
Mūžībā devies tumsas princis – Ozijs Osborns, kurš izmainīja rokmūzikas vēsturi 0
76 gadu vecumā mūžībā devies smagā metāla leģenda un grupas “Black Sabbath” līderis Ozijs Osborns, kura balss un personība vairāk nekā piecas desmitgades ietekmēja miljoniem klausītāju visā pasaulē. Ziņu par viņa nāvi apstiprinājusi “Associated Press”.
Ozijs Osborns bija ne tikai mūziķis – viņš bija simbols. Simbols dumpinieciskumam, mākslinieciskai brīvībai, pārmērībām un reizē arī neaizsargātībai. Viņš bija cilvēks, kurš uz skatuves pārvērtās par Tumsas princi, bet aiz tās – par ģimenes cilvēku, tēvu un vīru.
Karjeras sākumā 1968. gadā Birmingemā, Lielbritānijā, kopā ar ģitāristu Toniju Iommi, basistu Gīzeru Batleru un bundzinieku Bilu Vordu viņš nodibināja “Black Sabbath”. Šī grupa kļuva par žanra pionieri, iedibinot metāla tumšo, smago skanējumu. Dziesmas kā “Iron Man”, “Paranoid” un “War Pigs” kļuva par rokmūzikas klasiku.
Pēc desmit gadiem grupā Osborns tika atlaists narkotiku un alkohola problēmu dēļ, taču tas neapturēja viņa radošo dzinuli. Viņš uzsāka solo karjeru, kas izrādījās vēl veiksmīgāka. Ar dziesmām kā “Crazy Train”, “Bark at the Moon” un “No More Tears” viņš pierādīja, ka viņa balss un harizma nepazūd arī ārpus grupas sastāva.
2000. gados Osborns kļuva par realitātes šova zvaigzni, kad kopā ar sievu Šaronu un bērniem piedalījās MTV šovā “The Osbournes”. Viņu ekscentriskā, reizēm haotiskā, bet arī sirsnīgā ģimenes dzīve ieguva miljoniem skatītāju simpātijas un padarīja Osbornu par vienu no atpazīstamākajiem popkultūras tēliem arī ārpus mūzikas pasaules.
2019. gadā viņam tika diagnosticēta Parkinsona slimība, kas būtiski ietekmēja viņa veselību. Intervijā “Good Morning America” viņš atzina, ka diagnoze bija “šausmīgi izaicinoša”. Viņš piedzīvoja arī smagu kritienu, kam sekoja trīs mugurkaula operācijas, no kurām neviena pilnībā nepalīdzēja. “Mana dziedošā balss ir laba. Tomēr mans ķermenis joprojām ir fiziski vājš,” viņš rakstīja saviem faniem.
Tomēr Osborns turpināja radīt mūziku līdz pat pēdējiem gadiem. Viņa 2022. gada albums “Patient Number 9” ieguva “Grammy” balvu par labāko rokalbumu, un dziesma “Degradation Rules” ar Toniju Iommi tika apbalvota kā labākais metāla izpildījums.
Vienā no savām pēdējām uzstāšanām 2022. gada augustā viņš kopā ar Iommi noslēdza Sadraudzības spēles savā dzimtajā Birmingemā. “Ja kāds man būtu teicis, kad man bija 14 gadi, stāvot pie šiem skolas vārtiem: ‘Tu slēgsi Sadraudzības spēles’ – mana dzīve ir bijusi neticama,” viņš toreiz sacīja.
Osborns savā dzīvē piedzīvoja gan slavu, gan kritienus, gan atgriešanos un uzvaras. Viņš ieguva piecas “Grammy” balvas kā solo mākslinieks un vēl vairāk – kā “Black Sabbath” dalībnieks. 2006. gadā viņš tika iekļauts Rokenrola Slavas zālē.
Viņa dzīvi neapšaubāmi raksturo spilgtas pretrunas – no skandāliem un atkarībām līdz neaizmirstamiem mūzikas mirkļiem, ģimenes tuvumam un ilggadīgai laulībai ar Šaronu. Viņi apprecējās 1982. gadā un kopā izaudzināja trīs bērnus – Aimee, Kelliju un Džeku.
Ozijs Osborns aiziet no šīs pasaules kā leģenda. Viņš bija balss, kura drebēja kā zibeņi virs pūļa, skatiens, kas iedvesmoja un biedēja, un sirds, kas vienmēr piederēja mūzikai. Viņa klātbūtne uz skatuves bija dzīva enerģija, un viņa aiziešana – simboliska ēras noslēgšanās.
Ozijs Osborns vairs nekad neizies uz skatuves. Bet viņš nekad arī nepazudīs no tās.
BREAKING: Ozzy Osbourne, famed Black Sabbath frontman and heavy metal pioneer, has died. He was 76.
Read more: https://t.co/u0oQwEX4va pic.twitter.com/Bt0cqGoXPB
— ABC News (@ABC) July 22, 2025