Foto: Shutterstock

Skolnieks vasarā grib strādāt! No kāda vecuma, kur un cik stundas – kas jāzina vecākiem? 0

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

“Kādi ir nosacījumi darbam vasaras mēnešos bērniem? Vai atvelk tādus pašus nodokļus kā pieaugušajiem? Vai šis vasaras darba periods tiek ieskaitīts darba stāžā?” – jautā Agnese Ozoliņa.

Valsts obligātajai sociālajai apdrošināšanai ir pakļauti bērni no 15 gadu vecuma. Tādējādi darba devējs veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kas veido maksājumus gan pensijai, gan maternitātei, gan citiem sociālajiem pakalpojumiem. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra apliecina – no šā vecuma personai arī sāk veidoties apdrošināšanas stāžs pensijai un uzkrāties pensijas kapitāls gan 1. līmeņa, gan 2. līmeņa pensiju shēmā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie lauksaimnieka vai vispārējā nodokļu režīmā

Nodokļu samaksas nosacījumi savukārt atkarīgi no tā, kāds nodokļu maksāšanas režīms ir skolēna darba devējam: vispārējais nodokļu maksāšanas režīms vai arī darba devējs ir lauksaimnieks.

Ja skolēns strādā pie darba devēja (arī pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja) vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, tad darba devējs no algas maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli 20% (vai 23%, ja darba devējam nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa vai skolēns algas grāmatiņā atzīmējis, lai piemēro 23%) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (34,09%).

Sociālās iemaksas neveic, ja skolēns ir jaunāks par 15 gadiem.

Citos gadījumos 10,5% darba ņēmēja sociālo iemaksu daļu darba devējs ietur no skolēna algas, savukārt 23,59% sociālo iemaksu daļu darba devējs maksā no saviem līdzekļiem.

Bet, ja skolēns vasarā saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu, strādājot lauku darbos (augļukoku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā), viņa ienākumam tiek piemērota nodokļa likme 15%, bet ne mazāka kā 0,70 eiro katrā nodarbinātības dienā.

Algas nodokļa grāmatiņa

Skolēni paši var izvēlēties – iesniegt vai neiesniegt algas nodokļa grāmatiņu savam darba devējam. Algas nodokļa grāmatiņa ir pieejama tikai elektroniski, tātad praksē tas nozīmē ieiet savā EDS profilā, izvēlēties sadaļu Algas nodokļa grāmatiņa un atzīmēt tajā galveno ienākumu gūšanas vietu – darbavietu, kurā vasaras laikā strādā.

Reklāma
Reklāma

Ja algas nodokļa grāmatiņu neiesniedz, tad ienākumiem tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23% apmērā no pirmā centa. Taču jau nākamajā gadā no 1. marta var iesniegt gada ienākumu deklarāciju un saņemt atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu.

Iesniedzot algas nodokļa grāmatiņu darbavietā, ienākumiem tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis 20% apmērā un arī VID prognozētais neapliekamais minimums.

Strādājot lauku darbus ne vairāk kā 65 kalendāra dienas un saņemot ienākumu līdz 3000 eiro, nav nepieciešams iesniegt algas nodokļa grāmatiņu.

Atvieglojumi vecākiem

Vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērniem, kuri strādā tikai vasaras brīvlaikā, ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.

Ja bērns līdz 19 gadu vecumam turpina mācības un strādā tikai vasaras brīvlaikā (no 1. jūnija līdz 31. augustam), vecākam nav algas nodokļa grāmatiņā jāsvītro ieraksts par bērnu kā apgādājamo, un atrašanās vecāka apgādībā arī netiks pārtraukta automātiski.

Tādējādi arī tad, ja bērns vasaras brīvlaikā strādā, vecāks saglabā atvieglojumu par apgādībā esošu personu – vecāka algas daļa, ko neapliek ar nodokļiem, palielinās par 250 eiro mēnesī.

Savukārt tiem vecākiem, kuru bērni līdz 19 gadu vecumam mācās un strādā arī mācību gada laikā, bērna atrašanās apgādībā tiek pārtraukta automātiski – tiklīdz skolēns sācis darba attiecības. Ja skolēns pārtrauc strādāt, vecākiem pašiem bērns jāatjauno apgādībā.

SAISTĪTIE RAKSTI