas. Piemēram, kad nu jau pirms vairākiem gadiem Bils Geitss paziņoja, ka ieguldīs ļoti lielus līdzekļus malārijas izpētē un apkarošanā, bija eksperti, kuri brīdināja par šī kopumā apsveicamā lēmuma blaknēm.

Proti, ja bagāti un ietekmīgi ļaudis tā izceļ malāriju kā problēmu, tad var prognozēt, ka citas t. s. tropiskās slimības paliks novārtā, jo arī pētnieki metīsies apgūt “malārijas naudu”.

Otrais. Ar cilvēktiesību tēmām strādājošām organizācijām vispār raksturīga savdabīga loģika. Tā veidojas aptuveni šādi. Mūsu darbam ļoti svarīgi, lai mūs uztvertu kā objektīvu vērtētāju. Lai saņemtu šādu vērtējumu, mums jānodrošina, ja tā var teikt, simetrija – ja kritizējam Krieviju, tad jākritizē arī Krievijas ģeopolitiskie oponenti.

Citiem vārdiem sakot, nav pat nepieciešama “iespaidošana ar rubli” – specifiska izpratne par to, ko nozīmē neitralitāte, ir iekodēta šādu organizāciju domāšanā. Vienkāršota ilustrācija: pagājušā gadsimta nogalē kontekstā ar Kosovas krīzi cilvēktiesību organizācijas skaidri norādīja un kritizēja serbu rīcību pret albāņiem.

Nu, bet, lai kāds nepārmestu nekritisku nostāšanos albāņu pusē, kārtīgi sadeva arī albāņiem par nepietiekami rietumniecisku politiku dzimumu līdztiesības jautājumos. Dzimumu līdztiesība pilnīgi noteikta ir svarīga tēma, bet es personīgi neredzu sakarību starp serbu īstenoto albāņu genocīdu un pašu albāņu kopienas īpatnībām. Toties virkne cilvēktiesību aizstāvju redzēja.

Trešais. Dogmatiska izpratne vai konteksta ignorēšana. Te kā piemēru var minēt pat ne pārmetumus Latvijai par patvēruma meklētājiem vai Kijivai par kara darbības taktiku.

Ir simboliska valsts X, teiksim, Āfrikā, kurai cilvēktiesību aizstāvji pārmet konkrētu demokrātiskai iekārtai piedienīgu normu neīstenošanu.

X pārstāvji norāda, ka valsts ir pārāk trūcīga, ir citas prioritātes. Tas, ka jums nav naudas, nav attaisnojums, atcērt labu gribošie aktīvisti, kuri acīmredzot dzīvo ar kaut kādu ideālās kārtības modeli galvās.

Jāpiezīmē, ka, lai cik man personīgi svarīga būtu ekoloģijas tēma, šāda cietpaurība (vai liekulība) vērojama arī virknē ar ekoloģiju saistītos jautājumos. Ja X čīkst, ka tās ekonomika nav tik spēcīga, lai būtu pienācīgi zaļa, starptautiskās organizācijas nereti šādu no X viedokļa pilnīgi leģitīmu argumentu nevēlas dzirdēt.

Rezumēju. Nevalstiskās organizācijas pasaulē pilda ļoti svarīgas funkcijas. Šo organizāciju darbībā netrūkst kļūdu, uz kurām ir vērts norādīt. Ja organizācija savas kļūdas neatzīst, galu galā tā kaitē pati sev – klasisks piemērs ir “Greenpeace” pabojātā reputācija pēc tām blēņām, ko šī visādi jaukā organizācija sarunāja par biotehnoloģijām un kodolsintēzi.

SAISTĪTIE RAKSTI
Savukārt, ja aiz šīm organizācijām (tajā strādā tikai cilvēki!) piemītošajām kļūmēm, mēs vienmēr saskatīsim “Kremli”, tad mēs šādi negribot paši nostiprinātu priekšstatu par Kremļa visvarenību.

Un ir tā, ka vismaz daļa cilvēku šī visvarenības mīta ietekmē izvēlas Krieviju “labāk nekaitināt”. Nedomāju, ka tas ir vēlamais rezultāts.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 95
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 27
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 43
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 33
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Biedrību “Hospiss LV” novērtē Eiropā – Latvijā paliatīvās aprūpes sistēma joprojām nav sakārtota
22:31
Latvijas kosmosa industrijas pirmie soļi kosmosā
21:59
Mediķi pauduši pārliecību, ka tas esot neatgriezeniski… Kungam ļoti nepaveicās ar to koronavīrusu
21:47
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 2
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 95
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu
“Neturēt vaļā logus, netecināt ūdeni, mazgājot zobus!” Eksperti stāsta, kā mājsaimniecībām taupīt energokrīzes laikā 194
Ainārs vēl 23. februārī bij galvenais tiltu būvētājs uz Maskavu! Egila Līcīša feļetons
FOTO. “Apbrīnas vērtais ozolkoka parkets un 1938. gada trauku bufete!” Kādā mājā dzīvoja Prezidenta pils galvenais elektriķis
Izmantojot hidrauliskos instrumentus, Rīgā no avarējuša auto atbrīvo cietušo
“Krieviem jāpaliek un jācīnās pret Putinu.” Lietuva nedos patvērumu Krievijas pilsoņiem, kas bēg no mobilizācijas 23
Vai šī būs diena, kad beidzot laikapstākļi mūs lutinās? Prognoze sestdienai
Palestīniešu fermeris netīšām uzgājis lieliski saglabātai Bizantijas laiku ēkas grīdas mozaīkai 11
Ķīpsalā top viedā pilsēta, kurā būs gudrās stāvvietas, viedais apgaismojums un citi risinājumi
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Rīgā atvērta automatizētā picērija – pica top 3 minūšu laikā
Azovstaļ gūsteknis pirms un pēc gūsta – tik šausminoši, ka trūkst vārdu, veroties fotogrāfijā 53
Ārste skaidro, kāpēc nav vērts laboratorijās pārbaudīt ērces: “Nevienam to neiesaku”