LIZDA skarba par jauno skolēnu vērtēšanas sistēmu: Latvijā mums ar kaut ko noteikti ir jāizceļas! 59

Vai ir tik regulāri jāmaina skolēnu sekmju un zināšanu vērtēšanas sistēmas? Vai tai ir jābūt tik mainīgai un jāiet tik strauji līdzi laikam un laikmeta vajadzībai, lai vērtētu objektīvi? Šādu patiesi sasāpējušu jautājumu TV24 raidījums “Preses klubs” uzdeva Ingai Vanagai, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājai.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

“Objektīva vērtēšana, protams, ir pamatu pamats, lai bērnam būtu taisnīguma sajūta, ka viņš ir veicis savu darbu un ka viņš ir taisnīgi, godīgi novērtēts. Bet redzat, Latvijā mums atkal ir kaut ko jāizceļas! Daudzi noteikti atceras, ka bija atzīmes līdz 5, tad balles līdz 10,” savu sakāmo iesāk Vanaga.

Šobrīd mums ir STAP sistēma mazajām klasītēm – Sācis Apgūt, Apguvis, Turpina Apgūt un Padziļināti Apguvis –

CITI ŠOBRĪD LASA
burtiņu STAP vērtēšana. Tad vēl šobrīd mums balles , un vēl ir procenti, tad vēl mums ir “ieskaitīts”, “neieskaitīts”; kaut ko drīkst pārrakstīt, kaut ko nedrīkst.

Varat iedomāties, vai tas pedagogam atvieglo darba ikdienu vai nē? Skarbi jautā speciāliste.

Viņa atzīst, ka “pārmaiņas nozarei ir vajadzīgs, bet vai tas tika izskaidrots? Izglītības un zinātnes ministrija saprata, ka nav līdz galam kvalitatīvi darbs izdarīts, atļāva no septembra daļai skolu strādāt pēc vecās sistēmas, daļai pēc jaunās sistēmas. Tagad kas visvairāk cieš? 9. – 12. klase!”

Šiem bērniem ir tālāk jāstartē uz vidusskolu, uz augstskolu. Vieni ir varējuši pārlabot un mainīt atzīmes, daļai to neļāva – viņi ir nevienlīdzīgā situācijā.

Tagad atkal runā, kā atzīst Vanaga, ka joprojām daudz kas buksē. Un varbūt arī no 2024. gada septembra vēl varēs dažādi skolas vērtēt, kā pašām liekas vieglāk.

“Pats labākais vēl, ka, lai visu šo izskaidrotu mammām, tētiem, vecmammām, vectētiņiem un vēl bērniem, 100 000 eiro bija paredzēti!

Lai izskaidrotu, kāda ir izveidota jaunā vērtēšanas sistēma!”

Igauņi dzīvo savām piecām ballēm un ir priecīgi. Vanaga neizslēdz, ka ir kaut kas jāmaina, jāpilnveido, lai ir objektīvāk, kārtīgāk, bet vai šis bija pareizākais ceļš, par to droši vien zinātnieki ilgi strīdēsies.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.