Pēteris Avens.
Pēteris Avens.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Pjotram Avenam piederošais mobilo sakaru operators Veon aiziet no Krievijas 16

Amsterdamas biržā kotētais un Pjotram Avenam piederošais mobilo sakaru operators Veon (VON.AS) pirmdien paziņoja par pilnīgu Krievijas tirgus pamešanu.

Reklāma
Reklāma
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Lasīt citas ziņas

Veon pabeidzis sev piederošās Krievijas kompānijas Vimpelcom pārdošanu uzņēmuma menedžmentam, izpilddirektora Aleksandra Torbahova vadībā, ziņo Reuters.
“Darījums neparedz nekādas uzņēmuma atpirkšanas iespējas un nozīmē Veon pilnīgu aiziešanu no Krievijas tirgus,” teikts uzņēmuma paziņojumā. Vimpelcom tagad pilnībā ir kļuvis par Krievijas uzņēmumu.

“Darījums paver jaunas iespējas uzņēmumam,” atsevišķā paziņojumā uzsver A. Torbahovs. “Mēs esam atbrīvojušies no ierobežojumiem un tagad kļūsim vēl mobilāki un atvērtāki biznesa attīstībai Krievijā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

2022. gada novembrī Veon paziņoja par plāniem pārdot Vimpelcom par 130 miljardiem rubļu (1,28 miljardiem ASV dolāru). Savukārt pagājušajā mēnesī kompānija norādīja, ka pirkšanas un pārdošanas līgumā veiktie grozījumi nav materiāli ietekmējuši darījuma nosacījumus, par kuriem bija panākta vienošanās jau pagājušā gada novembrī.

Kad informācija par plānoto darījumu tika publiskota pirmo reizi, tā vērtība tika lēsta aptuveni 2,1 miljarda ASV dolāru apmērā. Kopš tā laika rublis ir zaudējis aptuveni ceturto daļu savas vērtības.

Varam novērot tendenci, ka Krievija turpina apgrūtināt un sarežģīt Rietumu uzņēmumu aiziešanas procesu no valsts, kas iesākās pēc iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī. Uzņēmumu vadītāji norāda, ka kļūst arvien grūtāk izpildīt visas jaunās prasības.

Vimpelcom vadības atpirkšanas piedāvājums sākotnēji paredzēja uzņēmuma vērtību aptuveni 370 miljardu rubļu apmērā. Bet summa tika samazināta uz pusi, jo Krievija apstiprina ārvalstu aktīvu pārdošanu tikai pēc 50 % atlaides noteikšanas.

Veon pārdošanas darījums ir viens no retajiem piemēriem, kad kādai Rietumu kompānijai ir izdevies pārdod savu biznesu Krievijā par salīdzinoši ievērojamu summu. Daudzi uzņēmumi ir pārdevuši rūpnīcas un zīmolu tiesības par simbolisku cenu. Tāpat ir gadījumi, kad Maskava ir vienpusēji konfiscējusi īpašumus un iecēlusi savus pārvaldniekus.

Veon finanšu konsultants bija investīciju banka Aspring Capital, kurai ir plaša pieredze, palīdzot Rietumvalstu kompānijām aiziet no Krievijas tirgus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.