Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Kas būtiski mainās no 1. jūlija nodokļu sistēmā? Skaidro VID pārstāve 65

Uz jautājumu, kas būtiski mainās no šī gada 1.jūlija, RīgaTV24 raidījumam “Finanšu un nodokļu labirinti” atbild Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes Klientu apkalpošanas daļas Rīgas otrās nodaļas vadītāja – Gaļina Šalkovska.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Ar 1.jūliju ir noteiktas minimālās valsts sociālās iemaksas, kas visiem ir jāsasniedz, ja ienākums ceturksnī mazāks par 1500 eiro. Katram cilvēkam šīs minimālās sociālās iemaksas aprēķinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) un likme ir 10%.

Tātad, lai noteiktu vai minimālās iemaksas ir veiktas minimālajā apmērā VSAA summēs visus darba ņēmēja ienākumus, kas nopelnīti strādājot pie visiem darba devējiem un pašnodarbinātā deklarētos saimnieciskās darbības ienākumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja šie ienākumi būs mazāki – nesasniegs 1500 eiro, tad būs nepieciešams veikt piemaksu, stāsta Šalkovska.

Kādos gadījumos var neveikt šīs minimālās sociālās iemaksas?

“Minimālās obligātās iemaksas nav piemērojamas pensionāriem, personām kam ir 1. vai 2. grupas invaliditāte, personām kurām ir bērni līdz 3 gadu vecumam vai bērni ar invaliditāti u.c. grupām.”

“Minimālās sociālās iemaksas var neveikt – pieņemsim, pašnodarbinātais, kurš vienlaikus nav darba ņēmējs un viņš prognozē, ka ienākumi nesasniegs 1500 eiro ceturksnī. Šajā gadījumā, pašnodarbinātajam ir jāiesniedz iesniegums par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem. Par trešo ceturksni ir jāiesniedz šis iesniegums līdz šī gada 15.jūlijam un par ceturto ceturksni līdz 15.oktobrim,” piebilst Šalkovska.

“VSAA saņems šo informāciju no VID, ka pašnodarbinātais neplāno saņemt šādus ienākumus un attiecīgi VSAA neaprēķina šīs minimālās sociālās iemaksas, tad personai nebūs jāmaksā šīs minimālās iemaksas ka pašnodarbinātajam.”

Kas notiek, ja pēc kāda laika, teiksim, 2022.gada sākumā vai citā ceturksnī šis pašnodarbinātais konstatē, ka tomēr ir pārsniedzis šos 1500 eiro. Kas viņam jādara?

Ja tika iesniegts iesniegums, ka ceturksnī nav plānots sasniegt šo ienākumu slieksni, bet rezultātā sasniedz 1500 eiro, tad attiecīgi no 500 eiro maksā sociālās iemaksas un šo informāciju arī nosūta uz VSAA un maksās pēc fakta,” uzsver Šalkovska.

Reklāma
Reklāma

Visu raidījumu “Finanšu un nodokļu labirinti” skaties šeit!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.