Foto: Focal point/Shutterstock

Bites baltas kā spociņi.. Kā pret bišu ērcēm cīnīties ar pūdercukuru 0

Jautājums. Esmu dzirdējusi, ka pret ērcēm cīnās ar vienkāršu pūdercukuru. Kāda ir šī metode, cik iedarbīga un vai der arī patlaban? VĒSMA SABILĒ

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Pūdercukuru var izmantot gan ērču daudzuma noteikšanai, gan to ierobežošanai. Taču ērču ierobežošanai viena pati šī metode nebūs tik efektīva. Papildus vajadzīga šim gadalaikam piemērota apstrāde, piemēram, ar skābeņskābi vai līdzekli Hive Clean, vai pretvarroatozes plāksnītēm.

Patlaban vismaz daļēji jau jābūt veiktai apstrādei pret varroatozi. To, kāda ir palikusi ērču koncentrācija stropā, var aptuveni noteikt ar vienkāršu pūdercukura metodi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir piemērots brīdis ērču daudzuma noteikšanai, jo bites gandrīz beigušas perot un lielākais vairums ērču ir uz bitēm. Ja ir peri, tad šis tests ir mazāk efektīvs, jo uz aizvākotajiem periem ir pat 80–85% ērču.

Visas paliek dzīvas

Pūdercukura metode der amatieriem biškopjiem, kam žēl nogalēt bites, lai noteiktu ērču koncentrāciju ar citām metodēm, piemēram, saķerot 100 bišu un aplejot tās ar karstu ziepjūdeni. Laboratorijās šiem izmeklējumiem vajag pat 300 lidoņu. Šī diagnostika gan ir precīzāka (var aprēķināt procentuālo daudzumu), bet bites tiek vardarbīgi nogalētas.

Savukārt ar pūdercukuru apstrādātās bites pēc pārbaudes dzīvas un bez varrām atlaiž atpakaļ stropā, kur pārējās bites tām palīdzēs notīrīties.

Rīkojas šādi

Puslitra burciņā iegrābj bites. Jo vairāk izdodas iegrābt, jo labāk (300–500 bišu).

Burciņai uzliek tādu sietiņu, caur kuru bites nevar izlīst, bet pūdercukurs labi izbirst.

Burciņā ieber 2–3 ēdamkarotes pūdercukura. Bites un cukuru saudzīgi kādu laiciņu pakrata. Ērcēm zūd saķere ar bites ķermeni, un tās atdalās.

Pūdercukuru caur sietiņu izkrata. Tajā saskaita sīkām linsēklām līdzīgās ērces. Var lietot arī lupu. Jo mazāk ērču (vai pat nemaz), jo labāk. Pieļaujamais daudzums varētu būt trīs ērces uz 100 bitēm. Nopietni jāuztraucas, ja uz šo daudzumu ir vairāk par piecām ērcēm.

Bites, baltas kā spociņus, atlaiž stropā.

Pūdercukurs der arī stropā

Laba, bet maz lietota metode ir bišu apkaisīšana ar pūdercukuru stropā. Daļa ērču nobirs pašas, daļu bites notīrīs, posdamas kažociņu no pūdercukura.

Uz stropu iztērē 3–5 ēdamkarotes pūdercukura. To ber tieši uz bitēm starp rāmju līstēm. Tas gan jādara sausā laikā, jo mitrumā bites var apķept gluži kā dzērvenes ar glazūru.

Reklāma
Reklāma

Pūdercukura metode efektīvāka ir tad, ja stropam ir sieta grīda vai sanitārā grīda, caur kuru kaitēkļi izkrīt. Atdalītās ērces dzīvas un veselas nokrīt uz grīdiņas, un tās tūliņ cenšas nokļūt atpakaļ uz kādas citas bites.

Lietojot citas metodes, ērču biruma noteikšanai var lietot lipīgu papīru, kur varras pielīp (ieklāt zem rāmjiem papīru, kas ieziests ar eļļu vai vazelīnu). Taču kopā ar pūdercukuru šī metode nedarbojas, jo saldā viela sabirst uz papīra un padara to nelipīgu.

Ar saldumu vien nepietiek

Papildus pūdercukuram bitēm vajadzīga cita apstrāde – ar lielāku garantiju (to nedara vienlaikus). Piemēram, lēta un vienkārša metode ir pilinājumi ar skābeņskābi. Sīrupu gatavo no 75 g skābes pulvera (šādos iepakojumos parasti to pārdod), viena kilograma cukura un viena litra ūdens. Var arī iegādāties līdzekli Hive Clean (15–20 ml uz saimi, atkārtoti apstrādā 2–3 reizes). Der arī pretvarras plāksnītes, kuras iegādātas veterinārajā aptiekā (nederēs kreisā prece no nezināma izplatītāja). Plāksnītes, kas nogalē varras, stropā tur 4–6 nedēļas. Ja liek tagad, kad peru tikpat kā nav, tur vēl īsāku laiku.

Plāksnītes nedrīkst atstāt stropā pa ziemu. Tajās esošās pesticīdvielas pāries vaskā, turklāt neno­galētajām ērcēm veidosies rezistence.

Bites paraugiem (arī testam ar ziepjūdeni) ņem no malējām kārēm un rūpīgi apskata, vai nav gadījies iegrābt māti.

Lidones var apstrādāt ar skābes sīrupu pret varroatozi, kamēr ārā temperatūra nav zemāka par +5 grādiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.