Foto: Ratikova/SHUTTERSTOCK

Palīgā! Suns dārzā rok bedres. Kā to novērst? 0

Suņi, kas dzīvo privātmājās vai to pagalmos, vai jebkurā citā slēgtā teritorijā, mēdz rakt bedres. Galvenie jautājumi, kas saimniekus nodarbina šādos gadījumos: kāpēc suns tā dara, kāpēc posta dārzu. Saņemot iespējamo pareizo atbildi uz jautājumu, svarīgāk par to ir novērst nevēlamo darbību.

Reklāma
Reklāma

Biežākie iemesli, kāpēc suns rok bedres

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

1. Medību šķirņu suņi, kas selekcionēti medībām alās, piemēram, takši, to dara, instinktu vadīti. Šādos gadījumos atradināt suni no rakšanas praktiski neiespējami.

2. Viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc suns rok bedres, – tā viņš iztērē lieko enerģiju. Šajā gadījumā tas ir signāls, ka sunim ikdienā trūkst saimnieka uzmanības un slodzes. Jādodas pastaigās!

CITI ŠOBRĪD LASA

3. Dažkārt suns rok mazas bedres un ļoti daudz. Iespējams, dzīvnieks vēlas iztērēt savu enerģiju vai arī pievērst sev saimnieka uzmanību, jo arī rājiens par nevēlamu uzvedību ir iegūta cilvēka uzmanība. Tāpēc ikdienā jāvelta sunim lielāka uzmanība.

4. Suns var rakt bedres pie vai zem sētas un censties izbēgt no teritorijas. Iemesls tas pats, tikai šajā gadījumā suns ir drosmīgāks un savās gaitās (ja izdodas izkļūt) vēlas doties pats, nesagaidījis saimnieku.

5. Dažkārt suņi rok bedres, lai tajās paslēptu savus dārgumus, piemēram, kaulus. Pēc dažām dienām suns atrok kaulu un apēd. Šādos gadījumos saimniekam jācenšas novērst šādu dzīvnieka rīcību (pēc ēšanas kauls jāatņem). Lai arī šķiet, ka tā dara visi suņi, apēdot vairākas dienas nostāvējušos kaulu ar gaļu, pastāv iespējamība saindēties.

6. Dažkārt, ja laiks ir karsts, suņi mēdz izrakt bedri, lai atvēsinātos, – zeme ir vēsa, dzīvnieks ieguļas bedrē un sajūt vēsumu. Tāpēc der padomāt, kā sunim nodrošināt vietu, kur viņš varētu justies vēsumā.

7. Suņi var rakties, ja izjūt stresu. Mājdzīvnieks izskatās uzbudināts, nervozs, bet citkārt pretēji – apātisks. Stresa ietekmē dzīvniekam var mainīties apetīte (no pilnīgas atteikšanās no ēdiena līdz pat rijībai).

Sunim mainās uzvedība, visbiežāk uz slikto pusi – dzīvnieks var izrādīt agresiju, gaudot, riet vai būt pārlieku bailīgs. Šādos gadījumos nepieciešama kinologa un veterinārārsta konsultācija, lai saprastu, kas izraisījis šīs izmaiņas un kā dzīvniekam palīdzēt.

8. Kuces grūsnības periodā var rakt pagalmā bedres, instinktu vadītas. Bet ne vienmēr.

Reklāma
Reklāma

Kā iemācīt nerakt

Foto: SHUTTERSTOCK

• Primāri jāiemāca dzīvniekam elementāras paklausības komandas, un to jāsāk darīt jau kucēna vecumā. Tas nekas, ja suns pie jums nonācis pieaugušā vecumā, – tas var apgūt komandas visa mūža garumā.

Kad suns pārstāj rakt, vajag paslavēt un uzmanību novērst uz kādu citu, patīkamāku nodarbi, piemēram, rotaļāšanos ar bumbiņu vai pacienāšanu ar kārumu. Šis process var nebūt ātrs un no saimnieka prasīt pacietību. Ja visu darīs pareizi, rezultāti neizpaliks.

• Jāatceras, ka norādīt uz nevēlamo darbību drīkst vien tad, kad suns ir pieķerts konkrētajā nedarbā. Nav jēgas suni rāt, kad esat atnācis no darba un konstatējis, ka dienas laikā tas saracis bedres. Dzīvnieks jau sen ir aizmirsis, ka to izdarījis, un nesapratīs jūsu emociju iemeslu.

• Viens no efektīvākajiem veidiem, kas darbojas gandrīz vienmēr, – veltīt sunim pietiekami daudz laika un uzmanības. Doties pastaigās, rotaļāties ar suni, mācīt, cienāt ar kārumiem par pareizi izpildītām komandām.

Sadarbība ar mājdzīvnieku nostiprinās saikni ar saimnieku, turklāt suns būs iztērējis lieko enerģiju. Tiesa, kucēna vecumā uzmanības noturība ir daudz īsāka, tāpēc nevajag satraukties, ja kucēns tomēr laiku pa laikam rok, pat ja uzmanības tam netrūkst.

• Ja dzīvnieks daudz laika pavada viens pats pagalmā, parūpējieties, lai viņam būtu lietas, ar ko darboties: rotaļlietas, striķi, bumbas, kauliņi utt.

• Dažkārt bedru rakšanas problēmu var atrisināt, iegādājoties otru suni. Tomēr pirms tam vēlams konsultēties ar kinologu, kurš apstiprinās, ka jūsu gadījumā dzīvnieks ir garlaikots un tam noderētu rotaļu biedrs ikdienā.

• Ja izmēģinātas visas minētās metodes, tomēr suns turpina rakt, iespējams, jāierīko atsevišķa norobežota teritorija, kur suns var uzturēties, kamēr saimnieka nav mājās. Voljeram jābūt pietiekami plašam, lai dzīvnieks var pārvietoties, un ar jumtu, lai var patverties no lietus, sniega, vēja un karstuma.

• Kardināla metode, ja nav iespējams pro­blēmu atrisināt citādi, – nobruģēt pagalmu vai vietas, kur suns mēdz rakt.

• Konkrētajās vietās, kur suns rokas, var ie­rakt kādu priekšmetu ar nepatīkamu aromātu, piemēram, lupatu, kas piesūcināta ar suņiem netīkamu smaku, piemēram, hloru vai citrusaugu eļļu.

• Ja pavasarī līdzināt zemi vai kaut ko stādāt dobēs, nedariet to sava suņa acu priekšā. Dažkārt suns domā, ka rokot palīdz dārza darbos!