Laimoņa Saukas dzīve aprāvās brīdī, kad viņš vēl bija spēka pilns.
Laimoņa Saukas dzīve aprāvās brīdī, kad viņš vēl bija spēka pilns.
Foto no privātā arhīva

Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 68

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Zemgales rajona tiesa Ogrē krimināllietā par ceļu satiksmes negadījuma ar letālām sekām izraisīšanu Ričardam Dzalbam piesprieda brīvības atņemšanu uz trīsar­pus gadiem. Viņš automašīnu bija vadījis, atrazdamies smagā alkohola reibumā. Taču sods vairs nevar atdot atpakaļ dzērājšofera upuri – leģendāro autokrosa braucēju Laimoni Sauku…

 

Atzinās tikai prokuratūrā

ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 329
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
No 15. jūnija varēsim apmeklēt divu tipu kultūras pasākumus. Kas būs jāievēro? 43
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 24
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Bija 2019. gada 26. oktobris, sestdienas vakars. Rīdzinieks Laimonis Sauka savā automašīnā “VW Passat” devās uz Lubānu pie mammas, lai aizvestu viņu uz slimnīcu. Bija tumšs, lija lietus. Laimonis pa Tīnūžu–Kokneses šoseju brauca prātīgi.

Krapes pagasta apkaimē viņa mašīnai aizmugurē strauji tuvojās cita auto lukturi. Pēkšņi pasāts saņēma triecienu pa aizmuguri. Mašīna griezdamās nolidoja no brauktuves un ar labo sānu atdūrās pret apgaismes stabu. Laimonis mira notikuma vietā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Policija tajā pašā vakarā aizturēja tobrīd 23 gadus veco Krapes pagasta iedzīvotāju Ričardu Dzalbu, ar kura automašīnu “Renault Megane Scenic” tika izraisīts ceļu satiksmes negadījums. Gados jaunajam autovadītājam, kura pieredze bija samērā neliela (stāžs – labi ja trīs gadi), tika konstatēts ievērojams alkohola reibums – vismaz 1,7 promiles.

Lai arī pierādījumu netrūka, jaunietis sākotnēji liedzās. Apgalvoja, ka viņa mašīnai pie stūres tobrīd atradies pavisam cits cilvēks, nevienu konkrēti gan nenorādīdams. Tas bija viens no iemesliem, kādēļ līdz lietas skatīšanai tiesā aizritēja pusotrs gads. Taisnību noskaidrot palīdzēja kāda vietējā iedzīvotāja, kura liecināja, ka neilgi pirms avārijas Krapē redzējusi Dzalba mašīnu, kurā viņš bija viens pats, sēdējis vadītāja vietā. Braucējs vainu atzina tikai brīdī, kad krimināllieta jau bija nosūtīta uz prokuratūru.

 

Dzeršanai svētku netrūka

Tiesas sēdē R. Dzalbs vainu atzina pilnībā un arī nožēloja izdarīto. Tādēļ lieta tika izskatīta bez pierādījumu pārbaudes. Uz tiesneses Zeltītes Kusiņas jautājumu par alkoholisko dzērienu lietošanu Dzalbs apgalvoja, ka kopš liktenīgā vakara to vairs nedarot. Arī pirms tam iedzēris tikai svētku dienās.

Kā izrādās, svētki viņam bijuši arī tajā sestdienā – drauga dzimšanas diena. Nepatikšanas gan sākušās jau dienas vidū, kad R. Dzalbs traucies uz Siguldu, lai savam spēkratam veiktu tehnisko apskati. Par ātruma pārsniegšanu viņu apturēja policija, kas noformēja administratīvā pārkāpuma protokolu arī par transportlīdzekļa izmantošanu bez derīgas tehniskās apskates.

Dzalbs izņēmis vienas dienas atļauju braukšanai. Lai arī ar tādu atļauju drīkst braukt tikai uz Ceļu satiksmes drošības direkcijas nodaļu vai atpakaļ, tās pašas dienas vakarā sēdies pie stūres, lai aizbrauktu uz dzimšanas dienu.

Tur viņš droši iedzēris kopā ar visiem, bet pēc tam atkal kāpis mašīnā, lai aizbrauktu jau pie cita drauga, kur alkohols lietots vēl. Pēc tam sēdies pie stūres, lai dotos mājās, bet ap pulksten 21.30 uz šosejas Tīnūži–Koknese izraisīja šaušalīgo ceļu satiksmes negadījumu.

 

Pozitīvs raksturojums pat no bērnudārza

Aizstāvībai apsūdzētais bija ļoti sagatavojies, gribot sevi parādīt no vislabākās puses. Precējies, ir divi mazi bērni, jaunākais tikai dažus mēnešus vecs. Trīs pozitīvi raksturojumi, viens no darbavietas, otrs no kaimiņa, bet trešais no bērnudārza – vīrietis esot ļoti labs tēvs, kurš savu vecāko bērnu regulāri ved uz pirmsskolas izglītības iestādi un izrāda interesi par viņa gaitām tajā. Kaimiņam invalīdam, kurš dzīvo 15 kilometru attālumā, Ričards regulāri palīdzot apdarīt mājas darbus un pat aiziet uz tualeti.

Tiesai tika uzrādīts arī ģimenes ārsta sagatavots izraksts par apsūdzētā veselības stāvokli, kas neesot tas labākais. Viņš arī esot vienīgais apgādnieks savai ģimenei, tikai ar to pelnīšanu vismaz pagaidām neveicas…

Tiesai R. Dzalbs bija gatavojies nopietni, tikai vienu aizmirsis – pusotra gada laikā nebija atradis iespēju atvainoties cietušajiem. To viņš steigā esot mēģinājis darīt pirms pašas tiesas sēdes, bet ne pārāk sekmīgi.

Bojāgājušā dēls Māris Sauka tobrīd bija aizgājis, tāpēc atvainošanos saņēma tikai viņa sieva Liene, kura pārstāvēja L. Saukas atraitni Ināru, kura pati emocionāli nebija gatava nākt uz tiesu. Cietušo puse tādu paviršu attieksmi uzskatīja par iestudējumu aizstāvības taktikai.

Nekādus izdevumus viņš cietušajiem līdz šim nav kompensējis, lai gan tiesā atzina, ka tas būtu jādara. Jautāts, cik lielai vajadzētu būt kompensācijai, Dzalbs pauda, ka bēru izdevumu apmērā…

Apsūdzētais turpinājis agresīvi braukt

Prokurore Zanda Konošonoka tiesas uzmanību vērsa uz citiem apstākļiem. Kā liecina R. Dzalba administratīvo pārkāpumu vēsture, pārgalvīgo braukšanas stilu viņš arī pēc briesmīgā negadījuma nav mainījis. 2020. gadā viņam noformēti divi protokoli, viens no tiem – par agresīvu braukšanu, bet otrs – par krustojuma šķērsošanu brīdī, kad luksoforā dega aizliedzošais signāls.

Prokurore atspēkoja apsūdzētā aizbildināšanos, ka cietumsodu viņam nevajadzētu piespriest, jo viņam ir divi mazi bērni. Viens mazgadīgs bērns R. Dzalbam bija arī 2019. gada rudenī, bet tas nebūt viņu nekavēja sēsties pie stūres alkohola reibumā un braukt, riskējot ar cilvēku dzīvību.

Prokurore lūdza apsūdzēto sodīt ar brīvības atņemšanu uz četriem gadiem, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz septiņiem gadiem. Tiesa piesprieda trīsarpus gadus cietumā, bet tiesības lēma atņemt uz sešiem gadiem. Vēl viņam cietušajai pusei būs jāmaksā morālā kaitējuma kompensācija, tiesa noteica, ka tā ir 12 900 eiro jeb 30 minimālās algas, kādas tās bija tajā laikā, kad tika izdarīts noziedzīgais nodarījums.

 

Zaudēta izcila personība

Laimoņa Saukas māte, kura tajā liktenīgajā vakarā savu dēlu tā arī nesagaidīja, jau pāris mēnešu pēc negadījuma devās aizsaulē…

L. Saukas dzīve aprāvās brīdī, kad viņš tikko kā bija sasniedzis pensijas vecumu, bet vēl bija spēka pilns. Saviem tuvākajiem viņš bija ļoti labs dēls, vīrs, tēvs un tēvocis. Būdams autokrosa leģenda, kurš, startēdams lielo bagiju klasē, desmit reizes kļuva par Latvijas čempionu, divas reizes uzvarēja Baltijā, bet vienu reizi pat triumfēja PSRS čempionātā, viņš ar savu pieredzi un padomiem labprāt dalījās ar jaunajiem autobraucējiem.

Strādāja arī par automehāniķi – laboja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mašīnas. Dēls Māris Sauka atcerējās kādu piemēru, ka regulāri bojājās pacientu transportējamie ratiņi, ar kuriem slimniekus ievietoja mašīnās. Laimonis Sauka esot padomājis un izdomājis, kas tiem par vainu. Visi ratiņi uzlaboti, un defekts pazudis.

 

Cietušie spriedumu uzskata par taisnīgu

Māris Sauka un Liene Sauka pēc sprieduma pasludināšanas pauda: “Uzskatām, ka spriedums ir taisnīgs. Šis spriedums apliecina, ka mēs dzīvojam tiesiskā valstī. Katram ir jāatbild par saviem darbiem. Mēs ceram, ka šādi gadījumi liks cilvēkiem aizdomāties, ka sēšanās pie stūres reibumā un tamlīdzīga bravūra var beigties ar traģiskām sekām sabiedrībai un attiecīgi bargu sodu pašam.”

M. Sauka arī apzinās, ka viņš diez vai jelkad dzīvē sagaidīs no R. Dzalba tiesas piespriesto morālās kompensācijas summu, bet viņš skaidro, ka kompensācija vairāk tika pieteikta, lai apsūdzētais līdz galam saprastu sava noziedzīgā nodarījuma sekas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Liene Sauka piebilda: “Cilvēka dzīvību ne ar kādu naudas summu nav iespējams novērtēt. Protams, matemātiski var paņemt valstī noteikto minimālo algu un sareizināt to ar atlikušo dzīves laiku un izdevumiem. Bet nekādi nav iespējams atdot atpakaļ cilvēkam noziedzīgi atņemto dzīvību…”

Advokāts Henrijs Ulmis informēja, ka apsūdzētais lūdzis tiesu sagatavot pilnu spriedumu, tas noteikti tikšot pārsūdzēts. Ņemot vērā, ka R. Dzalbs vainu tiesā atzina pilnībā, pārsūdzēt viņš drīkst tikai soda mēra lielumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 329
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
No 15. jūnija varēsim apmeklēt divu tipu kultūras pasākumus. Kas būs jāievēro? 43
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
Lembergs atvainojās un atzina, ka esot pārkāpis robežas. Intervija ar LPRA priekšsēdētāju Ivaru Kaļķi 13
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 24
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķi pārsteidz ar pirmajām prognozēm Līgo vakaram un Jāņu dienai 14
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Nost ar maskām! Kādos gadījumos Latvijā turpmāk var nevilkt sejas masku? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina “nopietni apsvērt” atsevišķu pakalpojumu sniedzējiem noteikt obligātu vakcināciju pret Covid-19 36
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pēc vēsas nakts gaidām vasarīgi silta diena! Laika prognoze trešdienai
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pasākumos atļaus piedalīties, sēžot pie auto stūres vai laivā 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Arī apelācijas instance noraida Ušakova sūdzību par viņa atstādināšanu no Rīgas mēra amata
17:27
LE
LETA
Ziņas
Cik Covid-19 slimnieku šobrīd Daugavpilī, Jelgavā un citās lielākajās pilsētās?
17:25
LE
LETA
Ziņas
Vairs nebūs jāiet pa “sētas durvīm”, bet precīzu atļauto apmeklētāju skaitu lielveikalos vēl nenosauc
16:53
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Amerikas prezidents Džo Baidens pēc tikšanās ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti II: “Viņa man atgādināja manu māti!” 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā vērojams Covid-19 Indijas varianta pieaugums. Nosauc pilsētas un novadus, kur tas reģistrēts 22
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm?
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 24
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kungi, ko jūs dariet!” Uzņēmējs uzskata, ka pandēmijas laikā ieviest izmaiņas nodokļu sistēmā ir noziegums 43
5 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Kam Marija Naumova uzdāvinājusi leģendāro kleitu, ar kuru uzvarēja Eirovīzijā? 1
1 stunda
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 329
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zaudējam miljonus, bet viņi neparko neatbild. Uzņēmējs par ierēdņu visatļautību 35
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Iekāpa tramvajā, lai dotos mājās, bet tur neieradās: Rīgā bezvēsts pazudusi jauna sieviete ar meitu 2
3 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Vārīt, cept, ietīt? Kā pareizi pagatavot kraukšķīgos sparģeļus: 4 ēdienu receptes
2 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Nebija trako, kas uzņemtos vadīt Liepāju.” Saruna ar Uldi Sesku 15
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča atklāti pastāsta par savām jaunajām attiecībām: kā viņas meitas pieņēmušas mīļoto vīrieti? 15
6 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Lietotne “Apturi Covid” nav bijusi veiksmīga 9
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Teikas un Juglas iedzīvotājus pārsteidz pa ielām klaiņojoši auni 9
4 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
Lembergs atvainojās un atzina, ka esot pārkāpis robežas. Intervija ar LPRA priekšsēdētāju Ivaru Kaļķi 13
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts Raimonds Bergmanis: “Tūkstošiem cilvēku nav šīs izziņas, ka viņi ir izslimojuši Covid-19! Ko viņiem tagad darīt?” 126
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Elza 1941. gada Jāņos posās kāzām, bet savu Alfrēdu sagaidīja vien pēc 16 gariem izsūtījuma gadiem 10
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Baņuta, Žermēna, Vilija un Vits 1
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bricis atklāj, kad gaidāms lielākais karstuma vilnis pēdējos divos gados 10
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Kremļa runasvīrs paziņoja, ka gatavojoties uz šo tikšanos, Krievija centīsies demonstrēt pietiekamu spēku, lai visi saprastu, ka ar to ir jārēķinās” 49
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 14. līdz 21.jūnijam: sēj pupas, zirņus, apgriež maurlokus, kopj dzīvžogus
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Kovida apjukusī Saeima, ASV hakere – bijusī skolotāja no Latvijas un Krievijai noderīgais Ādamsons. Nedēļas notikumu apskats 11
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķi pārsteidz ar pirmajām prognozēm Līgo vakaram un Jāņu dienai 14
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna pukojas, ka suns Skarabejs izmaksā tik dārgi. Arī jāmazgā un jākopj pašai, jo suņu frizierim četrkājainis “nograuztu rokas” 132
2 dienas