Foto – Valdis Semjonovs

Liecinieks 0

Pagājušajā gadā pie mums pēkšņi ieradās kaimiņš un paziņoja, ka mēs ar mammu būšot viņa liecinieki. Toreiz šiem vārdiem nepievērsu īpašu uzmanību, bet tagad saņēmām pavēsti, ka jāierodas tiesā. Vai es varu atteikties iet liecināt? Mana mamma turklāt nesen smagi saslima (insults), diez vai viņa tuvākajā laikā vispār varēs pārvietoties.

Reklāma
Reklāma

 

10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 68
Lasīt citas ziņas

Vai manā un mammas vietā uz tiesu nevar uzaicināt kādu citu liecinieku, jo kaimiņa “padarīšanās” ar viņa radinieku mēs te daudzi bijām klāt? Kas būtu jāzina lieciniekam, ja nu tomēr jāiet uz tiesu? 
Juris Tomuks Rīgā

 

Liecinieku liecības tiesā ir viens no pierādīšanas veidiem. Gan prasītājs, gan atbildētājs var pieteikt lūgumu kā lieciniekus nopratināt neierobežotu skaitu cilvēku, taču tiesa ar savu lēmumu nosaka, kurus konkrēti uzaicināt. Tāpēc, rakstot tiesai lūgumu uzaicināt un nopratināt liecinieku, par katru detalizēti norāda, ko tieši šis cilvēks varētu pastāstīt, kas konkrēti viņam zināms, kāpēc viņš varētu būt noderīgs patiesības noskaidrošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja tiesu nepārliecina iesniegtais pamatojums, tā var pieņemt lēmumu liecinieku nepieaicināt, turklāt šāds lēmums nav pārsūdzams. Likumā noteikts, ka dažas personas vispār nevar būt par lieciniekiem. Garīdznieki un advokāti, piemēram, nevar sniegt informāciju, kas nonākusi viņu rīcībā, profesionālos pienākumus pildot. Arī bērni līdz septiņu gadu vecumam vispār un līdz 18 gadu vecumam nevar būt liecinieki par apstākļiem, kas saistīti ar viņu ģimenes locekļiem.

 

Papildus vēl ir dažu kategoriju personas, kas var atteikties liecināt, pat uz tiesu izsauktas. Tie ir pirmās un otrās pakāpes radinieki un svaiņi, aizbildņu un aizgādņu attiecībās esošie, kā arī personas, ar kurām puses tiesājas cita procesa ietvaros.

 

Neviena cita persona nav tiesīga atteikties no liecību sniegšanas, un pavēstes saņemšanas gadījumā tai ir jāierodas tiesā. Pretējā gadījumā pastāv risks, ka tiesa piemēro civilprocesuālo sankciju un atved izsaukto piespiedu kārtā.

Liecinieks nedrīkst melot jeb apzināti sniegt nepatiesas liecības. Par šo pienākumu arī vienmēr brīdina tiesas zālē pirms nopratināšanas. Par tā pārkāpšanu var saukt pie kriminālatbildības. Tomēr tiesa ņem vērā, ka arī godīgi liecinieki reizēm mēdz aizmirst notikumus, nav īsti pārliecināti par atbildi, nesaprot uzdoto jautājumu vai kā citādi apmulst procesa laikā…

Pirms tiesvedības sākšanas abām pusēm vienmēr ir vērts rūpīgi padomāt, vai vispār aicināt uz tiesu lieciniekus un kurus. Turklāt likums neaizliedz tiesvedības dalībniekiem pirms sēdes tikties ar lieciniekiem un pārrunāt gaidāmo nopratināšanu un iespējamos jautājumus.

 

Gadās, ka nepieciešams steidzami nopratināt kādu, kurš sava vecuma vai veselības stāvokļa dēļ, iespējams, varētu nenodzīvot līdz tiesas sēdei. Tāpēc Civilprocesa likums ir paredzējis šādu liecinieku nopratināšanas iespēju pirms tiesas sēdes un pat ārpus tiesas ēkas. Tad tiesai var iesniegt pieteikumu, lūdzot nopratināt konkrēto personu līdz sēdei.

Reklāma
Reklāma

 

Šajā pieteikumā precīzi jāformulē iemesls, kāpēc liecinieku nebūs iespējams nopratināt vēlāk. Jāpievieno arī rakstveida pierādījumi, kas pamato šādu uzskatu. Ja tiesnesis pieņem lēmumu atteikt nodrošināt pierādījumu un nenopratināt liecinieku līdz tiesas sēdei, par šo lēmumu 10 dienu laikā var iesniegt blakus sūdzību augstākai tiesas instancei.

Precīzas norādes lieciniekiem sniegt, nezinot konkrēto lietu, gan nav iespējams, taču dažus vispārīgus nosacījumus atgādinām:

• liecinieki nevar atrasties tiesas zālē procesa laikā, viņus ieaicina telpā tikai tad, kad pienācis laiks nopratināšanai;

• jautājumus lieciniekam var uzdot gan tiesa, gan persona, kas to izsaukusi uz tiesu, gan arī otra tiesvedības puse, tāpēc lieciniekam iepriekš vajadzētu noskaidrot, ar kādu procesu un kādiem jautājumiem viņam ir jārēķinās;

• ja liecinieks tiesas zālē izmanto kādas rakstveida piezīmes, tiesai un arī tiesvedības dalībniekiem ir tiesības lūgt, lai šīs piezīmes uzrāda tiesai (piezīmes atļauts izmantot tikai tad, ja sniedzamās ziņas saistītas ar aprēķiniem, datumiem vai citiem datiem, ko grūti atcerēties);

• ja lieciniekam nav saprotams uzdotais jautājums, viņš droši var lūgt to atkārtot, pārfrāzēt vai pavaicāt citiem vārdiem;

• arī pirms tiesvedības var iesniegt pieteikumu tiesā ar lūgumu nopratināt liecinieku pirms tiesas sēdes, ja tas ir svarīgi liecinieka vecuma vai veselības stāvokļa dēļ.

Tātad prasītājs vai atbildētājs var lūgt tiesu liecinieku nopratināt pirms sēdes, ja persona vecuma, invaliditātes vai veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties tiesā. Šajā gadījumā kaimiņš var lūgt jūsu saslimušajai mammai sniegt liecību arī mājās, ja viņas veselības stāvoklis to atļauj.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.