“Limbažu .siers” produkcija.
“Limbažu .siers” produkcija.
Foto no LA arhīva

LPUF: Latvijas pārtikas ražotāju eksporta apmēri šogad varētu nedaudz pieaugt 0

Latvijas pārtikas ražotāju eksporta apmēri šogad varētu nedaudz pieaugt – par apmēram 5% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, prognozēja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Viņa teica, ka 2018.gads pārtikas eksporta ziņā ir aizvadīts ne tik pozitīvi kā nozare cerēja gada sākumā. Pērn Latvijas pārtikas ražotāju eksporta apmērs pēc provizoriskajiem datiem ir sarucis par 5%, neraugoties uz uzņēmumu mērķtiecīgo darbu pie jauniem tirgiem un eksporta paplašināšanas.

Šure skaidroja, ka eksports pērn krities graudu eksporta apmēru samazināšanās dēļ, jo sausums ietekmēja ražu. Tikmēr zivju produkcijas eksports saglabājās iepriekšējā gada līmenī, bet nedaudz kritušies piena produktu, olu un medus kopējie eksporta rādītāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

LPUF padomes priekšsēdētāja prognozēja, ka šogad Latvijas pārtikas ražošanas nozarē eksports varētu nedaudz pieaugt salīdzinājumā ar 2018.gadu. Taču pieaugums nebūs tik liels, kāds tas bija 2017.gadā, kad eksports pieauga par 20%. Nozarē patlaban jau ir pārsniegts pirmskrīzes eksporta līmenis. Līdz ar to katrā nākamajā gadā audzēt apmērus kļūst arvien grūtāk.

“Šogad nozarē varētu būt 5% pieaugums, taču viss ir atkarīgs no tā, kā veidosies iekšējā tirgus situācija, kā ies ar darbaspēku, investīcijām un atbalstu eksportam,” viņa sacīja.

Šure pauda bažas, ka darbaspēka trūkuma dēļ Latvijas pārtikas ražotājiem nākotnē var kļūt problemātiski saražot produkciju eksportam. Tāpēc šī problēma jārisina valstiskā līmenī, piemēram, atvieglojot darbaspēka ievešanas nosacījumus, taču to regulējot, piemēram, ar kvotām. Ievestajam darbaspēkam jānosaka arī vidējā nozares alga nevis vidējā alga valstī kopumā, lai Latvijas pārtikas ražotāji nezaudētu konkurētspēju.

Šure atzina, ka darbaspēka piesaiste ir arī nozares šā gada galvenā prioritāte, jo tā katastrofāli trūkst. “Likumdevējam būtu jārod arī risinājums slimības lapu problēmai, jo neesam konkurētspējīgi eksportā, ņemot vērā to, daudzi darbinieki pēc pusgada darba paņem slimības lapu, ko jāsedz uzņēmējiem. Latvijā slimības lapu apmaksas sistēma atšķiras no citām valstīm,” viņa skaidroja.

LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiskā organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāv ražotājus valsts un nevalstiskajās organizācijās, aizstāv biedru intereses starptautisko normatīvo aktu izstrādē, kā arī sniedz LPUF biedriem informatīvo atbalstu. Federācijā ir apvienojušies uzņēmumi, kas aizņem vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus. Tajā ir pārstāvētas gan nozaru asociācijas, gan vairāki desmiti lielu, vidēju un mazu uzņēmumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.