Mārtiņš Brauns (17.09.1951.–24.11.2021.)
Mārtiņš Brauns (17.09.1951.–24.11.2021.)
Foto: Anda Krauze

“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 19

Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Trešdien 70 gadu vecumā mūžībā aizgājis leģendārais komponists, skaņdarba “Saule, Pērkons, Daugava” mūzikas autors Mārtiņš Brauns.

 

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 143
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
Lasīt citas ziņas

“Nezinu, kas no manas mūzikas skanēs pēc manis. Varbūt kaut kas kādu laiku skanēs, bet domāju, ka tādu mūžības gabalu man nav. Pēc loģiskās likumsakarības ķēdītes viss izdarītais neatgriezeniski iet izplatībā un dod savas sekas. To nevar apturēt,” tā savā autobiogrāfijā “Saule. Mārtiņš. Daugava” rakstīja komponists. Tik raksturīgi viņam – bez nevajadzīga patosa, vienkārši un tieši. Un kritiski, īpaši, ja runa ir par pašu.

Taisnība viņam – viss izdarītais iet izplatībā un dod savas sekas, tikai viena maza, bet būtiska kļūda ir viņa teiktajā – mūžībā Mārtiņš Brauns ir ierakstīts, un jo skaudrāk mēs to apzināmies pēc 24. novembra.
CITI ŠOBRĪD LASA

Komponista, pianista, iedvesmotāja, latviešu progresīvā roka novatora sirds neizturēja divas sirdslēkmes mēneša laikā, un viņš devās mūžībā. Komponista tuvinieki “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka Mārtiņa Brauna aiziešanai nav saistības ar pandēmiju.

Tūkstošbalsu kora skanējumā Mārtiņa Brauna radītā latviešu dziesmu dziesma “Saule, Pērkons, Daugava” aizskanējusi ne tikai līdz Dziesmu svētku dalībnieku un klausītāju sirds dzīlēm vai uzrunājusi Katalonijas neatkarības cīnītājus, kuriem dziesma kļuva par viņu centienu himnu, bet arī skan tajā izplatījumā visā pasaulē, kurā sadzīviskas nebūšanas kļūst nesvarīgas.

Pāri laikam skan arī neaizmirstamās dziesmas “Veltījums mīlestībai”, “Dzied’ ar mani tautu meita”, “Dziesma par spēli”, “Mīla ir kā uguns” un “Jauna ēra”, un daudzas citas. Iespējams, arī tajā saulē, kurā nu ir arī pats skaņradis. Palicējiem – pēkšņi, sāpīgi un netaisni.

Šajā rudenī, 17. septembrī, Mārtiņam Braunam apritēja 70. gadskārta, kas pandēmijas dēļ nevarēja izskanēt gana dzirdami, bet pats komponists par to īsti nebēdāja un arī oficiāliem skaitļiem un pompozām svinēšanām lieku uzmanību neveltīja.

“Es protestēju pret viltotu nopietnību,” ap jubilejas laiku intervijā Latvijas Televīzijā kā allaž sev ierastajā tiešumā teica komponists.

“Sakiet paldies maniem vecākiem, maniem darba devējiem un vagariem, arī nelabvēļiem, kas provocēja uz niknumu. Es pats neko, man lika, un es darīju un daru! Septembrī iešu digitālā pašizolācijā, jo jubileja jau nav nekas, nu un tad, ka gadi mainās!”

Un tomēr… Komponists gatavojās lielkoncertam, kam vajadzējis notikt ap Mārtiņdienu. Bija ieplānots kā allaž grandiozi – koris, grupa un solisti, bet šoreiz tas paliks kā sapnis.

“Mums ar Mārtiņu tikko bija izsapņoti mūsu kopīgi sapņi, un, ja man būs spēks un jauda, es tos noteikti realizēšu,” “Latvijas Avīzei” teica diriģents Sigvards Kļava, kurš Mežaparka estrādē stāvējis kopkora priekšā, diriģējot “Saule, Pērkons, Daugava”, pašam komponistam esot pie taustiņiem, bet pirms trim gadiem ierakstā kopā ar Latvijas Radio kori iemūžinājis ne tikai šo himnu, bet arī visu leģendāro Mārtiņa Brauna dziesmu ciklu “Daugava”.

“Vienkārši sakot – esmu Mārtiņa mūzikas un personības lielākais fans. Mums tik ārkārtīgi pietrūks tāda sava ceļa gājēja, kurš nepeld galvenajā tendencē. Pietrūks cilvēka, kurš ciena savu viedokli un neķēmojas citiem līdzi. Cik šausmīgi pietrūks!

Mūsu kopējais sapnis tagad, rudenī, bija par mūsu tautu. Gribējām tā – godīgi. Bet nu Mārtiņa nošu skapī vai nošu kompjūterā mums būs ko rakt un rakt. Taču šobrīd visi šie vārdi skan kaut kā garām – nevar neemocionāli runāt par tik emocionālu cilvēku. Ārkārtīgi sāp. Tagad pasaulē ir par vienu eņģeli vairāk. Domāju, ka nu viņš satiks savus vistuvākos draugus,” teic Sigvards Kļava.

Pēdējo reizi uz skatuves Mārtiņš Brauns, kā vienmēr pašam esot pie taustiņinstrumenta, kāpa 18. oktobrī, viņa rokoperas “Mauglis” jauniestudējuma pirmizrādē.

1982. gadā Jaunatnes teātrī uzvestais iestudējums ar Ulža Bērziņa vārdiem tapis pēc Radjarda Kiplinga “Džungļu grāmatas” motīviem un savulaik iemantoja milzīgu popularitāti tieši tāpēc, ka tajā piedalījās Mārtiņa Brauna vadītā grupa “Sīpoli”.

Pirmo mūziku teātra izrādei – Edvarta Vulfa “Sensācijai” (tā piedzīvoja atjaunojumu Nacionālajā teātrī 2004. gadā) – komponists sarakstīja jau 1974. gadā un pavisam drīz pēc tam kļuva par toreizējā Drāmas, tagad – Nacionālā – teātra muzikālo vadītāju.

Vienlaikus 70. gadu otrajā pusē tika izveidota Mārtiņa Brauna vadītā grupa “Sīpoli”, kas pastāvēja līdz 1988. gadam – pats grupas dibinātājs no grupas aizgāja 1986. gadā, bet vēsturē tā palikusi kā īpaši oriģināla un novatoriska apvienība.

2009. gadā komponists piekrita uz laiku atjaunot “Sīpolus”, notika vairāki koncerti, bet vēlāk iznāca DVD un albums. Daudzas dziesmas “Sīpolu” repertuāra oriģinālā bija tapušas kā mūzika teātra izrādēm (“Sirano de Beržeraks”, “Alberts”, “Mauglis”, “Suns un kaķe”, “Gaidīšanas svētki”) vai filmām, piemēram, leģendārā “Dvēselīte” no Arvīda Krieva filmas “Spēle” (1981).

“Mārtiņa devums Latvijas progresīvā roka nometnē ir neaprakstāms. Visi jau zina Mārtiņu kā “Saule, Pērkons, Daugava” autoru, bet tajā, kāda vispār ir latviešu rokmūzika, ir tik daudz Mārtiņa,” teic diriģents Ivars Cinkuss.

Vēl nesen kopā atskaņota latvju oratorija “Daugava” ar Mārtiņu Braunu pie taustiņinstrumentiem.

“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās. Mārtiņš Brauns ir absolūts dižgars, kurš dzīvos arī manī, līdz es aiziešu. Ejot garām viņa studijai Ģertrūdes ielā, vienmēr iedomāšos par viņu. Viņš mēdza negaidīti piezvanīt, sakot – ai, Ivar, atnāc, tepat blakus taču dzīvo. Iedziedāju, ierunāju balsis filmām, izrādēm, dziesmām.

Man gribētos teikt, ka tagad lielais trijnieks – Brauns, Brikmanis, Matvejevs – ar Mārtiņa aiziešanu ir noslēdzies. Viņi bija svarīgi visai latvju tautai,” teic Ivars Cinkuss.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Tiešs. Skarbs. Labestīgi huligānisks. Tāda bija arī viņa mūzika – no romantisma līdz trakulīgam rokam. Lai arī viņš rakstīja brīnišķīgu kora un instrumentālo mūziku, sirdī bija rokmūziķis un blūzmenis, kuram svarīgs bija vārds – viņš vienmēr izvēlējās labākos dzejniekus – atsijāja sēnalas no graudiem,” teic Mārtiņa Brauna pēdējo gadu koncertu producents Jānis Kļaviņš.

“Mārtiņš nekad nesēdēja uz vecajiem lauriem, spurojās pretī un koncertos ne vienmēr gribēja atskaņot vecās dziesmas. Viņam bija ieceres jaunām lietām, bija sarakstīta jauna mūzika, īpaši – koriem. Žēl, ka mans draugs aiziet tik agri, tomēr jau tagad varu droši teikt – no mums aizgājis Latvijas klasiķis, kura piemiņu kopsim un pieminēsim.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 143
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
Lasīt citas ziņas
Ja mērķis ir pasargāt cilvēkus no saslimšanas, kāpēc skolās auduma maskas joprojām ir atļautas? 36
Iespējams, ne tā izteicies… Vai premjers atvainosies par izteikumiem, kas raisījuši uzņēmēju sašutumu? 40
Lietus, sniegputenis un stiprs vējš. Laikapstākļu prognoze piektdienai
Saslimstības rādītājs pieaudzis līdz 3584,4. Cik jauni kovida slimnieki atklāti trešdien?
Baumo, ka arī iepriekš Latvijas amatpersonām promejot, gadījies šo to ievilkt nāsīs. Egila Līcīša feļetons
18:02
Bauskas pusē vairākos ciemos būtiski pieaugs siltumenerģijas tarifs
17:58
Saeima NEPLP ievēlē Āboliņu, Druvieti, Plakanu un Milzarāju 16
17:21
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 143
FOTO. “Izskatās kā iemīlējušies!”: princis Viljams un Keita Midltone atgriezušies no atvaļinājuma
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis?
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
VIDEO. “Nenormāla slodze, ieskaitot slimnīcas pa ceļam…”: Olga Rajecka atklāj patiesību par “Eolikas” koncertdzīves aizkulisēm
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
VIDEO. Policists pēc kurjera aizturēšanas pabeidz ēdiena piegādi uz mājām
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
Slimnīcu biedrības vadītājs: Omikrons mediķus skāris daudz plašāk nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
VIDEO. “Tā procedūra ir ļoti nopietna, jo dibens jau nav tā mazākā ķermeņa daļa”: Olga Kambala ar injekcijām tiek pie smukākas pēcpuses
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
Kā no ievārījuma pagatavot kēksiņus?