Pēters Altmaiers: “Esam apņēmušies modernizēt uz nākotni vērstu finanšu shēmu, piemēram, attiecībā uz inovācijām, digitalizāciju un konkurētspēju, nesējot šaubas par kohēzijas politikas uzticamību.”
Pēters Altmaiers: “Esam apņēmušies modernizēt uz nākotni vērstu finanšu shēmu, piemēram, attiecībā uz inovācijām, digitalizāciju un konkurētspēju, nesējot šaubas par kohēzijas politikas uzticamību.”
Publicitātes foto

Par divu ātrumu Eiropu, atkarību no Krievijas enerģijas avotiem un investīcijām Latvijā. Atbild Vācijas ekonomikas ministrs Pēters Altmaiers 1

Rīt vizītē Latvijā ierodas Vācijas federālais ekonomikas un enerģētikas ministrs Pēters Altmaiers. Otrdien Vācijas Tirdzniecības kameras rīkotajā konferencē Berlīnē paziņojis, ka Vācijas valdība ir “apņēmības pilna un vēlas” paplašināt darījuma saites ar Krieviju un ka “Nord Stream 2” ir liels potenciāls Eiropai, viņš uzreiz devies darījuma braucienā uz visām trim Baltijas valstīm. Vakar Tallinā, šodien Viļņā, rīt Rīgā. Pirms vizītes viņš sniedza rakstiskas atbildes uz “LA” uzdotajiem jautājumiem.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 115
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 23
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 22
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Kāda ir jūsu nostāja sakarā ar paradigmas maiņu ES virzībā uz klimatneitrālu ekonomiku? Vai tā neveicina divu ātrumu Eiropu, jo kohēzijas politikai paredzētie līdzekļi tiek samazināti uz digitalizācijas un zaļās ekonomikas rēķina? Piemēram, breksita dēļ ES budžets sarūk par 6%, bet padomes piedāvājums Latvijai samazināts pat par 26%. Tajā pašā laikā Beļģija un Nīderlande kohēzijas mērķiem saņem vairāk līdzekļu.

P. Altmaiers: ES kohēzijas politikai arī turpmāk vajadzētu būt vienam no galvenajiem ES budžeta pīlāriem. Un, protams, lielākā daļa ES līdzekļu arī nākotnē tiks novirzīti mazāk attīstītajiem reģioniem. ES struktūrfondi var dot nozīmīgu ieguldījumu ES klimata aizsardzības mērķu sasniegšanā.

Mums nepieciešama moderna un uz inovācijām vērsta ES struktūrpolitika, kas atbalsta investīcijas nākotnes tehnoloģijās. Tagad ir svarīgi panākt strauju progresu sarunās par turpmāko ES budžetu un par individuālajām finansēšanas programmām. Pretējā gadījumā mēs riskējam ar novēlotu programmas sākumu un līdz ar to arī ar nozīmīgu ieguldījumu trūkumu.

Kāpēc Vācija vairs nav tik aktīva pašreizējās sarunās par ES daudzgadu budžetu 2021.–2027. gadam kā agrāk?

Kopš 2018.gada vidus Vācijas valdība ar lielu apņēmību ved sarunas par nākamo daudzgadu finanšu shēmu. Eiropas Savienība saskaras ar lieliem izaicinājumiem, tāpēc tai vajadzīga uz nākotni vērsta finanšu shēma laika posmam no 2021. līdz 2027. gadam.

Tāpēc mēs atbalstām Eiropadomes priekšsēdētāja mērķi šonedēļ panākt vienošanos par finanšu shēmu. Tāpat ir skaidri saprotams, ka paketes kvalitātei kopumā ir jābūt atbilstošai. Jo īpaši mēs esam apņēmušies modernizēt uz nākotni vērstu finanšu shēmu, piemēram, attiecībā uz inovācijām, digitalizāciju un konkurētspēju, nesējot šaubas par kohēzijas politikas uzticamību.

Ne mazāk svarīgs mums ir atbildīgs kopējais apjoms, kā arī taisnīga iemaksu sloga sadalīšana. Federālā valdība regulāri konsultējas un ved sarunas ar visiem Eiropas partneriem. Galarezultātā mums jāpanāk visu pušu gatavība kompromisam.

Kāpēc Vācija neuzklausa Eiropas partneru un ASV iebildumus pret “Nord Stream 2” būvniecību Baltijas jūrā, kaut arī tas palielina Vācijas Federatīvās Republikas un visas ES atkarību no Krievijas enerģijas avotiem un ir pretrunā ar mērķi samazināt fosilās enerģijas patēriņu?

Līdz ar izmaiņām ES gāzes direktīvā saistošs ir “Nord Stream 2” darbības Eiropas tiesiskais regulējums, kuru apstiprinājušas visas ES dalībvalstis, ES Komisija un Eiropas Parlaments. “Nord Stream 2” netiks nodots ekspluatācijā, kamēr nebūs izpildītas gāzes direktīvas prasības.

Cauruļvada “Nord Stream 2” būvniecība galvenokārt ir uzņēmējdarbības projekts. Gāzes piegāde pa “Nord Stream 2” paredzēta gāzes apjoma krituma kompensācijai Eiropas Savienībā kā Nīderlandes dabasgāzes, kas joprojām veido ievērojamu daļu no Vācijas patēriņa, aizstāšanai. Cauruļvads uzlabos arī gāzes piegādi Centrālajai un Austrumeiropai.

Mēs apzināmies, ka cauruļvada projekta vērtējums ir atšķirīgs. Šī iemesla dēļ jau kopš sarunu sākuma Vācijas valdība ir pieprasījusi Krievijas gāzes tranzīta cauri Ukrainai turpināšanu un aktīvi atbalstījusi ES Komisijas centienus. Veiksmīgi noslēdzot jaunu līgumu par turpmāku Krievijas gāzes tranzītu, tiks nodrošināts nepārtraukts gāzes tranzīts cauri Ukrainai, un tas kopš šā gada 1. janvāra vairs nerada problēmas.

Paplašinoties dabasgāzes infrastruktūrai Eiropas Savienībā, piemēram, ar jauno Igaunijas–Somijas starpvalstu dabasgāzes savienojumu “Balticconnector”, SDG termināļiem Svinoujscē un Klaipēdā, “Baltic Pipe” Baltijas jūrā un plānoto SDG termināļu celtniecību Vācijā, atkarība no Krievijas dabasgāzes samazinās un tās piegāde tiek dažādota.

Vācija tuvāko gadu laikā plāno pakāpeniski pārtraukt elektroenerģijas ieguvi no kodolenerģijas un akmeņoglēm, tāpēc vidējā vai ilgā termiņā dabasgāzei arī turpmāk būs nozīmīga loma.

Kā Vācija vērtē ekonomisko attiecību veidošanos ar Ķīnu? Ķīnā ražo ne tikai vācu zīmolu preces, ķīniešu investori arvien vairāk pārpērk vācu uzņēmumus un tehnoloģijas. Vai ierobežojumiem nevajadzētu būt lielākiem, un, ja tā, tad tieši kādiem? Kā jūs vērtējat ķīniešu 5G tehnoloģiju izmantošanu Vācijā?

Eiropas Savienība savas intereses un vērtības ekonomiskajā jomā attiecībās ar Ķīnu var veiksmīgi aizsargāt un īstenot tikai tad, ja mēs rīkosimies vienoti un saskaņoti. 2020. gada septembrī Leipcigā paredzētā Eiropas Savienības valstu un valdību vadītāju tikšanās ar Ķīnas prezidentu Vācijas ES Padomes prezidentūras laikā paver lielisku iespēju nodemonstrēt ES vienotību, virzot mūsu kopējās ES intereses un turpinot attīstīt divpusējo sadarbību ar Ķīnu.

Būtībā mēs tiecamies pēc sadarbības un konkurences ar Ķīnu, pamatojoties uz vienlīdzīgiem un godīgiem konkurences noteikumiem. Šajā ziņā vēl daudz darāmā, un tas atklājas patlaban notiekošajās sarunās par ES un Ķīnas investīciju līgumu.

Kas attiecas uz 5G tīkla paplašināšanu, federālā valdība ir vienojusies par atvērto tehnoloģiju ieviešanu, paredzot obligātu augstāko drošības standartu piemērošanu un iepriekš neizslēdzot no procesa atsevišķus ražotājus.

Vai Vācijas investīcijām Latvijā redzat papildu iespējas? Vai tās varētu būt lielu vācu korporāciju ražotnes vai drīzāk mazu un vidēju ģimenes uzņēmumu bizness? Vai Latvija ir piemērota vieta uzņēmējdarbībai?

Latvija ir pievilcīga Vācijas uzņēmumu investīciju vieta. 2019. gada aptaujā par biznesa vidi, kuru veica Vācijas Ārējās tirdzniecības kameras Centrālās un Austrumeiropas valstīs un kurā piedalījās gandrīz 1700 uzņēmumu no divdesmit vienas Centrālās un Austrum­eiropas valsts, komentējot savas biznesa cerības un pastāvošos investīciju nosacījumus, Latvija ieņēma sesto vietu.

Līdztekus labajam izglītības līmenim vācu uzņēmumi īpaši pozitīvi novērtēja arī lieliskos apstākļus jaunuzņēmumiem. Latvijas ieguldījums valsts kā biznesa vietas pievilcībā, izmantojot atraktīvu finansēšanas palīdzību un algu subsīdijas, ir nozīmīgs. Tajā pašā laikā augstā dzīves kvalitāte un zemās dzīves izmaksas salīdzinājumā ar Eiropu piesaista daudzus jaunus novatoriskus uzņēmumus. Visi šie faktori liecina, ka gan mazie, gan vidējie uzņēmumi, gan lielie vācu koncerni labprāt investē Latvijā.

Skaidri un uzticami pamatnosacījumi ikvienam ārvalstu investoram ir svarīgi. Mūsu abu valstu valdībām aktīvi jādarbojas, veicinot mūsu valstu un visas Eiropas Savienības izaugsmi un konkurētspēju.

Pēters Altmaiers

Vācijas jurists un politiķis, kuru žurnāls “Economist” ierindojis starpt uzticamākajiem kancleres Angelas Merkeles padomdevējiem.

Ekonomikas un enerģētikas ministrs kopš 2018. gada marta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms tam bijis vides, dabas aizsardzības un kodoldrošības ministrs, speciālo lietu ministrs, Vācijas kancleres kancelejas vadītājs.

61 gadu vecs, neprecējies.

Tiek uzskatīts par spožu intelektuāli un darbaholiķi, kurš pārvalda angļu, franču un flāmu valodu.

Latvijā bijis 2006. gadā kā Vācijas Iekšlietu ministrijas parlamentārais valsts sekretārs vizītē pie iekšlietu ministra Ivara Godmaņa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 115
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 23
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 22
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev nevajadzētu šodien mainīt savus plānus! Horoskopi 23.janvārim
19 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Audi” bija apgāzies uz jumta, tā detaļas pašķīdušas pa perimetru: traģiska avārija Sējas novadā 1
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
No mūžīgās Lemberga lietas līdz Helmaņa izspiešanas tracim. Kādos kriminālprocesos iesaistīti esošie un bijušie pašvaldību mēri?
52 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Piektdien Latvijā reģistrēti 910 jauni Covid-19 gadījumi, bet 19 sasirgušie miruši
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Visilgāk veidotā valdība, četru ministru maiņa un Covid-19! Ko Kariņš divu gadu laikā paspējis paveikt? 18
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijas Tālajos Austrumos un Sibīrijā sākušās Navaļnija atbalstītāju demonstrācijas; ir aizturētie 11
2 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Operācija, pēc kuras sāk respektēt Zemessardzi
13:24
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Jaunas un vecas karavīru anekdotes priecīgam atpūtas brīdim
13:24
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai Mušmires raksturs burciņā mainās? Marinētu sēņu noslēpumi, kas jāzina katram latvietim
13:20
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Kam lai tic? Hakeri uzlauž Eiropas Zāļu aģentūras datorus un publicē melīgu informāciju 3
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kašers un viņa mīļotais Jānis: attiecībās mēs esam līdzvērtīgi – nav neviens “sievišķīgāks” vai “vīrišķīgāks” 11
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Kāpēc vakcinācijas tempi pret Covid-19 ar otro poti saglabājas zemi? 3
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
CSDD statistika liecina – jaunākajās vecuma grupās avarē katrs simtais. Kā palīdzēsim jaunajiem? 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai auduma sejas maskas ir efektīvas arī pret jaunā koronavīrusa paveidiem? 4
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai Mušmires raksturs burciņā mainās? Marinētu sēņu noslēpumi, kas jāzina katram latvietim
13 minūtes
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Slāpes pēc dzīves, mākslas un dabas. Kas ir TV ekrānos redzamais Zaļgalvis?
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ieguva trīs pirmās vietas! Septiņus gadus vecā Lola no Latvijas plūc laurus starptautiskā konkursā 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas ielās tīra sniegu. Kur īslaicīgi ierobežos auto apstāšanos un stāvēšanu?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakarā Kurzemē gaidāms mēreni stiprs lietus
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī šodien nakts stundās Latvijā jāievēro komandantstunda
4 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Ja rodas aizdomas par iesnām, pirmais solis ir sildīt kājas sinepju pulverī! Kā saudzīgi ārstēt ieilgušas iesnas?
3 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Kā valdība rūpējas par sabiedrības psihiskās veselības uzlabošanu, bet no speciālistu rindām izslēdz psihoterapeitus
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brāļiem Šiciem PK astotajā posmā sudraba medaļas
19 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 115
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā policijas auto notriec gājēju un aizbrauc no notikuma vietas 22
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Cilvēki atvadās no izcilās teātra un kino aktrises Astrīdas Kairišas 2
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Diemžēl šiem Covid-19 pacientiem dzīvības glābt visbiežāk neizdodas. VM par skarbo situāciju Latvijā 18
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Audi” bija apgāzies uz jumta, tā detaļas pašķīdušas pa perimetru: traģiska avārija Sējas novadā 1
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
strādā Covid-19 vakcīnas, kas īsti notiek, kad mēs tiekam vakcinēti. Profesora Kaspara Tāra lekcija 21
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Grieta, Strauta un Rebeka
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss sniegs zem viņa bija nokusis, viņš tur gulēja ļoti ilgi: Rēzeknē atrasts suns, kas bija piesiets pie koka un pamests 23
1 diena
ĢK
Ģirts Kasparāns
Ziņas
“Man jau patiktu, ja būtu dzīve pēc nāves.” Aktrise ar noslēpumu – Astrīda Kairiša 3
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ labāk visu darīt lēnām un apdomīgi! Horoskopi no 25. līdz 31. janvārim
2 stundas