Pašlaik vienīgi neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko nav paudusi gatavību vakcinēties.
Pašlaik vienīgi neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko nav paudusi gatavību vakcinēties.
Foto: Zane Bitere/LETA

“Saeimas deputātiem vakcinēties ir goda lieta”: gatavību vakcinēties nav paudusi tikai viena deputāte 70

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Lasīt citas ziņas

 

Covid-19 sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu, vai speciālistu atzinumu par vakcinācijas atlikšanu Saeimas Mandātu un iesniegumu komisijā pirmdien nebija iesnieguši četri deputāti – Jānis Ādamsons, Vladimirs Ņikonovs (“Saskaņa”), Romāns Naudiņš (NA) un Jūlija Stepaņenko.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču ir zināms, ka J. Ādamsons ir vakcinējies, bet nevar uzrādīt sertifikātu, jo ir turēts aizdomās par spiegošanu Krievijas labā un atrodas apcietinājumā. Savukārt V. Ņikonovam bija klīniskās universitātes slimnīcas atzinums par vakcinācijas atlikšanu uz laiku, taču šajās dienās viņš vakcinācijas procesu būs pabeidzis un saņems sertifikātu.

R. Naudiņš “Latvijas Avīzi” informēja, ka ir vakcinējies ar Pasaules veselības organizācijas atzītu vakcīnu, kas Latvijā nav pieejama. Tāpēc viņam būs nepieciešams kāds laiks, lai saņemtu Eiropas digitālo sertifikātu un iesniegtu visus nepieciešamos dokumentus Veselības ministrijā. Līdz šim sertifikāts viņam neesot bijis nepieciešams, tāpēc šo procesu nav sācis agrāk.

R. Naudiņš uzskata, ka deputātiem bija jāparedz pārejas periods, kura laikā var sagatavoties jaunā likuma prasību izpildei. Saeima to pieņēma 12. novembrī, bet jau 15. novembrī tas stājās spēkā.

Likums “Par pagaidu papildu prasībām Saeimas deputātu un pašvaldību domju deputātu darbam” nosaka, ka Saeimas deputāti, kuriem nav sertifikāta par vakcinācijas vai vīrusa pārslimošanas faktu vai atzinums, uz kura pamata vakcinēšanās ir atlikta (tādos gadījumos jāiesniedz veiktā testa negatīvs rezultāts), nevar piedalīties Saeimas darbā ne klātienē, ne attālināti. Viņi nesaņem algu un kompensācijas.

R. Naudiņš uzskata, ka kopējā valsts vakcinācijas politika ir nedemokrātiska un viņam kā politiķim neesot pieņemama, jo “haotiska likumu pieņemšana liedz virzīties uz rezultātu, kas noved pie tā, ka Saeimā tiek pārkāptas vispārpieņemtas demokrātijas normas, un tas nenāk par labu ne valsts tēlam, ne drošai investīciju videi”.

 

Ādamsons nevar uzrādīt sertifikātu

“Saskaņas” frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka J. Ādamsons, kurš gan vairs nav “Saskaņas” frakcijas deputāts, bija vakcinējies. Šajās dienās otro poti saņems arī V. Ņikonovs. J. Urbanovičs atzina, ka juridiski Saeimas pieņemtais likums ir apstrīdams, bet “Saskaņa” to atbalsta ētisku apsvērumu dēļ, solidarizējoties ar tiem, kam ir noteiktas līdzīgas prasības. “Ja kādas nozares represē, tad Saeimas deputātiem tā ir goda lieta un arī pašiem ir jāvakcinējas,” teica J. Urbanovičs.

Pašlaik vienīgi neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko nav paudusi gatavību vakcinēties.

Viņa pirmdien iesniedza Saeimā veikta testa negatīvu rezultātu, taču uz testa pamata viņai nebija iespējams piedalīties sēdē. J. Stepaņenko jau ir likusi saprast, ka plāno vērsties Satversmes tiesā. Viņa ir viena no Aināra Šlesera dibinātās partijas “Latvija pirmajā vietā” līderēm. Partija vasaras beigās un rudens sākumā organizēja akcijas par brīvprātīgu vakcināciju.

Tajās piedalījās arī Alda Gobzema vadītā partija “Likums un kārtība”. A. Gob­zems, kurš iepriekš apgalvoja, ka ir vīrusu pārslimojis, un viņa partijas biedre Karīna Sprūda pirmdien iesniedza sertifikātu un piedalījās Saeimas darbā.

No “Saskaņas” ievēlētais deputāts Vjačeslavs Dombrovskis, kurš tagad nodibinājis partiju “Republika”, Saeimas sēdē teica, ka ierobežojumi parlamenta darbā piedalīties vairākiem deputātiem ir pretrunā ar Satversmes 5. pantu, kas nosaka, ka Saeima sastāv no 100 tautas priekšstāvjiem.

Kā zināms, šie deputāti mandātu nezaudē un viņu vietā nenāk nākamais kandidāts, bet viņi nevar piedalīties lēmumu pieņemšanā.

V. Dombrovskis uzskata, ka šī Satversmes pārkāpuma dēļ varētu apšaubīt parlamenta pieņemtos lēmumus, jo ir deputāti, kuriem liegtas iespējas pārstāvēt savus vēlētājus. Jāatgādina, ka, stājoties amatā, deputāti svinīgajā zvērestā sola ievērot Latvijas likumus un Satversmi. Taču, kā iepriekš tika norādīts debatēs par šo jautājumu, tad Latvijā nav likuma par obligāto vakcināciju.

 

Likumam ir vājās vietas

Pirmdien konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars tviterī atgādināja, ka 1926. gadā Saeima bija pieņēmusi likumu, kas paredzēja obligāto potēšanos pret bakām. Lūgts komentēt tagad pieņemto likumu, E. Pastars “Latvijas Avīzei” uzsvēra atšķirību – obligāti nav tas pats, kas pienākums vakcinēties.

Viņš atzina, ka valstij ir pietiekami plaša rīcības brīvība attiecībā gan uz prasībām ierēdņiem, gan deputātiem. Taču ir jāievēro vairāki nosacījumi. Viens no tiem ir medicīniskie iemesli, kas ir ņemti vērā, dodot iespēju uzrādīt konsilija atzinumu, uz kā pamata vakcinācija ir atlikta.

Prasības Saeimas deputātiem ar šādu saslimušo un mirušo skaitu var noteikt, jo Saeimai var nebūt attālinātā darba iespējas, un tādā gadījumā deputāti, kuri nav vakcinējušies vai pārslimojuši vīrusu, var apdraudēt kolēģus un arī vēlētājus.

Ja pastāv apdraudējums sabiedrības drošībai vai dažu personu dēļ Saeima nevar sanākt uz klātienes sēdēm, tad var noteikt papildu prasības deputātiem.

Taču, ja parlaments strādās tikai attālināti, tad tāds ierobežojums varot būt strīdīgs, atzina E. Pastars. Viņš pieminēja, ka vēl var būt diskusija par tiesībām uz personas pārliecību – vai to var ierobežot ar argumentu par sabiedrības drošību.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Tiesvedības būs, un tas ir labi,” teica E. Pastars, runājot par valsts pārvaldi kopumā. Taču esot svarīgi, lai valdība, jūtoties iedrošināta pēc pirmajām uzvarētajām tiesvedībām, nezaudē piesardzību, nosakot ierobežojumus.

E. Pastars atzina, ka Latvija ir normatīvisma nomocīta. Viņaprāt, noteikumiem vajadzētu būt vienkāršiem un saprotamiem, lai premjers tos varētu no galvas īsā laikā izstāstīt. Ja būs sarežģītas prasību konstrukcijas, tad tās nekad nebūs efektīvas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
Apinis: Kariņ, ļauj Pavļutam turpināt Golubevas darbu, paņems vēl Juhņēviču līdz, lai vada dzeloņdrāšu iepirkuma biroju
Lasīt citas ziņas
Kariņš aicina NA un AP nekavēties ar lēmumiem par jaunu ministru izvirzīšanu
“Vai latvieši ir pelnījuši savu valsti? Politiķi dara to, ko neviens neuzdrošinātos savā biznesā un mazdārziņā,” uzskata Lapsa
“Tā arogance!” Rostovskis atklāj, kurš pēc uzņēmēju domām ir neprofesionālākais ministrs
APTAUJA. Vai esat gatavi ziedot okupāciju simbolizējošā pieminekļa Rīgā nojaukšanai?
Agris Liepiņš: Klausoties “Saskaņas” deputātos, liekas, ka vajadzētu uzņemt komēdiju – “Krievu nacionālās īpatnības, kritušos karavīrus pieminot”
21:21
Kristīne Vītola Ieraksta vārdu Grieķijas basketbola vēsturē
21:14
Māris Antonevičs: Etniskā kārts un citi ministres aizstāvju argumenti
20:57
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
Pirmā tiesu instance attaisno autovadītāju krimināllietā par Rīgas mēra ģimenes locekļu sabraukšanu
Vairākas uzņēmēju organizācijas aicina Vitenbergu saglabāt ekonomikas ministra amatā
Podoļaks: Sarunas ar Krieviju ir apturētas
Zviedrija parakstījusi pieteikumu par uzņemšanu NATO; Somijas parlaments atbalsta pieteikuma iesniegšanu
Māris Antonevičs: Etniskā kārts un citi ministres aizstāvju argumenti
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Ukrainas ministrs un “Azovstaļ” īpašnieki aicina Latvijas valdību atbalstīt DLRR
“Šī vieta nekad nav bijusi skaista…” Neatkarības laukums savu nosaukumu netur godā
Krievija izstājas no Baltijas jūras valstu padomes
Trešdiena gaidāma saulaina
“Mums jāsaņem garantijas.” Turcija izvirza prasības sakarā ar NATO paplašināšanu
Nosauc ceļu posmus, pa kuriem no 20.maija varēs braukt ar 110 km/h ātrumu
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
VIDEO. “Viņiem jāsaprot, ka šausmīgā Krievija ir blakus!”: TV kanālā “Pervij kanal” izteikti draudi Latvijas politiķiem
Bijušais iekšlietu ministrs Gulbis: Golubevai nevajadzēja pamest valsti
“Ruka kungs šobrīd ir vairāk nobažījies par savu vietu,” Kreituse komentē šī brīža “politisko vētru” pēc 9. maija
Iznākusi jauna “Kurbads. Latviju varoņstāsts” grāmata: ilustrācijas tapušas, iedvesmojoties no komiksiem un videospēlēm
VIDEO. Diriģents Ints Teterovskis Tavs Auto TV izmēģina jauno Hyundai TUCSON Hybrid
Pēc rietumvalstu sankciju noteikšanas Krievija samazina automobiļu ražošanas drošības standartus
VIDEO. “Jā, man ir svarīgi apprecēties!”: žurnāliste Una Ulme gatavojas trešajām kāzām
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
Nedēļas sākums var būt ļoti emocionāls un sāpīgs. Horoskopi no 16. līdz 22. maijam