Oļegs Burovs.
Oļegs Burovs.
Foto: Zane Bitere/LETA

Rīgas domes trīs iespējas 1

Rīgas domes neatkarīgo frakcijas deputāta Vadima Baraņņika atbrīvošana no Rīgas vicemēra un Rīgas brīvostas valdes locekļa amata ir pirmais solis uz Rīgas domes atlaišanu un ārkārtas vēlēšanām, uzskata labējās opozīcijas līderi.

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Vairāki neatkarīgie domnieki domā, ka tas ir pirmais solis uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izraudzītas administrācijas iecelšanu Rīgā, jo jaunas vēlēšanas vairs nepagūšot sarīkot – labējā opozīcija, kopā ar “Saskaņu” un “GKR” atbalstot V. Baraņņika noņemšanu, esot attālinājusi šo iespēju.

Rīgas mērs Oļegs Burovs (“GKR”), sasaucot ārkārtas sēdi, ir nodrošinājis, ka “Saskaņa” turpina darbu koalīcijā, viņš vēl cer sarunās atrast veidu, kā varētu turpināt darbu arī situācijā, kad koalīcijā palikuši 28 no 60 deputātiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja tas neizdosies, tad jārēķinās ar ārkārtas vēlēšanām, atzina O. Burovs. Otrdienas vakarā O. Burovs paziņoja, ka nolēmis atcelt pašvaldības uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” (“RNP”) valdi, kā arī atjaunojis amatā nu jau bijušā vicemēra V. Baraņņika atstādināto “Rīgas Centrāltirgus” valdi, kurā bija Artis Druvinieks, Kaspars Zauls un Valdis Karnītis.

“RNP” valdi vadīs SIA “Rīgas satiksme” (“RS”) līdzšinējais valdes priekšsēdis Ernests Saulītis. Tajā strādās arī Elmārs Martinsons, Irīna Miķelsone, Juris Švanders un Inese Šnepsta. Kad augustā tika apturēta tagad jau par maksātnespējīgu atzītās “PNB” bankas darbība, atklājās, ka tajā palikuši arī seši miljoni eiro “Rīgas namu pārvaldnieka” naudas, kas saņemta no namu īpašniekiem.

O. Burova ieskatā “RNP” valde bija zaudējusi uzticību, kā viens no iemesliem ir arī tas, ka pašvaldība var pazaudēt “PNB” bankā palikušo naudu. Arī šis uzņēmums bija V. Baraņņika pārraudzībā.

 

Burovs spiests rīkoties

Pēc “Saskaņas” ultimāta O. Burovam pārtraukt sadarbību ar četriem no tās ievēlētajiem neatkarīgajiem deputātiem, kurus pārstāv arī V. Baraņņiks, notikumi Rīgas domē attīstījās ļoti strauji.

O. Burovs sākotnēji nesteidzās pakļauties sadarbības partnera prasībai neturpināt sadarbību ar četriem bijušajiem “Saskaņas” biedriem. Viņi no partijas tika izslēgti, jo neievēroja frakcijas disciplīnu. Četrotne un arī no labējām partijām ievēlētie trīs deputāti uz atsevišķu vienošanos pamata iekļāvās O. Burova veidotajā vairākumā, kurā ir arī “Saskaņa”. Taču pretrunas saglabājās.

Drīz pēc “Saskaņas” ultimāta V. Baraņņiks vēl kā vicemērs un kapitāldaļu turētājs vairākos pašvaldības uzņēmumos atstādināja “Rīgas Centrāltirgus” valdi, kā arī uzdeva SIA “Rīgas satiksmes” vadībai izvērtēt uzņēmumam nodarītos zaudējumus un bijušo valdes locekļu atbildību.

Abi uzņēmumi pirms tam bija bijušā Rīgas mēra N. Ušakova pārraudzībā.

Tad O. Burovs paziņoja, ka jau otrdien sasauc domes ārkārtas sēdi, lai rosinātu V. Baraņņika atbrīvošanu no amatiem. “Gods kalpot Rīgai” (“GKR”) un “Saskaņai” vairs nav vairākuma, kas nozīmē, ka šīs sēdes iznākumu izšķīra labējās opozīcijas partijas – Jaunā konservatīvā partija, Nacionālā apvienība, “Vienotība” un “Attīstībai/Par”, no kuras gan daļa deputātu sēdē nepiedalījās.

Ja opozīcija būtu izšķīrusies “noraut kvorumu”, tas tuvinātu domes atlaišanai, kas ir iespējama, ja trīs sēdes pēc kārtas sēdē nav vairākuma. Mihails Kameņeckis (“Saskaņa”), sēdē sacīja – ja vicemēra atbrīvošana neizdotos, tad tiktu sasaukta arī otrā un trešā sēde, “jo neticu, ka šāda koalīcija var pastāvēt ilgi”.

Deputātu grupas “Rīga” vadītājs Oskars Putniņš uzskata, ka labējie opozicionāri velkot laiku, lai vairs nevarētu sarīkot jaunas vēlēšanas, kurām jānotiek ne vēlāk kā līdz 2020. gada 1. martam, un tad Rīgas vadībā Saeima ieceltu administrāciju. Arī Vjačeslavs Stepaņenko (“GKR”) sacīja: “Drīzāk būs pagaidu administrācija, ko iecels VARAM. Un tad visi 60 deputāti soļos uz mājām.”

V. Stepaņenko atzina, ka viņam cilvēciski grūti nobalsot par V. Baraņņika atbrīvošanu, jo ilgi viņu pazīstot.

Pirms ienākšanas politikā abi kopā strādāja telekompānijā “Pirmais Baltijas kanāls”. V. Stepaņenko atstāja sēdi pirms balsojuma, norādot, ka viņam jāvada Apstādījumu komisijas sēde.

 

Opozīcija pieslējās valdošajiem

Aleksejs Rosļikovs (otrais no kreisās) sagaida savu politisko domubiedru Vadimu Baraņņiku atgriežamies sēžu zālē pēc viņa atbrīvošanas no vicemēra amata, par ko nobalsoja visi 40 deputāti, kas piedalījās balsojumā.
Foto: Zane Bitere/LETA

Jautājuma izskatīšanas laikā daudzi varēja noskatīties, kā no “Saskaņas” ievēlētie deputāti, kas tagad ir dažādās pusēs, savā starpā turpina naidoties. M. Kameņeckis lēmuma projektu pamatoja ar to, ka V. Baraņņiks ar savu rīcību pēc N. Ušakova aiziešanas ir zaudējis uzticību.

“Jūs agrāk bijāt cits Baraņņiks,” piebilda M. Kameņeckis. Aleksejs Rosļikovs no neatkarīgo grupas uzskata, ka V. Baraņņiks kļuvis neērts, jo Rīgas brīvostas valdē balsojis atšķirīgi, kā arī atcēlis “Rīgas Centrāltirgus” valdi un lūdz izvērtēt “Rīgas satiksmes” amatpersonu darbību.

Pirms pāris nedēļām TV3 raidījums “Nekā personīga” informēja par N. Ušakova laikā noslēgto pašvaldībai neizdevīgo līgumu uz 30 gadiem ar Igaunijā reģistrēto kompāniju “Promenex OU” par Rūpniecības tirgus teritorijas attīstību.

Nomnieks bija apņēmies ierīkot stāvvietas un tirdzniecības vietas, bet raidījums vēstīja par plāniem teritorijā būvēt lielveikalu. Centrāltirgum būtu ēkas jāatpērk.

Domes sēdes jautājumu un atbilžu sesijā tika atklāts, ka Rīgas brīvostā ir grūtības ievēlēt valdes priekšsēdētāja vietnieku, jo M. Kameņeckis un O. Burovs balsoja par Satiksmes ministrijas pārstāvi Džinetu Innusu, bet V. Baraņņiks – par Ekonomikas ministrijas deleģēto ostas valdes locekli Pāvelu Rebenoku.

Piesliešanos koalīcijai balsojumā par V. Baraņņika atbrīvošanu opozīcija pamatoja ar viņa līdzšinējo darbību – kā Satiksmes komitejas vadītājs V. Baraņņiks pēdējos gadus esot “darījis visu, lai neviens no “Rīgas satiksmes” nenāktu uz domi atskaitīties par to, kas notiek uzņēmumā”, sacīja Vilnis Ķirsis (“Vienotība”).

Viņš turpināja: “Baraņņiks nav ne labāks, ne sliktāks par visiem pārējiem. Jūs visi ­esat pelnījuši atlaišanu, jo ievedāt Rīgas domi krīzē.

Tas būs pirmais solis, jo uz šo zemas kvalitātes dārgo cirku rīdziniekiem nav jānoskatās.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Dainis Turlais (“GKR”) sēdē aicināja deputātus padomāt par rīdzinieku interesēm, kuriem visi bija solījuši strādāt, bet tagad “grib uztaisīt domes ārkārtas vēlēšanas un uz populisma viļņa atkal nonākt pie varas”. D. Turlais arī izteica minējumus par partiju un deputātu grupu konsultantiem ārpus domes.

Neoficiāli minēts, ka bijušo saskaņiešu četrotni konsultējot bijušais Ušakova padomnieks jurists Jānis Dzanuškāns, bet no labējām partijām ievēlētos neatkarīgos deputātus – Emīls Jakrins. Šīs grupas līderis Oskars Putniņš “Latvijas Avīzei” sacīja, ka tā nav tiesa, bet E. Jakrinu viņš labi pazīst no laika, kad abi darbojās partijā “Latvijas attīstībai”. Savukārt neatkarīgo frakcijas vadītājs Valērijs Petrovs skaidroja, ka ar J. Dzanuškānu ir konsultējies tikai kā ar advokātu, jo frakcijai neesot sava referenta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Lasīt citas ziņas
Līdzšinējo Saeimas spīkeri Mūrnieci varētu virzīt darbam valdībā
“Pasaule ir nukleāra Armagedona draudu priekšā.” Baidens brīdina, ka Putins nejoko, draudot lietot kodolieročus 49
Sākts kriminālprocess par partijas “Stabilitātei!” deputātes Grevcovas iespējamo melošanu CVK 36
“Šoreiz pie valdības tiksim ātri!” Saruna ar profesoru Klāvu Sedlenieku
Latvijas hokeja vēstures cienītāji aizvadījuši tradicionālo hokeja kareivju piemiņas dienu
22:32
Ilze Pētersone: Vēlēšanu prieks ar paģiru garšu
21:51
Līdzšinējo Saeimas spīkeri Mūrnieci varētu virzīt darbam valdībā
21:45
Iemīlējuši Latvijas skaņu: “Grammy” balvas ieguvēji atgriežas Rīgā ar jaunu projektu
VIDEO. Vīrietis, kurš Krievijas gaisa trieciena laikā zaudēja visu ģimeni: “Viņi nogalināja visu, kas bija manā dvēselē”
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas? 1
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Ilze Pētersone: Vēlēšanu prieks ar paģiru garšu
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 6
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Vai laikapstākļi mainīsies? Sinoptiķu prognoze sestdienai
Kāda ir bibliotēku loma mūsdienu apstākļos?
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
“Režīma pilsēta”: kā Liepāja kļuva par PSRS militāro objektu – “nepiederošām” civilpersonām nepieejamu zonu
Gada inflācija septembrī varētu būt vismaz 22%
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Kurzemē policija uziet melnajam tirgum paredzētus šaujamieročus
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
VIDEO. “Pie kājas man tavs makrolīmenis! Lai no šodienas cenas neceltos!” Lukašenko aizliedzis paaugstināt cenas 73
Jānis Grasis: Ņemsim piemēru no ebreju kopienas, kas prasa un beigās arī dabū.
Monika Zīle: Politisko kaislību duļķes un nogulsnes
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 52
VIDEO. Soctīklotāji pārsteigti par kāda zvejnieka neparasto lomu – haizivs olu 3
Liepājā aizdegusies šķeldas kaudze rada spēcīgu sadūmojumu plašākā apkārtnē
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem