Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ieva Čika/LETA

Ilze Kuzmina: Augstskolu strīda kamols starp aizstāvjiem un valdību 0

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist” 40
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu” 166
Lasīt citas ziņas

Strīds par to, kā turpmāk pārvaldāmas valsts augstskolas, cik liela vara tajās būs ārējiem ekspertiem un ministriem, pārcēlies uz Saeimu: tā gatavojas izskatīt apjomīgos grozījumus Augstskolu likumā.

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) plāno, ka likuma izskatīšanu varētu pabeigt jau jūlijā. Tāda steiga nepatiks nozares pārstāvjiem, kuri iebilst pret ministrijas redzējumu par augstskolu nākotni un cerēja, ka Saeimā tiks sadzirdēti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašreizējie politiskie signāli gan liek domāt, ka arī te viņos neieklausīsies. Koalīcijas partneri iesaka likumprojektu uzlabot, taču pievēršas galvenokārt niansēm un nesola sargāt augstskolu autonomiju, kas nozarē strādājošo ieskatā tiek apdraudēta.

Nozares pārstāvjiem var piekrist, ka likumprojekts nav pietiekami izdiskutēts. Daudz runāts par to, ka augstskolās nepieciešamas pārmaiņas, taču par konkrētām izmaiņām Augstskolu likumā diskutēts virspusēji. Kad tapa konceptuāls ziņojums par gaidāmajām pārmaiņām, notika diskusijas, taču tās bija samērā īsas un lielāko daļu laika aizņēma ministrijas izraudzītu ekspertu uzstāšanās. Tā bija vispārīga parunāšanās par augstākās izglītības lomu, attīstības iespējām. Jā, parādījās arī konkrēta, interesanta informācija, piemēram, par augstskolu izdevumu pozīcijām, taču bez skaidra konteksta.

Kad valdībā izskatīja konceptuālo ziņojumu, tika teikts, ka detalizētas diskusijas būs, sagatavojot likumprojektu. Realitātē pēcāk daudzi priekšlikumi nav ņemti vērā, sakot, ka tie neatbilst ziņojumam. Tā ir ērta atruna, jo nav pat jāpaskaidro, kā tieši neatbilst. Piemēram, ar šādu atrunu noraidīts ierosinājums jau likumā skaidrāk definēt atbildības sfēras augstskolas rektoram un ekspertu padomei, ko augstskolās grasās ieviest.

Augstskolu pārstāvji ceļ trauksmi, ka līdz ar izmaiņām Augstskolu likumā tikšot samazināta augstskolu autonomija. Vai tā tiešām būs, grūti spriest, jo nav bijušas diskusijas par to, ko tieši šodienas pasaulē nozīmē šī autonomija, kā augstskolas to izmantojušas. Autonomija ir spēja darboties patstāvīgi, bet attiecībā uz valsts augstskolām šī spēja jau agrāk bijusi ierobežota. Kā lai tās darbojas autonomi, ja saņem valsts naudu, ja valsts nosaka, kādas studiju vietas par šo finansējumu jāpiedāvā?

Jā, augstskolas bijušas autonomas tādā ziņā, ka pašas iecēla sev rektoru un citas amatpersonas, valdībai bija tiesības šiem lēmumiem tikai piekrist, ja vien nebija rupju likuma pārkāpumu: to pierādīja Latvijas Universitātes rektora Indriķa Muižnieka ievēlēšanas sāga.

Ja likuma grozījumus apstiprinās, turpmāk rektoru iecels padome, kurā pārsvarā būs ārēji eksperti. Iepriekš to darīja Sa­tversmes sapulce – plaša augstskolas saimes pārstāvniecība. Tā kā uz padomes locekļu atlasi liela ietekme būs politiskiem spēlētājiem, varētu būt bažas, ka rektora izvēle arī būs politisks lēmums.

Bet varbūt līdzekļiem nav nozīmes, ja vien mērķis ir cēls? Deklarētais mērķis tāds tiešām ir: celt augstākās izglītības kvalitāti, augstskolu starptautisko konkurētspēju, panākt, ka tās vairāk darbojas sabiedrības interesēs, ir atvērtākas.

Taču šobrīd nevar apgalvot, ka mērķi tiešām izdosies sasniegt. Pirmkārt, nav skaidrs, vai padomes locekļiem tiešām izdosies veicināt augstskolu attīstību, jo likumā nav nekā par viņu profesionālajām kompetencēm.

Otrkārt, augstskolās turpinās strādāt senāts, kurš atbildēs par akadēmiskiem un studiju satura jautājumiem, un, iespējams, arī Satversmes sapulce. Cik lielā mērā šīs institūcijas varēs ietekmēt padomes lēmumus, vai padome skaldīs un valdīs, vai tai tomēr būs jāmeklē kādi kompromisi, nav skaidrs. IZM saka: tas jāregulē augstskolas iekšējos normatīvajos aktos. Toties tie lielākoties jāsaskaņo padomē vai atbildīgajā ministrijā. Ja likumā nebūs regulējuma, cīņa par varu nebeigsies ar diskusijām Saeimā, tā turpināsies katrā augstskolā atsevišķi. Augstskolas resursi tiks tērēti cīņai ar ministriju un “ļaunajiem” ārējiem padomes locekļiem, dēļ kā studiju un pētniecības kvalitātes nodrošināšanai būs mazāk laika un spēka.

Ja IZM piedāvātās izmaiņas atbalstīs, daudz lielāka būs arī izglītības un zinātnes ministra atbildība par nozari: viņš(a) ne tikai apstiprinās augstskolu satversmes, virzīs daļu padomes locekļu, bet arī vienpersoniski noteiks, kā starp augstskolām sadalāmas valsts apmaksātās studiju vietas, par ko šobrīd ir teikšana arī Augstākās izglītības padomei, ko plānots likvidēt. Tik lielas varas uzticēšana ministram ir risks, tajā pašā laikā nav pieņemams arī vairāku nozares ekspertu ieteikums ļaut pašas augstskolas Satversmes sapulcei apstiprināt padomi. Skaidrs, ka tādā gadījumā padomē nonāktu ļaudis, par ko attiecīgā augstskolas vadība ir droša: viņi lieki pa kājām nemaisīsies.

Kaut jūtams, ka politiskā vienošanās par pārmaiņām augstskolu pārvaldē panākta, Saeimai tomēr vajadzētu pēc būtības izvērtēt katru pantu svarīgajā likumprojektā, meklējot ne tikai kompromisus, bet arī veidu, kā panākt, lai augstskolas kļūst atvērtākas un drosmīgākas pārmaiņām un tajā pašā laikā nepārvēršas par bandiniekiem politiskās spēlītēs. Augstskolu attīstībai noteikti nenāks par labu, ja padomes locekļu un pat rektoru amata vietas tiks izsolītas politiskajā tirgū.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Kabajeva nosūtīta pensijā? Baumo, ka Putinam ir jauna mīla – Bārbijas tipa blondīne, kura ir 32 gadus jaunāka par viņu
Lasīt citas ziņas
Apšaude Jelgavā. Vīrietis sašāvis pasažieru autobusu un ēkas logus – “vēlējos pavingrināties šaušanā”
Zelenskis aicina Poliju nekavējoties tikties “graudu sarunās” uz robežas: “Tā ir militārā ekonomika, tā nodrošina fronti!”
“Beidzot! Par latviešu valodu spēj cīnīties tikai ministrs, kurš nav latvietis!” soctīkli jūsmo par Abu Meri paziņojumu
Kabajeva nosūtīta pensijā? Baumo, ka Putinam ir jauna mīla – Bārbijas tipa blondīne, kura ir 32 gadus jaunāka par viņu
Zelenskis aicina Poliju nekavējoties tikties “graudu sarunās” uz robežas: “Tā ir militārā ekonomika, tā nodrošina fronti!”
18:14
Dārzs
Sējam ārstniecības augus! Kādu augsni meklēt, kur meklēt sēklas un kad tās sēt – padomi
18:06
Streika dēļ trešo dienu slēgts Eifeļa tornis. Pašvaldība atteikusies tikties ar arodbiedrību
17:35
TV24
“Mēs pasi, varētu teikt, izīrējam uz laiku lietošanā! Bārdu bildē piezīmēt nedrīkst!” Ierēdņi mēģina skaidrot, kāpēc pase nav bez maskas
Rinkēvičs: Nav pieņemami, ka ar sarežģījumiem apgūstamās naudas kategorijā ir 500 miljoni ES fondu naudas
Dārzs
Kā atkopt veikalā brāķētos citruskociņus? Tiem nav raksturīga īpaša izturība un dzīvelība
Ja iespējams, pārceliec svarīgas tikšanās uz citu dienu! Horoskopi 22. februārim
Mājas
Kas notiek saldētavā un ledusskapī? Kuru iegādāties ir racionālāk – padomi
Streika dēļ trešo dienu slēgts Eifeļa tornis. Pašvaldība atteikusies tikties ar arodbiedrību
Nosaukta Eiropas nedrošākā pilsēta – naktī pa to izvairās pārvietoties pat vietējie
Kokteilis
FOTO. Teilore Svifta no pasaules popmūzikas princeses kļuvusi par Velsas princeses stila māsu
5 “neērti” jautājumi, ko uzdot “atvērto durvju dienā”, ejot raudzīties jauno mājokli
Kokteilis
VIDEO. Ekspedīcijā, kurā piedalījās arī aktieris Vils Smits, atklāta pasaulē lielākā čūska
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Tautā iemīļotajai un enerģiskajai Baibai Sipeniecei-Gavare šodien svētki
Receptes
Vietējo zivju – līdaku, asaru, zandartu un citu spuraiņu ikri, tā tik ir manta!
Ministrija apšauba Dzemdību nama atbilstību mūsdienu prasībām. Kas ir nozares ministra šaubu pamatā?
TV24
Reirs: Krievijas lauksaimniecības produktu importa aizliegums var ietekmēt cenas veikalos
FOTO. Tallinas ielās izvietoti plakāti ar nepatīkamiem skatiem – tajos redzamas sagrautas, izpostītas ēkas
TV24
Enerģētikas eksperti prognozē, cik tuvākajā laikā maksās gāze, degviela un elektrība: “Ilgākā termiņā gan mēs nevaram pateikt”
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Ceturtdienas rītā daudzviet gaidāma migla. Kāda būs diena?
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
IZM turpinās sarunas ar LIZDA par slodžu balansēšanu un jauno pedagogu algu finansēšanas modeli
Rīgas dome nolemj likvidēt četras Rīgas pamatskolas, vienu bērnudārzu un vienu vidusskolu pārveidot par pamatskolu
Maskava apsūdz Baltijas valstis prasību ignorēšanu gādāt par tās vēstniecībās organizēto vēlēšanu iecirkņu apsardzi