Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Bezkontakta kartes. Ērtība pircējiem, bezdarbs kasieriem? 7

Latvijas bankas saviem klientiem aktīvi sākušas piedāvāt bezkontakta norēķinu kartes, kas par nelieliem pirkumiem ļauj samaksāt bez PIN koda ievadīšanas. Tas ir kārtējais solis ceļā uz nākotni, kurā skaidra nauda būs apskatāma vienīgi muzejos.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Lai samaksātu par iecienīto žurnālu, košļājamo gumiju vai sabiedriskā transporta biļeti, līdz šim bija divi varianti: vai nu jāsagrabina makā kādas monētas, vai arī jāievieto sava maksājumu karte tirgotāja terminālī. Otro variantu apgrūtina nepieciešamība ievadīt savu PIN kodu (četru ciparu kombināciju), kura paturēšana atmiņā daudziem cilvēkiem sagādā grūtības. Tagad šo norēķinu procedūru varētu atvieglot bezkontakta maksājumu kartes, ko sākušas piedāvāt Latvijas lielākās bankas. To galvenā priekšrocība ir norēķinu vienkāršība un ātrums, jo par nelielām summām iespējams norēķināties arī bez PIN koda ievadīšanas. Atliek vien pietuvināt savu karti norēķinu terminālim (trīs līdz septiņu centimetru attālumā), un attiecīgā pirkuma summa tiks noņemta no kartes.

Darbojas līdzīgi kā e-talons

“Lai arī pie mums bezkontakta kartes ir jaunums, šāda veida norēķini pieejami jau 75 valstīs, tādēļ ir tikai loģiski, ka tagad šī tehnoloģija ir pieejama arī Latvijā,” norāda “Swedbank” bezkontakta karšu ieviešanas projekta vadītāja Diāna Kanopa. Norēķini ar šīm kartēm ir trīsreiz ātrāki, nekā maksājot skaidrā naudā, un divreiz ātrāki, nekā ar parasto karti, kas prasa ievadīt PIN kodu. Sevišķi noderīgi tas varētu būt lielveikalos, lai samazinātu rindas pie kasēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Viena no galvenajām bezkontakta karšu priekšrocībām ir to sniegtās ērtības un laika ietaupījums, īpaši tiem pirkumiem, kuru summa ir mazāka par 10 eiro. Salīdzinot ar parasto karti, norēķini ar bezkontakta karti aizņem par 50% mazāk laika, vidēji tās ir divas līdz piecas sekundes, kas ir laika ietaupījums gan pircējam, gan kasierim,” skaidro lielveikalu tīkla “Rimi Baltic” biznesa attīstības direktore Gundega Martinsone. Tirgotāji ir izpētījuši, ka lielākā daļa pirkumu ar maksājumu kartēm tiek veikti par nelielām summām, līdz 10 eiro, un tieši tāda ir maksimālā summa par pirkumu, par ko var norēķināties bez PIN koda ievadīšanas.

Visādi citādi bezkontakta maksājumu kartes darbojas līdzīgi kā jau ierastās banku izdotās čipkartes. Ja pirkuma summa veikalā ir lielāka par 10 eiro, tad būs jāievada PIN kods. Bezkontakta maksājumus nodrošina īpaša kartē iestrādāta tehnoloģija, kas ļauj kartei sazināties ar tirgotāja termināli bez tieša kontakta. Darbības princips ir līdzīgs kā e-talonam, ko Rīgas sabiedriskā transporta pasažieri izmanto jau kopš 2009. gada. Banka “Citadele” nu jau pāris gadu saviem klientiem piedāvā arī maksājumu kartes, kurās iestrādāta e-talona funkcija.