Foto: Shutterstock

Pošamies ballei. Cik veselīgs ir liekais skaistums? 0

Gada sākums ir laiks, kad brīvdienas mēdz notikt krāšņas balles, maskarādes un viesības, uz kurām sievietes ne tikai tērpjas skaistās kleitās, bet arī rotājas ar mākslīgiem palīgiem, kas izceļ sievišķību. Mūsdienās gan daudzas arī ikdienu pavada kā svētkus – ar liekiem nagiem, skropstām un matiem, šīm procedūrām gadā iztērējot vidēji 650 eiro. Uz to, cik veselīgs ir šāds skaistums un vai vajadzīgs katru dienu, atbildēt palīdz dermatoveneroloģe Tatjana Ļiņova.

Tālajā 1957. gadā zobārsts Freds Sleks darba laikā netīšām dziļi aizlauza nagu. Aiz durvīm vēl pulcējās rinda pacientu, viņš paņēma zoba emaljas platīti, uzmodelēja nagu, ar ultravioleto lampu sacietināja un izveidoja sev jaunu – pagaidu nagu. Pēc pāris gadiem viņš šo metodi patentēja, un Amerikā sākās mākslīgo nagu ēra,” vēsturē atgriežas Tatjana Ļiņova un skaidro, ka trešajai daļai pacienšu, pie viņas ierodoties, ir kāds no mākslīgajiem materiāliem, visbiežāk – nagi un skropstas.

“Latvijā sievietei iziet sabiedrībā bez manikīra ir gandrīz neiedomājami, tas ir statusa rādītājs. Šajā ziņā mūsu reģiona sievietes atšķiras ar to, ka ļoti bieži apmeklē manikīra meistaru – vidēji ik pēc divām trim nedēļām. Ne vienmēr tie ir paši profesionālākie – bieži vien mājas meistari, kuru neprofesionālā nagu uzlikšana sagādā lielākās veselības problēmas,” viņa piebilst.

 

Materiāls, meistars un nagu veselība

Liekot mākslīgos nagus, svarīgi ievērot trīs galvenos priekšnoteikumus – būt pārliecinātām par meistaru, par viņa instrumentiem, to atbilstību prasībām un paša meistara profesionalitāti. Tikpat svarīgs un ar pirmo noteikumu saistīts ir materiāls, ko klāj uz naga.

Trešais un svarīgākais noteikums – mākslīgos nagus drīkst likt tikai uz veseliem nagiem.

Mākslīgie nagi nav domāti, lai noslēptu lūstošus, iedzeltējušus vai citādi neveselus nagus. Ja kāds no priekšnoteikumiem izpaliek, pastāv risks gūt infekciju un balles vietā attapties slimnīcas uzgaidāmajā telpā.

Kādreiz sievietēm lika akrila nagus, bet pēdējos desmit gadus šī metode Eiropas Savienībā un ASV ir aizliegta, pierādot, ka akrils izraisa alerģisku reakciju un kaitē nervu sistēmai. Visvairāk to izjuta tieši nagu meistares, kuras visu dienu bija saskarsmē ar šo materiālu.

Patlaban populārākā ir gelish nagu laka, kas neizraisa tik daudz alerģisku reakciju. Gelish nagus var uzlikt kādam īpašam pasākumam vai notikumam par godu, tomēr nav ieteicams mākslīgo manikīru nepārtraukti atjaunot.

“Biežākās komplikācijas, ko redzam, īpaši, ja sievietei bijuši tumšas vai sarkanas krāsas nagi, – izveidojusies naga plātnes diskolorācija – nags iekrāsojies tumšāks,” stāsta mediķe. Šādā gadījumā nekas nav jādara, tā ir viena no lakas izraisītām blaknēm, vēlāk nags ataugs vesels un krāsa izzudīs.

Ķīmiska iedarbība bieži pārsausina nagu, radot trauslo nagu sindromu un tos šķeļot.

Visticamāk, procedūrā izmantoti stipri nagu lakas noņēmēji, kas satur alkoholu un ķīmiskas vielas, kas likvidē arī naga lipīdu slāni. Šajā gadījumā veselīgākais risinājums ir uz pāris mēnešiem no liekajiem nagiem atteikties un ļaut tiem ataugt.

Ja kādreiz akrils, proti, pats mākslīgo nagu materiāls, bija lielākais ļaundaris, tagad alerģiskas reakcijas ir aizstājis kairinājums, kas var rasties no jebkuras aktīvas vielas. Visbiežāk sirgst tieši meistares, kuras izvēlas nestrādāt aizsargcimdos, tādējādi nepārtraukti visas dienas garumā esot kontaktā ar nevēlamām vielām. “Piemēram, kutikulas noņēmēja sastāvā ir nātrija hidroksīds, kālija hidroksīds un citas vielas, kas izraisa kairinājumu. Jo ilgāks ir kontakts ar kairinātāju, jo lielāka iespēja, ka var parādīties simptomi. Līdzko saskari pārtrauc, viss atgriežas normas robežās,” stāsta dermatoveneroloģe. Ziemā kairinājums var rasties biežāk, jo aukstā laikā āda kļūst sausāka.

 

Nebaksti kutikulu!

Veicot manikīru, ne tikai tiek uzlikts mākslīgais nags, bet arī apgriezta ādiņa abās naga pusēs un atbīdīta vai nogriezta kutikula. “Bieža kutikulas bakstīšana, ja sieviete dodas pie manikīra ik pēc divām nedēļām, palielina iespēju gūt infekciju. Kutikulas nozīme ir neļaut zem ādas pie dzīvā naga iekļūt ūdenim. Ja šī ādiņa tiek regulāri un pārāk daudz noņemta, iekļūstot zem tās ūdenim, pirksts var uztūkt un tūlīt sekot infekcija. Tad jādodas pie ārsta,” piekodina Tatjana Ļiņova. Šāda infekcija ir sāpīga un var deformēt jauno nagu, kas izaugs. Jo vairāk ādiņu apgriezīs, jo spītīgāk tā ataugs. Labāk noņemt mazliet, normas robežās.

 

Kāpēc mani nagi zaļi?

Šogad īpaši izcēlies nagu sēnīšu gadījumu biežums, dažkārt dermatoveneroloģei bijušas pat četras pacientes nedēļā. “Mākslīgais nags darbojas kā inkubators. To uzliekot, radām labvēlīgus apstākļus infekcijām. Ja nags ir vesels, nekas nenotiek, tomēr, ja bijušas kaut mazākās infekcijas vai sēnīšslimības iepriekš, tieši mākslīgo nagu uzlikšana ir sliktākais lēmums,” brīdina speciāliste.

Ir meistares, kuras procedūras laikā vēl noslīpē naga virsējo kārtu, kas aizsargā dzīvo nagu, uzliek mākslīgo. Tad divu nedēļu laikā infekcijas simptomi ir ievērojami pastiprinājušies. “Viens no nepatīkamākajiem ir zaļo nagu sindroms. Mitra un noslēgta vide stimulē mikrobu kultūru attīstību. Noņemot mākslīgos nagus, sievietes var būt nepatīkami pārsteigtas, pēkšņi ieraugot burtiski zaļu nagu. Šis sindroms bieži vien draudzējas ar sēnīti. Ārstēšana ir viegla un ātra, bet infekciju nedrīkst ielaist – ja ir kaut mazākās aizdomas, uzreiz jādodas pie speciālista.”

 

Foto: Shutterstock

Skropstu līmes sastāvs

Mākslīgie nagi ir populāra, bet jau ierasta un teju neatņemama skaistuma sastāvdaļa, bet mākslīgās skropstas patlaban izbauda slavas uznācienu. “Ķīmiskā viela, ar ko pielīmē skropstas, ir ciānakrilāts – būtībā tas pats, kas manikīram šobrīd jau aizliegts,” atgādina dermatoveneroloģe. Šī viela izraisa ādas kairinājumu. Jo ilgāks tas ir, jo lielāka iespēja gūt alerģisku reakciju. Plakstiņu āda ir ļoti plāna, tāpēc reakcija notiek ātrāk. Izvēloties šo procedūru, svarīgi neuzskatīt to par ikdienas rotu. Pieliekot skropstas, sieviete ar laiku zaudē daļu savu īsto skropstu, tāpēc arī acīm jāļauj atpūsties un starp procedūrām vēlams ieturēt pāris nedēļu pauzi.

“Blakus skropstas matiņam atrodas dziedzeris, kas mitrina šo matu. Ja tas tiek nosprostots ar līmi, kas ir biežākā problēma, acs pietūkst un sāp. Smagākos gadījumos var iekaist arī radzene,” brīdina Tatjana Ļiņova.

 

Liekie mati palīdz socializēties

Mākslīgos nagus un skropstas vismaz reizi izvēlas izmēģināt lielākā daļa sieviešu, turpretī mākslīgos matus ikdienā nēsā krietni mazāk. Bieži vien parūkas lieto cilvēki, ja izkrīt mati vai ir veselības problēmas, kuru dēļ mati daļēji vai pilnībā izkrituši. Tādējādi parūkas vai liekie mati palīdz socializēties un justies piederīgi. “Pielīmējamās matu šķipsnas parasti pieliek divus centimetrus no galvas ādas. Ja tas nav izdarīts profesionāli, konkrētajā vietā mats var lūzt, kā arī līme izraisīt alerģisku galvas ādas reakciju, tomēr salīdzinājumā ar nagiem un skropstām matu rotas nav tik kaitīgas veselībai,” salīdzina Tatjana Ļiņova.

Mākslīgie nagi, skropstas un mati paši par sevi nav bīstami, bet pirmais un svarīgākais priekšnoteikums – sievietei jābūt veselai. Realitātē parasti ir pretēji.

Ja nagi ir stipri, sieviete neizvēlas likt mākslīgos, un, ja mati ir biezi un gari, reti ienāks prātā dabisko rotu papildināt ar liekām šķipsnām. Tieši tāpēc šīs procedūras dažkārt beidzas ar komplikācijām – sievietei veselība nav tik laba, lai varētu atļauties mākslīgo skaistumu. Ja nu tomēr Jaungada ballei izlemts pirmoreiz uzlikt kādu no šiem labumiem, ieteicams rūpīgi izvērtēt meistaru un izvēlēties kvalificētu speciālistu.

 

Saistītie raksti

Skaistuma padomi

  • Mākslīgos nagus drīkst likt tikai uz pilnīgi veseliem nagiem.
  • Ja nagi ir trausli, šķeļas vai lūst – neliec liekos nagus.
  • Ja lieto antibiotikas vai dermatoloģiskus medika-mentus, neliec liekos nagus. Ultravioletais starojums var apdedzināt plaukstas.
  • Pārliecinies, ka instrumenti ir dezinficēti, ja nepieciešams, palūdz, lai šo darbību atkārto tavā klātbūtnē.
  • Laimīgs klients ir labākā reklāma. Pirms dodies uz procedūru, apjautājies draudzenēm par profesionāliem meistariem.
  • Mākslīgās skropstas un nagus var likt īpašiem gadījumiem, nav ieteicams procedūru atkārtot nepārtraukti. Ieturi 2–3 nedēļu pauzi.
  • Ja radušās acu, nagu vai galvas ādas veselības problēmas, uzreiz dodies pie ārsta.

 

Mūsu eksperte

Tatjana Ļiņova, dermato-veneroloģe

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 6
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Austrumu slimnīcā stacionēti 122 Covid-19 pacienti: atklāj, cik gultasvietas vēl ir pieejamas 3
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Viņķele: Ja skaitļi iet uz augšu, uzreiz viens no pirmajiem risinājumiem ir aizvērt bārus un krogus 17
12 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Slimnīcās ievietoto Covid-19 sirdzēju skaits Beļģijā sasniedzis pirmā viļņa kulminācijas līmeni
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 atklāts Saulkrastu slimnīcā un sociālās aprūpes mājā
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rēzeknes pansionātā konstatēti 20 Covid-19 gadījumi 1
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Slimnīcās ievietoto Covid-19 pacientu skaits Latvijā sasniedzis 182, aizvadītajā diennaktī stacionēti 36 pacienti
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī atklāts 251 Covid-19 gadījums
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ģimenē ar Covid-19 inficējies bērns. Mamma Elīna pastāsta, kā izdevies nesaslimt pārējiem 3
18 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Vija Eniņa dod padomu, kā ārstniecībā izmantot daudziem svešo tūsklapi 1
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Atklāj, cik NMPD darbinieki slimo ar Covid-19
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Veide: Ģimenes ārsti ir uz izdegšanas robežas 12
19 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 6
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur otrdien reģistrēts lielākais Covid-19 inficēto skaita pieaugums 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīdziniekiem rīt uz skolu nav jāiet? Atļauj attālināto mācīšanos, taču ne visiem 1
12 stundas
AL
Agris Liepiņš
Ziņas
Agris Liepiņš: Ierēdnis izpļāpājās par glumekli – valdības plānā ir kāds zemūdens akmens 2
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas Radio kora koncertā Cēsīs bijis augsts inficēšanās risks – apmeklētājiem jāiet karantīnā 2
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slepkavība bārā: Latvijā aizturēts bīstams noziedznieks no Igaunijas
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
5 praktiski ieteikumi: kā palīdzēt bērniem mācīties attālināti
15 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Par dāvanu no Lielbritānijas būs jāmaksā nodoklis 4
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Jana Duļevska bērnībā māsu “pārdevusi” par maisu iecienīto košļeņu 1
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO: “Viņš manu suni var ārstēt.” Gobzems skaidro, kāpēc nevalkā masku 45
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Paziņo pilsētas un novadus, kuros reģistrēti jaunie Covid-19 gadījumi 10
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Kārtīgās latviešu svinībās bez galerta neiztikt: 3 lieliskas receptes
16 stundas
LE
LETA
Kokteilis
VIDEO. Raimonda Paula skaistā dziesma “Par pēdējo lapu” atdzimst jaunās skaņās 10
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Ieva Adamss Intaram Busulim uzdāvina prezervatīvus: tā esot dāvana ar nodomu 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Ņina, Ninona, Antoņina un Oksana
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Asinsspiediens un elpošanas biežums! Skride par to, kā Covid-19 inficētajam sekot veselībai mājās 11
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Nedēļas nogalē iespējami zīmīgi notikumi! Horoskopi 27.oktobra līdz 1.novembris
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ja tu kādam esi kaut ko apsolījis, turi savu vārdu! Horoskopi 28.oktobrim 1
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Centies šodien nevienam nenodarīt pāri! Horoskopi 29.oktobrim
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Francija ieviesīs stingrus ierobežojumus cīņā ar Covid-19 1
23:01
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Rumbulā par 11 500 eiro tikko pirkts auto paliek ceļmalā. Garantiju atsaka
21:58
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 6
21:11