ASV likumdevēji uzstāj, ka jāizveido īpaša izmeklēšanas komisija, lai noskaidrotu, vai koronavīruss nokļuva cilvēka organismā dabiskā ceļā vai notika noplūde Uhaņas Virusoloģijas institūta laboratorijā.
ASV likumdevēji uzstāj, ka jāizveido īpaša izmeklēšanas komisija, lai noskaidrotu, vai koronavīruss nokļuva cilvēka organismā dabiskā ceļā vai notika noplūde Uhaņas Virusoloģijas institūta laboratorijā.
Foto: Thomas Peter/REUTERS/SCANPIX

“Ja Ķīna negrasās dot pieeju plašākiem datiem, mēs nekad par tiem neuzzināsim!” Nav skaidras atbildes par Covid-19 izcelsmi 42

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 45
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Izpildot ASV prezidenta Džo Baidena maija beigās doto rīkojumu valsts izlūkdienestam dot atbildi par Covid-19 izcelsmi, vakar publiskotajā ziņojumā tomēr nav skaidru secinājumu par koronavīrusa izcelsmi.

Izpēti kavē Ķīnas obstrukcija

“Jaunais vērtējums par Covid-19 izcelsmi, ko sagatavojis ASV izlūkdienests un vakar iesniedzis Baltajam namam, nesatur galīgo secinājumu par to, vai koronavīruss nokļuva cilvēka organismā dabiskā ceļā vai notika noplūde laboratorijā, jo trūkst detalizētas informācijas no Ķīnas,” paziņojušas divas ASV amatpersonas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Jaunais pētījums, ko pirms 90 dienām bija pieprasījis prezidents Baidens, liecina par ASV administrācijas sarežģīto uzdevumu – saņemt no Pekinas izvērstu informāciju, kas dotu iespēju izzināt, kā sākās globālā pandēmija.

Ir ļoti svarīgi panākt, lai Ķīna publiskotu laboratorijas datus, genomu paraugus un citas liecības, kas varētu palīdzēt izprast, kā radās vīruss, kas pasaulē jau novedis pie vairāk nekā četru miljonu cilvēku nāves,” atzīmē izdevums “The Wall Street Journal”.

“Ir veikta nopietna analīze, taču iedziļināties izpētē var tik tālu, cik ļauj mūsu rīcībā esošie dati. Ja Ķīna negrasās dot pieeju plašākiem datiem, mēs nekad par tiem neuzzināsim,” izteicies kāds amerikāņu eksperts.

Valsts departaments iegrimst strīdos

Pirmajās nedēļās pēc tam, kad Ķīna atzina slimības uzliesmojumu 2020. gada sākumā, pirms tā bija izplatījusies ārvalstīs, Mailzs Ju, ķīniešu izcelsmes vēsturnieks, kurš strādā ASV Valsts departamenta politiskās plānošanas departamentā, paguva nokopēt datus no interneta vietnes Uhaņas Virusoloģijas institūta augstākās drošības pakāpes laboratorijā, kur notika koronavīrusa pētījumi.

Pēc Ju vārdiem, viņam bija aizdomas, ka Ķīnas amatpersonas izdzēsīs daļu materiālu no Virusoloģijas institūta mājas lapas. Viņš pieminēja Uhaņas institūtu toreizējam ASV valsts sekretāram Maikam Pompeo, kurš esot ieteicis viņam uzmanīgi sekot informācijai institūta tīmekļa vietnē.

2020. gada maijā Ju uzrunājis Tomasu Di Nanno, kurš tolaik bija Valsts departamenta bruņojuma kontroles biroja priekšnieks, informējot viņu, ka Pompeo paudis vilšanos par ticamas informācijas trūkumu par Covid-19 izcelsmi.

Reklāma
Reklāma

Di Nanno nolēma izmantot sava biroja pilnvaras bruņojuma kontroles jomā, lai lūgtu valsts izlūkdienestam papildu informāciju un varētu izvērtēt, vai Ķīnas pētījumi vīrusu jomā nav pretrunā ar 1972. gada Konvenciju par bioloģiskajiem ieročiem.

Tika atklāts, ka Uhaņas institūta laboratorija veica slepenus pētījumus Ķīnas bruņotajiem spēkiem. Valsts departaments izvērsa pētījumus vairākos virzienos, gatavojot oficiālu diplomātisko sūdzību un cerot publiski saukt Ķīnu pie atbildības par Konvencijas par bioloģiskajiem ieročiem pārkāpšanu.

Demarša sagatavošana izraisīja Valsts departamenta strīdus ar Veselības ministrijas amatpersonām, bet Ķīna noliedza, ka vīruss varētu būt noplūdis kādā no tās laboratorijām.

Valsts sekretāra pienākumu izpildītāja vietnieks Kriss Fords, kas bija Di Nanno priekšnieks, skeptiski vērtēja viņa idejas, ka Uhaņas institūts varēja būt vīrusa noplūdes vieta un ka tur varēja tikt veikti militāri pētījumi, ko aizliedz pakts par bioloģiskajiem ieročiem.

ASV demaršs netika iesniegts

Janvāra vidū nedēļu pirms varas maiņas Baltajā namā Nacionālās izlūkošanas pārvaldes amatpersona apstiprināja secinājumus, ko bija paredzēts iekļaut Valsts departamenta ziņojumā.

Tajā bija atzīmēts, ka ASV nav pārliecinošu pierādījumu, vai notikusi vīrusa noplūde no laboratorijas vai tas radies dabiskā ceļā.

Taču ziņojumā bija piebilde, ka ASV amatpersonām ir pamats uzskatīt, ka Uhaņas institūta vairāki darbinieki ir saslimuši 2019. gada rudenī un ka institūta laboratorijā tika veikti slepeni pētījumi Ķīnas armijai.

Di Nanno uzskatīja, ka demaršs varētu tikt iesniegts ANO Drošības padomē, publiskots Bioloģisko ieroču paktu parakstījušo valstu konferencē vai iesniegts tieši Ķīnai.

Demarša projektā tika uzdoti jautājumi, kāpēc Covid-19 krīzes laikā uz Uhaņas institūtu tika nosūtīts Ķīnas armijas virusologs, un vai institūta laboratorijas darbība atbilst Bioloģisko ieroču konvencijai par civilo pētījumu veikšanu.

Demaršā tika apgalvots, ka Ķīnas nespēja sniegt savlaicīgu un precīzu informāciju par ārkārtas situāciju sabiedrības veselības jomā pārkāpj starptautiskos noteikumus medicīnas un sanitārijas jomā, kā arī izteikts pieņēmums, ka Pekina veikusi pētījumus, lai radītu karavīrus ar “bioloģiski paplašinātām iespējām”, atzīmē “WSJ”.

Daļai ASV diplomātu apšaubot Bioloģisko ieroču konvencijas pārkāpumu no Ķīnas puses un Veselības ministrijai cenšoties panākt, lai Pasaules veselības organizācija sūtītu starptautisku ekspertu grupu uz Ķīnu, Trampa administrācijas pēdējās dienās nota Ķīnai netika nosūtīta.

Lai gan Ķīna noraidījusi PVO priekšlikumu atjaunot Covid-19 izcelsmes pētījumus, ASV likumdevēji uzstāj, ka jāizveido īpaša izmeklēšanas komisija šajā jautājumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.