Sveces no bišu vaska.
Sveces no bišu vaska.
Foto: Morgit Dziuban/ SHUTTERSTOCK

Vislabākā svece taču ir tā, ko pats esi izlējis. Mājās sveces var audzēt, atliet, rullēt vai iebērt trauciņos 26

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Svece ir brīnumains priekšmets, kurā savienojas mūžīgais ar laicīgo, garīgais ar praktisko. Mājokļos kā gaismas avots sveces kalpojušas jau tūkstošiem gadu un “mazā saulīte” ir vienmēr bijusi pavadonis rituālām darbībām.

Latvijā ir ne tikai Sveču diena (2. februāris), bet pat viss Sveču mēnesis. Kopumā sveču liešanai bija ne tikai praktiska (elektrības nebija), bet arī terapeitiska un mitoloģiska nozīme, jo simbolizēja gaismas cīņu ar ziemas tumsu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Senlaikos gaismekļus lēja no vaska vai aitas taukiem. Populāra bija mērcēšanas tehnika, kad daktis daudzas reizes mērcēja kausētā vaskā. Sveces tika lietas arī saliekamās koka formās un māla podiņos. Lieliem svētkiem lēja resnas sveces un lika greznos kroņlukturos.

Mūsdienās veikalos ir ļoti plaša dažādu sveču izvēle, sākot no mazām svecītēm un beidzot ar metru lielām.

Svecēm ir dažāds izgatavošanas materiāls, degšanas ilgums un aromāts. Izmanto parafīnu, stearīnu un dažādus vaskus. Īstu revolūciju sveču izmantošanā radīja tējas svecīšu izgudrošana. Maza svecīte tika iekļauta nedegošā trauciņā, mini svečturītī, kas to padarīja ļoti ērti izmantojamu un daudz drošāku.

Beramās sveces

Oriģinālas ir beramās sveces, kas sastāv no ļoti smalkām palmas eļļas lodītēm baltā krāsā. Pietiek tās iebērt, piemēram, šampanieša glāzē un iespraust dakti, un skaista svece gatava. Pie vēlmes var piepilināt smaržeļļu.

Aromātiem izgudrota sava simbolika. Ābola smarža veicinot gudrību un ilgmūžība, mango – mīlestību un auglību, zemenes – mīlestību un kaislību, lavandas aromāts nesot attīrīšanos un mieru.

Grūtāk saprast, kā vaniļas smarža var veicināt gan kaisli, gan garīgo spēku, jo asinis pie stipra impulsa jau traucas uz vienu ķermeņa pusi.

Tāpat ir cilvēki, kas domā, ka sarkanā svece pastiprina rakstura apņēmību, rozā – pacietību, gaiši pelēkā dod spēju pielāgoties, sudraba krāsa atklāj talantus, zelta – vairo vīrišķību, zaļā – neatkarību, zilā – līdzsvaru, tumši sarkanā – skaidrību, dzeltenā pačukst pareizo virzienu, melnā stiprina kārtības mīlestību, violetā attīstot individualitāti, savukārt baltā saasinot intuīciju.

Reklāma
Reklāma

Tuvojoties dzimšanas dienai, var aizdedzināt sava horoskopa krāsas sveci. Aunam tā būs sarkana, Vērsim – rozā, Dvīņiem – gaiši pelēka, Vēzim – sudraba, Lauvai – zelta, Jaunavai – zaļa, Svariem – zila, Skorpionam – tumši sarkana vai indigo, Strēlniekam – dzeltena vai oranža, Mežāzim – brūna vai melna, Ūdensvīram – violeta vai tumši zila, Zivīm – balta svece.

Gatavošana mājās

Foto: New Africa/SHUTTERSTOCK

Vislabākā svece taču ir tā, ko pats esi izlējis. Mājās sveces var audzēt, atliet, rullēt vai iebērt trauciņos. Tradicionāls sveču gatavošanas veids ir sveču audzēšana. Metāla traukā ieber parafīnu un izkausē to ūdens peldē.

Degli iemērc traukā un izvelk. Jāatceras, ka pārāk resns deglis ātri izdegs, bet pārāk tievs veidos bedri. Pēc 20 sekundēm mērc vēlreiz, līdz svece sasniegusi vajadzīgo resnumu. Gatava svece ir mīksta, tādēļ tā jāpakarina aiz dakts.

Uz baltas sveces vislabāk izskatīsies krāsas. Ir vairākas dekorēšanas tehnikas. Sveci var iemērkt parafīnā, kam pievienotas krāsvielas. Vispirms vienu galu iemērc gaišākā tonī, nožāvē, tad otru galu – tumšākā.

Var sveci veidot strīpaini daudzkrāsainu, arvien īsāku fragmentu mērcot arvien tumšākā krāsotājā.

Skaistu krāsu rotaļu uz baltas sveces panāk ar marmorēšanas tehniku. Traukā ar karstu ūdeni ielej vairākus krāsu pigmentus un samaisa. Tie nostājas ūdens virspusē.

Aiz dakts iemērcot un izvelkot sveci, uz tās veidojas oriģināls krāsu sajaukums. Sveci var grebt un apzīmēt ar speciāliem vaska flomāsteriem. Jaunās dekorēšanas tehnikas ļauj uz sveces uzklāt jebkuru zīmējumu, sākot ar gleznu un beidzot ar krāsainu fotogrāfiju.

Foto: New Africa/SHUTTERSTOCK

Sveces mājās arī var liet. Vienkāršākas sveces atlej cilindriskas formas priekšmetos. Efektīgas sveces var atliet nelielās formās, piemēram, metāla gredzenā. Sagriež dažādu krāsu parafīnu mazos kubiņos. Iemet formā dažādu krāsu kubiņus un aplej ar parafīnu. Svecītei izdur vidū caurumu un ievieto dakti.

Mazajā svecītē mirdz daudzkrāsaini gabaliņi. Svece labi turas virs ūdens. Jubilejās tādas var likt uz galda lielās vīna glāzēs, līdz pusei pildītās ar ūdeni.

Lai izlietu figurālu sveces formu, piemēram, kurmīti, dara šādi. No plastiska materiāla izveido formu, kuru ievieto kastītē un aplej ar silikonu. Kad elastīgā silikona forma sacietē, to sagriež trīs daļās un nostiprina ar gumiju. Formu piepilda ar vasku.

Kad masa sacietējusi, noņem gumiju un atver formu. Tā var izveidot sveces ar sarežģītu reljefu. Sveču liešanai nepieciešamos piederumus un materiālus var meklēt hobiju veikalos vai internetā.

Iesācējam vislabāk izmantot gatavus sveču liešanas komplektus, kuros ietilpst vairākas formas, parafīns, krāsvielas, deglis un smalka instrukcija sveču gatavošanā. Jaunākos komplektus papildina speciālie sveču aromāti.

Vasks vaskā

Nacionālais sveču izejmateriāls ir vasks. Dedzinot dabiskā vaska sveci, gaisā nonākušās ēteriskās eļļas piepilda telpu ar patīkamu smaržu. Vaska sveču izvēle ir plaša, sākot no tējas svecītēm un beidzot ar lielām, figurālām svecēm ar reljefu ornamentu.

Vaska sveces viegli var izgatavot pats. Nepieciešams uzsildīt vasku, izrullēt plānā kārtiņā, tad to cieši aprullēt ap dakti, un svece gatava. Veikalā “vasks.lv” piedāvā arī lodveida vaska svečturus ar 14 un 17 cm diametru.

Tajā drīkst dedzināt tikai standarta tējas sveces ar metāla trauciņu, kuru novieto uz korķa pamatnītes. Krēslā aizdegts lukturis dod ļoti maigu gaismu un sasilstot arī smaržu, kas atsauc atmiņā vasaru.

Vislabāk ir izmantot bišu vaska tējas sveces. Lai saglabātu vaska aktīvās daļas, lukturi glabā tumsā, iesaiņotu celofānā. Ja to ilgāku laiku neizmanto, vasks “nosarmo”, bet sasilstot tas atkal kļūs dzidrs. Ja lukturis vairs nesmaržo, to var izkausēt un izmantot sveču gatavošanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.