Polijas parlamenta priekšsēdētājs Radoslavs Sikorskis paziņojis, ka atkāpjas, lai neaptumšotu savas partijas “Pilsoniskā platforma” izredzes oktobrī gaidāmajās parlamenta vēlēšanās, kurās izšķirsies arī Evas Kopačas vadītās valdības liktenis.
Polijas parlamenta priekšsēdētājs Radoslavs Sikorskis paziņojis, ka atkāpjas, lai neaptumšotu savas partijas “Pilsoniskā platforma” izredzes oktobrī gaidāmajās parlamenta vēlēšanās, kurās izšķirsies arī Evas Kopačas vadītās valdības liktenis.
Foto – AFP/LETA

Skandāls satricina Polijas valdību 0

Saistībā ar sarunu noklausīšanās skandālu, kas izcēlās pagājušā gada sākumā, no amata aizgājuši Polijas veselības, sporta un finanšu ministri Bartošs Arlukovičs, Andžejs Biernats un Vlodžimiržs Karpinskis, kā arī valsts parlamenta priekšsēdētājs un bijušais ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis. Četrotne par savu demisiju informēja pēc tam, kad atklātībā nonāca dokumenti, kas satur slepenu informāciju par izmeklēšanu, kas tika sākta saistībā ar Polijas augsta ranga amatpersonu sarunu noklausīšanos Varšavas restorānos. Noklausītas tika arī vakar demisionējušo amatpersonu sarunas. Ministri un parlamenta priekšsēdētājs skaidroja, ka izlēmuši demisionēt, lai neaptumšotu viņu pārstāvēto partiju “Pilsoniskā platforma” pirms rudenī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām.

Reklāma
Reklāma

Trieciens Sikorska karjerai

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Polijas amatpersonu noklausīšanās skandāls izcēlās pagājušā gada sākumā, kad nedēļas žurnāls “Wprost” publicēja Varšavas smalkākajos restorānos ierakstītas augsta ranga Polijas amatpersonu sarunas. Tajās atklājās, kā Polijas amatpersonas brīvā atmosfērā, tostarp lietojot necenzētu leksiku, ne tikai aprunā Kubas cigārus un savus Polijas un ārvalstu kolēģus, bet arī mēģina kārtot politiskus darījumus. Piemēram, vienā no ierakstiem bija dzirdama Polijas toreizējā ārlietu ministra Sikorska un bijušā finanšu ministra Jaceka Rostovska saruna, kurā tobrīd vēl par Polijas politikas smagsvaru uzskatītais Sikorskis nicīgi izsakās par poļu un amerikāņu attiecībām, kas, viņaprāt, esot bezjēdzīgas, jo sniedz poļiem “viltus drošības sajūtu”. Polijas centienus veidot draudzīgas attiecības ar ASV viņš salīdzināja ar orālo seksu, un šādas attiecības, kā sacīja Sikorskis, varētu būtu iemesls Varšavas konfliktam ar Berlīni un Maskavu.

Interesanti, ka vakar Varšavā Sikorskis, vēl pildīdams parlamenta priekšsēdētāja pienākumus, tikās ar ASV Floridas pavalsts bijušo gubernatoru un Republikāņu partijas iespējamo kandidātu nākamā gada prezidenta amata vēlēšanās Džebu Bušu. Abu sarunas detaļas gan netiek atklātas.

Atsedz politiskos darījumus

CITI ŠOBRĪD LASA

Polijas iknedēļas žurnālā “Wprost” ierakstīto amatpersonu sarunu atšifrējumi izraisīja poļu pamatīgu sašutumu, kas atspoguļojās valdošās partijas “Pilsoniskā platforma” popularitātes kritumā. Polijas amatpersonas tika apsūdzētas ciniskā attieksmē pret saviem vēlētājiem un aizmugurisku politisko darījumu kārtošanā pie vairāku simtu eiro vērtu pusdienu galdiem, kuru izmaksas tiek segtas no valsts budžeta naudas. Tā, piemēram, ierakstīta tika saruna starp Polijas Centrālās bankas vadītāju Mareku Belku un iekšlietu ministru Bartlomeju Senkeviču, kurā pirmais rosināja apmaiņā pret toreizējā finanšu ministra atkāpšanos “atvieglot Polijas monetāro politiku”. Skandāls maksāja amatu iekšlietu ministram Senkevičam, bet toreizējais valdības vadītājs Donalds Tusks pauda, ka sarunu ierakstīšanā ir iesaistīti ārvalstu izlūkdienesti. Kaut arī viņš nenosauca, kuru valstu dienestus viņš tur aizdomās, ASV nedēļas laikraksts “Newsweek” pērn informēja, ka aizdomas gulstas pār Krievijas specdienestiem un Polijas uzņēmēju un miljardieri Mareku Falentu, kuram piederošās kompānijas ieved ogles no Krievijas. Izmeklēšanas gaitā par pretlikumīgu sarunu ierakstu veikšanu tika apsūdzēti vairāki cilvēki, tostarp divi restorāna viesmīļi.

Prasa ģenerālprokurora demisiju

Šonedēļ skandāls uzbangoja ar jaunu sparu, jo pirmdien sociālajā interneta vietnē “Facebook” Polijas uzņēmējs un autotirgonis Zbigņevs Stonoga nopublicēja virkni slepenībā turētu dokumentu, kas saistīti ar sākto izmeklēšanu par amatpersonu sarunu noklausīšanos. Sarunā ar Polijas televīzijas kanālu “TVP Info” Stonoga sacīja, ka viņš nav nopludinājis dokumentus, bet dalījies ar informāciju, kuru viņš atradis internetā un kura esot bijusi noglabāta uz kāda servera Ķīnā. Neskatoties uz Stonogas taisnošanos, Polijas izmeklētāji viņu apsūdzējuši par slepenu dokumentu neatļautu publicēšanu, par ko uzņēmējam draud līdz pat divu gadu cietumsods. Stonogas publicētā informācija satur personiskas ziņas par izmeklēšanā iesaistītajiem cilvēkiem, tostarp izmeklētājiem, Polijas Iekšējā drošības dienesta darbiniekiem un nopratinātajām personām.

Pēc Polijas radio sniegtās informācijas, dokumenti nopludināti no Polijas ģenerālprokuratūras biroja. Šā iemesla dēļ Polijas valdības vadītāja Eva Kopača aicinājusi no amata atkāpties arī Polijas ģenerālprokuroru Andžeju Šeremetu. “Partijas “Pilsoniskā platforma” vārdā es gribu izteikt visdziļāko atvainošanos partijas atbalstītājiem, kuri klausījās ierakstus ar riebumu un aizkaitinājumu,” paziņoja Kopača. Viņu sagaida ārkārtīgi grūtais uzdevums pirms oktobrī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām atjaunot poļu uzticību partijai “Pilsoniskā platforma”, kuras popularitāte kritusies ne tikai sarunu noklausīšanās skandāla, bet arī valsts ekonomikas lēnās izaugsmes un nemainīgi augstā bezdarba dēļ. Tikmēr savas pozīcijas aizvien nostiprina Polijas labējā partija “Likums un taisnīgums”, kuru vada 2010. gadā aviokatastrofā bojā gājušā Polijas prezidenta Leha Kačiņska dvīņubrālis Jaroslavs un kuras kandidāts Andžejs Duda nesenajās prezidenta vēlēšanās uzvarēja “Pilsoniskās platformas” pārstāvi līdzšinējo Polijas valsts galvu Broņislavu Komorovski.