
Mākslīgais intelekts atklājis 500 gadus senu noslēpumu: ko tas pamanīja slavena itāļu mākslinieka gleznā? 0
Mākslīgais intelekts (MI) ir atklājis neparastu detaļu slavenā itāļu gleznotāja Rafaēla Santi slavenajā gleznā “Madonna della rosa” (“Rozes Madonna”). Zinātnieki tagad pieļauj, ka daļu gleznas, iespējams, nemaz nav radījis Rafaēls, vēsta “Science Alert”.
Ar mākslīgā intelekta tehnoloģiju palīdzību eksperti secinājuši, ka gleznā svētā Jāzepa seja, kas atrodas audekla kreisajā augšējā stūrī, nav Rafaēla roku gleznota.
Zinātnieki, izmantojot Rafaēla oriģinālu fotogrāfijas, apmācīja datoru atpazīt mākslinieka unikālo stilu ar augstu detalizācijas pakāpi.
Tas ļāva identificēt tādas sīkas mākslinieciskās nianses kā otas triepienus, krāsu paletes un gaismas – ēnas pārejas.
“Dators redz daudz dziļāk nekā cilvēka acs, līdz pat mikroskopiskam līmenim,” atklāja matemātiķis un datorzinātnieks Hasans Ugails no Bredfordas universitātes.
Izmantojot “Microsoft” izstrādātu jau iepriekš apmācītu arhitektūru ResNet50, pētnieki adaptēja sistēmu specifiskai mākslas darbu stila atpazīšanai.
Parasti šāda analīze tiek piemērota visai gleznai, bet šoreiz komanda nolēma koncentrēties uz atsevišķiem tēliem.
Rezultāts bija pārsteidzošs: MI ar 98% precizitāti noteica, ka Marijas, Jēzus bērniņa un Jāņa Kristītāja tēlus gleznojis Rafaēls, bet Svētā Jāzepa seja ir cita mākslinieka roku darbs.
Zinātniekiem jau iepriekš bija aizdomas, ka šo tēlu gleznojis cits mākslinieks, jo tā bija sliktāk uzzīmēta, tagad to apstiprinājusi arī MI analīze.
Eksperti pieļauj, ka Jāzepa portretu varētu būt gleznojis viens no Rafaēla uzticamākajiem skolniekiem Džūlio Romano.
Tiek uzskatīts, ka “Madonna della rosa” uz audekla gleznota laikā no 1518. līdz 1520. gadam.