foto: AFP/LETA

Pēc pērlēm Persijas līcī 0

Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis kopā ar ekonomikas ministru un uzņēmēju grupu devies vizītē uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem (AAE) un Kataru, lai meklētu jaunus eksporta tirgus Latvijas ražotājiem un piesaistītu jaunus ieguldījumus.


Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

Pateicoties AAE un Kataras stratēģiskajam izvietojumam Persijas līča apvidū, kur atrodas virkne lielāko naftas ieguves valstu un pasaules bagātākie naftas krājumi, šī apgabala valstu ekonomiskais potenciāls un ietekme pasaules ekonomikā ar katru gadu nostiprinās. AAE izdevīgais ģeostratēģiskais izvietojums veicinājis emirātu kļūšanu par svarīgu reģionālu tirdzniecības centru, no kurienes var izvērst saimnieciskos sakarus ar Tuvo Austrumu, Ziemeļāfrikas un Dienvidāzijas valstīm.

 

No zivīm un pērlēm pie naftas

Apvienotie Arābu Emirāti ir septiņu valstu federācija, kas tika izveidota 1971. gadā, kad šīs teritorijas ieguva neatkarību no Britānijas. Kopš tā laika AAE no Tuvo Austrumu klusas aizdurves ir kļuvuši par vienu no ievērojamākajiem ekonomiskajiem centriem šajā apvidū. Lai gan katra federācijas valsts – Abū Dabī, Dubaija, Adžmana, Fudžaira, Rasalhaimaha, Šardža un Umalkaivaina – lielā mērā saglabā neatkarību, AAE pārvalda Valdnieku augstākā padome, ko veido septiņi emīri, kuri izrauga premjerministru un ministru kabinetu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms naftas atklāšanas pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados AAE ekonomika bija atkarīga no zvejniecības un pērļu ieguves. Kopš 1962. gada, kad Abū Dabī kļuva par pirmo emirātu, kas sāka naftas eksportu, valsts ekonomika un sabiedrība būtiski pārveidojās. Ienākumi no naftas eksporta deva iespēju paaugstināt iedzīvotāju dzīves līmeni un attīstīt tūrismu un citas saimniecības jomas. Starp AAE un Irānu pastāv spriedze, jo abas valstis pretendē uz vairākām salām Persijas līcī. ASV uzskata AAE par sabiedroto cīņā pret starptautisko terorismu.

 

Finanšu vārti 
un tūrisma centrs

Abū Dabī valdnieks un AAE pirmais prezidents Zajeds Nahjans ātri aptvēra naftas rūpniecības milzīgo potenciālu un personīgi pārraudzīja šīs nozares attīstību, novirzot ienākumus no naftas eksporta emirātu iedzīvotāju veselības aprūpē, izglītībā un infrastruktūras attīstībā, būvējot skolas, slimnīcas un ceļus. Naftas rūpniecībā tika iesaistīts daudz ārzemju strādnieku, kas tagad veido aptuveni trīs ceturtdaļas no 8,2 miljoniem AAE iedzīvotāju. Lai mazinātu ekonomikas atkarību no naftas cenu svārstībām pasaules tirgū, AAE valdība cenšas attīstīt arī citas saimniecības nozares, veidojot tirdzniecības un tūrisma centrus, kas pazīstami tālu aiz emirātu robežām. Abū Dabī saglabājot salīdzinoši konservatīvu ekonomisko politiku, drosmīgāka citu nozaru attīstībā ir Dubaija, kur ir daudz mazākas naftas rezerves.

 

Pēdējos gados Dubaija kļuvusi par emirātu finanšu vārtiem un Tuvo Austrumu mēroga tūrisma un tirdzniecības centru. 2010. gadā Dubaijā pabeigta pasaules augstākās ēkas – 830 metrus augsta debesskrāpja – būve, uzcelts lieliski aprīkots veselības centrs un sporta centrs, kas nākotnē varētu pretendēt uz olimpisko spēļu rīkošanu.

 

Pie Dubaijas ostas esošajā brīvās tirdzniecības joslā darbojas vairāk nekā 200 rūpnīcu, kuru produkcija tiek eksportēta bez muitas nodokļiem. Tiek paplašināta Dubaijas starptautiskā lidosta, kas var uzņemt 60 miljonus pasažieru gadā, ceļot kravu termināļus. Taču aizdevumu apsīkums pasaules finanšu tirgos piebremzējis celtniecības rosmi Dubaijas būvlaukumos, ļaujot atkal izvirzīties priekšplānā naftas rūpniekiem no Abū Dabī, kas tradicionāli bijis emirātu politiskais centrs.

 

Liberālisms sadzīvo 
ar autoritārismu

Lai gan AAE tiek uzskatīta par vienu no liberālākajām valstīm Persijas līča apgabalā, kur kopumā iecietīgi izturas pret citām kultūrām un ticībām, emirātu politiskajā dzīvē saglabājas autoritārisms. Pirmās vēlēšanas valstī notika 2006. gadā, kad tika izraudzīta puse pārstāvju federālajā asamblejā, kā pilnvaras gan tika aprobežotas ar padomdevēja lomu. Lai gan valsts oficiālā reliģija ir islāms, valdības politiku raksturo iecietība pret citām ticībām un varas iestādes reti iejaucas citu konfesiju ticīgo dzīvē. Taču AAE ir aizliegts izplatīt jebkuras reliģiskās idejas, izņemot islāmu.

Reklāma
Reklāma

 

Uzziņa

AAE iedzīvotāju skaits – 8,2 miljoni; 16% – dzimuši emirātos, 24% – citi arābi un irāņi, 60% – ieceļotāji no Dienvid-āzijas (indieši, pakistānieši, ķīnieši, filipīnieši, taizemieši), kā arī rietumnieki.

Oficiālā valoda – arābu

Teritorija – 83 600 kv. km

Iekšzemes kopprodukts – 363,8 miljardi dolāru jeb 
69 872 dolāri uz vienu iedzīvotāju.

Aptuveni 88 procenti iedzīvotāju dzīvo pilsētās, visvairāk Dubaijā – 1,7 miljoni.

Iedzīvotāju vidējais dzīves ilgums – 75 gadi, kas ir vairāk nekā jebkurā citā arābu valstī.

76% iedzīvotāju ir musulmaņi, 9% kristieši un 15% citu reliģiju pārstāvji, galvenokārt hinduisti.

93% iedzīvotāju ir lasītpratēji, bet starp lasītnepratējiem ir ārzemju strādnieki.

Valsts vidusskolās mācības ir bez maksas arābu valodā, kā otra valoda tiek apgūta angļu valoda.

Veselības aprūpei, kas ir bez maksas AAE pilsoņiem, atvēlēts 2,6% iekšzemes kopprodukta jeb aptuveni 675 dolāri uz vienu iedzīvotāju.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.