Sers Filips Grīns Londonas Modes nedēļas pasākumā 17. septembrī.
Sers Filips Grīns Londonas Modes nedēļas pasākumā 17. septembrī.
Foto: Mary Turner/SCANPIX/REUTERS/LETA

Britu bagātnieki “optimizē” nodokļus Monako 0

Lai arī Apvienotā Karaliste nepārtraukti papildina likumu bāzi, lai spētu cīnīties ar izvairīšanos no nodokļu nemaksāšanas, tomēr joprojām pastāv daudzi legāli un ne tik legāli veidi, kā maksāt mazāk. Tos labprāt izmanto bagātie, tie, kuru ienākumi ir virs 150 000 mārciņām (172 000 EUR) gadā, jo tad ienākumu nodoklī jāsamaksā veseli 45%.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Tavs zodiakālā apļa sargeņģelis. Ar kādiem talantiem viņš tevi apveltījis? 6
Ko mamma tev nestāstīja jeb 8 personīgās higiēnas kļūdas, kuras pieļauj gandrīz ikviens 11
Kokteilis
Bijušais Saeimas deputāts atklāj, kādu algu saņem, karojot Ukrainas armijā
Lasīt citas ziņas

Shēmas ir dažādas, taču viens no veidiem, kā optimizēt nodokļus, ir kļūt par kādas citas Eiropas valsts rezidentu, piemēram, Franču Rivjēras Monako rezidentu, kas Eiropas Savienības pilsonim ir izdarāms salīdzinoši vienkārši. Nupat Apvienotajā Karalistē mobinga skandāla epicentrā nokļuvis britu modes magnāts, kurš, kā izrādās, ir nevis Apvienotās Karalistes, bet gan Monako rezidents.

Kādēļ Monako ir nodokļu paradīze?

Lai arī cik tas neticami izklausītos, Monako rezidenti nemaksā ienākuma nodokli vispār.
CITI ŠOBRĪD LASA

Monako rezidents skaitās tas, kurš gada laikā valstī dzīvo sešus mēnešus un vienu dienu.

Ņemot vērā Monako ģeogrāfisko atrašanos, kā arī vieglo nokļūšanu ar lidmašīnu, jūras transportu vai vilcienu, rezidenti bieži vien gan strādā, gan dzīvo citās Eiropas valstīs. Piemēram, Apvienotajā Karalistē nerezidentiem atļauts valstī uzturēties 90 dienas gadā, tādēļ daudzi Monako rezidenti strādā Apvienotajā Karalistē, nepārsniedzot 90 dienu limitu, kas ļauj izmantot visus Monako nodokļu sistēmas labumus.

Daudzas ES valstis ar šādiem noteikumiem nav mierā, jo Monako rezidenti nemaksā arī kapitāla pieauguma nodokli, tur nav pat nekustamā īpašuma nodokļa. Tiesa, kaut kādi nodokļi Monako tomēr ir, piemēram, 33,3% peļņas nodoklis, pārdodot nekustamo īpašumu, turklāt atsevišķu valstu pilsoņiem tomēr nākas maksāt nodokļus savai izcelsmes valstij, arī turpat esošās Francijas pilsoņiem.

Monako ir otrā mazākā valsts pasaulē ar tikai diviem kvadrātkilometriem platības, tur nav nepieciešams pat auto, taču nekustamais īpašums maksā ļoti daudz – ap 53 000 eiro par kvadrātmetru. Nav nekāds brīnums, ka Monako ir lielākā bagātnieku koncentrācija pasaulē, 574 uz 100 000 iedzīvotājiem. Monako gan nav vienīgā nodokļu paradīze Eiropā, par tādām tiek uzskatītas arī vairākas ES valstis – Malta, Īrija, Kipra, Nīderlande un Luksemburga. Arī pati Apvienotā Karaliste.

Britu bagātniekiem – citi noteikumi

Britu 13. turīgākās ģimenes galvas svaigākais skandāls gan nav tieši saistīts ar nodokļu nemaksāšanu, bet gan ar seksuālu uzmākšanos un apvainojumiem darbā. Par nodokļu nemaksāšanu Grīns “iekrita” pirms diviem gadiem, kad, bankrotējot veikalu ķēdei “BHS”, izrādījās, ka 11 000 darbinieku palikuši bez darba un pensijas. “Ne jau es to izdomāju vai realizēju – tā ir sistēma!” par izvairīšanos no nodokļu samaksas tolaik taisnojās Grīns, vēlāk piekrītot iemaksāt 363 miljonus mārciņu pensiju fondā.

Reklāma
Reklāma

66 gadus vecais miljardieris dzimis Apvienotajā Karalistē veiksmīga ebreju nekustamo īpašumu tirgotāja ģimenē, pēc tēva nāves 12 gadu vecumā mantojot ģimenes biznesu un 15 gadu vecumā pametot skolu. Biznesmeņa gaitas uzsāktas, tirgojoties ar kurpēm, džinsiem un lēti iepirktām drēbēm, lai vēlāk pēc ķīmiskās tīrīšanas un iesaiņošanas pārdotu krietni dārgāk.

Viens no Grīna lielākajiem un veiksmīgākajiem pirkumiem, kas gan pēc 24 stundām pārdots sievai, pašam paliekot uzņēmuma vadītāja amatā, ir “Arcadia Group”, kam pieder tādas pazīstamas britu tirdzniecības ķēdes kā “Topshop”, “Miss Selfrid­ge”, “Burton” un citas. Par izciliem nopelniem modes biznesā 2006. gadā Grīns iecelts augstmaņu kārtā, taču pēc titula iegūšanas jau vairākkārt izskanējuši aicinājumi to atņemt.

Grīnam ir ārkārtīgi liela ietekme britu modes pasaulē, ne velti daudzas slavenības, tādas kā Keita Mosa, Naomi Kempbela, Rita Ora, Bejonse joprojām izliekas neredzam par britu “#MeToo” dēvēto skandālu.

Par piecu Grīna vadītās kompānijas darbinieku iesniegto seksuālās uzmākšanās un mobinga prasību tiesā neviens tā arī neuzzinātu, ja vien leiborists Pīters Keins nebūtu izmantojis senu likumu par brīvo runu, kas britu parlamentā ļauj nosaukt vainīgā vārdu arī tad, ja tiesa to liegusi.

Sers Filips Grīns gan nebūt nav vienīgais augstmaņa titula īpašnieks, kura regulārā izvairīšanās no nodokļu maksāšanas izskatās nelāgi. Britu nodokļu inspektoru melnajos sarakstos ir vairāk nekā 150 plaši pazīstami vārdi, kas nominēti titula piešķiršanai, tādi kā Robijs Viljamss un Deivids Bekhems. Britu prese apgalvo, ka tieši nodokļu afēru dēļ Bekhemam kārotais augstmaņa tituls savulaik gājis secen. Taču britu premjere jau ir paziņojusi, ka pēc breksita Apvienotā Karaliste grasās piedāvāt īpaši labvēlīgu vidi biznesam, tādēļ, iespējams, ka saraksti vismaz kādu laiku netiks likti lietā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.