
Pieaugušie sāk runāt par bērnībā piedzīvoto seksuālo vardarbību, sabiedrība sāk apzināties problēmas patieso mērogu 0
Pēdējos gados policijā pieaug iesniegumu skaits par iespējamu seksuālo vardarbību pret bērniem, tāpat arī uzsākto kriminālprocesu skaits. Biežāk ziņo ne tikai paši cietušie, bet arī apkārtējie – skolas, iestādes, bāriņtiesas. Biežāk palīdzību meklē pieaugušie, kas vardarbību piedzīvojuši bērnībā – pirms 5, 10 vai pat 40 gadiem. Tajā pašā laikā policija novērojusi, ka bērni ar kaitējošu seksuālo uzvedību kļūst aizvien jaunāki.
Ko rāda statistika?
2024. gadā reģistrēti 818 noziegumi pret tikumību un dzimumneaizskaramību, no kuriem 84 % upuru bija bērni, bet 41 % – jaunāki par 14 gadiem. 85 % gadījumu cietušais pazinis pāridarītāju – visbiežāk tie ir paziņas vai ģimenes locekļi (tēvs, patēvs, brālis u.c.).
Valsts policijas pārstāve Dace Landmane skaidro, ka bieži vien viens cietušais piedzīvojis vairākas vardarbības epizodes ilgākā laika periodā, tādēļ statistikas datos redzami vairāki noziegumi. Mazi bērni nereti nemaz nesaprot, ka pret viņiem ir vērsts noziegums, tāpēc laikus nemeklē palīdzību.
Lielākais pieaugums vērojams pavešanā netiklībā (+39 epizodes) un izvarošanas gadījumos (+25). Tikai 32 % gadījumu policijā vērsās bērna vecāki – pārējos gadījumos informācija nākusi no iestādēm vai sociālajiem dienestiem.
Ko saka izmeklētāji?
Katrs piektais kriminālprocess tiek izbeigts, jo informācija neapstiprinās vai nav iespējams iegūt pierādījumus, piemēram, ja bērns ir ļoti mazs vai ar attīstības traucējumiem.
Tomēr 42 % gadījumu ziņots par noziegumiem, kas pastrādāti senāk. Piemēram, pēc raidījuma “Dzīvei nav melnraksta” policija atklāja, ka meitene bērnībā tikusi izvarota no onkuļa puses, un vēlāk atklājās vēl viena cietusī.
Citā lietā apsūdzēts vīrietis, kurš vairāku gadu garumā izvarojis savas meitas.
Mainās vardarbības veicēja profils
2024. gadā 85 % aizdomās turēto bija pieaugušie. Vecākais – 82 gadus vecs. Tomēr policija novēro arī bērnus ar kaitējošu seksuālu uzvedību, pat 8 gadu vecumā. Tās vairs nav rotaļas “dakteros”, bet nopietnākas seksuāla rakstura darbības.
Šādos gadījumos tiek vērtēta iespējamā pieaugušo ietekme, un, ja pierādījumi par to netiek iegūti, kriminālprocesi bieži tiek izbeigti – jo bērns nav krimināli atbildīgs.
Internets kā jaunais draudu lauks
Prokurore Baiba Balode uzsver – mūsdienās arvien vairāk noziegumu notiek bez fiziska kontakta, izmantojot sociālos tīklus. Pieaugušie uzdodas par vienaudžiem, iesaista bērnus sarakstēs, manipulē un šantažē, lai iegūtu kailfoto.
Bērni dažkārt uzskata, ka viņiem ir romantiskas attiecības, citreiz tiek solīti labumi – nauda vai dāvanas.
Eksperti aicina vecākus būt klātesošiem un sarunāties ar bērniem. Tikai tā iespējams pamanīt, ja kaut kas nav kārtībā.