Foto – Aija Geida

Svaigi, mājās malti milti. Izmēģinām dažādas miltu maļamās ierīces! 0

Tikko maltos pilngraudu miltos ir papilnam vitamīnu un mikroelementu, graudu dīglī esošās eļļas nav oksidējušās, tāpēc maizīte ir spēcinoša, garda un ļoti aromātiska. Turklāt mīkla labi rūgst arī bez rauga un ierauga, jo tajos jaušama dzīvība. Šoreiz eksperimentējam, kā pašam mājās samalt graudus.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Latvijā tikpat kā nevar iegādāties miltu maļamās ierīces mājsaimniecības vajadzībām. Citviet Eiropā un arī Amerikā to piedāvājums ir ļoti plašs. Uzņēmums “Rāmava” piedāvā divus mazākus rūpnieciskos modeļus par samērā pieņemamu cenu, taču virtuvē tie nav lietojami trokšņa, izmēru un putekļu dēļ. Ar mazāko (Milly motora jauda ir 1,2 kW, cena – 235 eiro) var samalt 200 kg, ar otro (Baby jauda ir 1,5 kW, cena 524 eiro) – 300 kg stundā. Turklāt maluma pakāpe maināma skrūvējot: apgāž ierīci otrādi un noskrūvē iepriekšējo sietu, lai varētu pielikt vēlamo, bet saimniecei tas nebūt nav viegli izdarāms. Tāpēc preces, iespējams, der pasūtīt no ārvalstīm, jo īpaši šajā gadījumā, kad Latvijā piemērotu piedāvājumu nav. Vistuvāk dažādas miltu maļamās ierīces plašā klāstā var iegādāties Vācijā, tāpēc eksperimentam izvēlējāmies vienu no tām.

Koka dzirnaviņas

Virtuvē labi iederas kā interjera priekšmets, turklāt neaizņem daudz vietas (ap 35 cm augstas un 25 cm platas). Pieejami dažādi modeļi, kuriem ir atšķirīgas jaudas motori. Izmēģinot praksē, jāatzīst, ka vislētākajām dzirnaviņām motora jauda ir samērā maza (360 W), darbs tik raiti nesokas, jo graudi mēdz iesprūst. Vispirms jāieslēdz motors, un tikai tā darbības laikā piltuvē var iebērt graudus. Iestatot smalkāko maluma pakāpi, ierīce reizēm niķojas, iesprūst. Tāpēc labāk izvēlēties vismaz vidējas jaudas modeli (600 W). Abu ierīču cena atšķiras aptuveni 100 eiro robežās. Ar mazajām mājsaimniecības dzirnaviņām minūtē var samalt 125–220 g graudu. Pilnīgi pietiekami, lai maizīti ikreiz ceptu no svaigi maltiem miltiem. Mazas jaudas elektriskās koka dzirnaviņas maksā, sākot no 250 eiro, vidējas jaudas – aptuveni 380 eiro. Tās var meklēt Vācijā (www.hawos.de, angļu, krievu un vācu valodā) un interneta vietnē (www.mukomolka.ru, krievu valodā), kā arī plašajā internetveikalā www.ebay.co.uk.

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Ierīcei ir gana liela piltuve (1100–1500 g) graudiem, un samalto miltu pietiek paprāvam maizes klaipiņam. Graudi caur atveri birst brīvi un maļot nemēdz iesprūst.

3. Maluma pakāpi regulē manuāli, ar roku horizontāli bīdot sviru, – tas jādara, kad ierīce ir izslēgta.

2. Tikai jaudīgajās dzirnaviņās graudus var bērt pirms motora ieslēgšanas. Mazajām pietrūkst jaudas, un tad ierīce jāizjauc, lai izdabūtu starp dzirnakmeņiem sabirušos graudus.

4. Malšanu nodrošina korunda keramiskie akmeņi, bet pati sistēma ir no izturīgas plastmasas.

Ja izmanto blenderi

• Lai iegūtu miltus, itin labi var noderēt blenderis. Parastajā blenderī (500 W motora jauda; pirkts par 40 eiro) mēģinot samalt veselus graudus, rezultāts bija visai raibs. Proti, krūzē bija daži veseli graudi, putraimi, smalka un rupja maluma milti. Ko darīt? Visu malumu izsijājot caur smalku sietu, iegūst vidēja maluma pilngraudu miltus. Var pievienot vēl mazliet graudu un turpināt blendēšanu. Ja vajag nedaudz svaigi maltu miltu, tas ir risinājums. Maļot blenderī ilgāk, lai iegūtu vienmērīgāku malumu, šim smalcināšanas veidam atklājās būtiski trūkumi. Vidējas klases blenderu asmeņi un pati smalcināšanas sistēma uzkonstruēta tā, lai sastāvdaļas lēnā spirālveida kustībā grieztos pamazām uz leju, līdz nonāk apakšā pie blendera asmens un tiek samaltas vai sakultas. Maluma daļa, kas atrodas blendera trauka apakšā, tiek vairākkārt smalcināta, kamēr visi iebērtie graudi pa spirāli nonāk līdz asmenim. Milti intensīvās berzes dēļ ļoti sakarst, līdz ar to izdalās vairāk eļļas un malums nedaudz saķep. Arī uzglabāšanas laikā eļļas ātrāk oksidējas un milti kļūst nedaudz rūgti.

Reklāma
Reklāma

• Ērtāki ir lieljaudas blenderi. Tajos asmeņu konstrukcija ir citāda: trīs vidējie asmeņi sastāvdaļas efektīvi novirza uz leju, kamēr trīs lieli asmeņi tās perfekti sasmalcina. Būtiski, ka samaltais tiek ātri novirzīts no aktīvās smalcināšanas zonas. Malums ir vienmērīgs, nav sakarsis. Parasti šādiem blenderiem ir jaudīgs motors (1800–2200 W), ļoti labi uzkonstruēta titāna asmeņu sistēma. Tādus var iegādāties arī Latvijā, cena – aptuveni 600 eiro. Ar tiem var samalt ne tikai graudus, bet arī kaltētas ogas, mizas, saknītes. Izmēģinot šādu blenderi praksē, jāteic: tas apbrīnojami ātri spēj sasmalcināt jebkuras sastāvdaļas un ir ideāls risinājums, ja vēlas pievērsties svaigēšanai vai gatavot veselības kokteiļus. Tajos itin visu – nemērcētus riekstus, žāvētus ābolus, cietās ķirbju mizas, graudus, sēklas – var pārvērst viendabīgā konsistencē, izmantojot nelielu daudzumu ūdens vai nepievienojot to vispār.

• Trešais risinājums – rokas blenderis, kam komplektā ir trauks ar asmeņiem riekstu un sēkliņu smalcināšanai. Tas labi samaļ līdz putraimu smalkumam, līdz ar to mājās iespējams pagatavot pilngraudu kviešu un miežu putraimus. Miltus ar to iegūt ļoti grūti, jo asmeņu izliekums veidots tā, ka graudi griežas uz riņķi, bet nesamaļas un salūst vairākās daļās.

Alternatīvas

• Mehāniskās, ar roku griežamās dzirnaviņas paredzētas visu veidu graudu malšanai, tām ir maināma maluma pakāpe, savā uzbūvē pavisam vienkāršas, iekšā mazi dzirnakmeņi, kas saspiež graudu. Ērtas un parocīgas, lai sasmalcinātu nelielu daudzumu graudu un sēkliņu, bet, ja regulāri jāmaļ vairāki kilogrami, tas ir nogurdinoši. Laba izvēle tiem, kuri ikdienā vēlas svaigi maltus pilngraudu miltus mīklai. Cena – aptuveni 160 eiro.

• Miltu maļamā ierīce, kurai ir tērauda korpuss un kuras konstrukcija līdzīga gaļas mašīnai. Piemērota gan putraimu, gan miltu ieguvei. Var malt, gan pieslēdzot elektrotīklam (60 W motora jauda), gan griežot ar rokām kā padomju laika gaļas mašīnu. Cena – aptuveni 205 eiro.

• Centrifūgai līdzīga maļamā ierīce – jaudīga, kilogramu miltu var iegūt trīs minūtēs, iespējams izvēlēties trīs maluma pakāpes. Ar to iespējams sasmalcināt arī pupiņas, lēcas. Liela piltuve. Labs risinājums cilvēkiem, kas cieš no elpošanas sistēmas slimībām, alerģijām, jo gaisā tikpat kā nenonāk miltu putekļi. Cena – aptuveni 230 eiro.

• Ierīce, kas ir papildaprīkojumā virtuves kombainiem, piemēram, KitchenAid. Lētāks risinājums (aptuveni 150 eiro), nekā pērkot atsevišķu ierīci.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.